Citya zatím funguje v okolí Říčan. V prvním pololetí příštího roku se služba objeví na Pardubicku, jedná se o Třinecku a Bystřicku. Ministerstvo dopravy plánuje Citya zahrnout mezi podporované služby ve veřejném zájmu a firma se navíc chlubí, že dokáže státu poradit, co s hromadnou dopravou. „Z online dat je možné poznat, zda bude autobusová linka mezi městy fungovat,“ tvrdí zakladatel startupu Citya Dominik Janík.
Působíte v Česku rok a půl. Co se za tu dobu povedlo udělat?
Největším úspěchem je, že se během této doby situace otočila, ze zcela neznámého oboru jsme se stali známým. Už i největší organizátoři, jako je středočeská IDSK nebo pražský Ropid, mluví o využití operativní dopravy v méně zahuštěných oblastech, respektive v geograficky obtížněji dostupných lokalitách.
V Říčanech už to není pilotní projekt, ale regulérní komerční provoz, který běží rok a čtyři měsíce. Teď prodlužujeme smlouvy na příští rok. Provoz se bude rozšiřovat na dvě vozidla. Během února začneme fungovat v Pardubickém kraji v pilotním provozu s jedním autem na půl roku. S vedením Pardubického kraje dojednáváme, ve kterém konkrétním regionu budeme jezdit. Máme čtyři vytipované oblasti, pro které jsme dělali datovou analýzu a simulace.
Plánujeme do budoucna řešit i zavolání vlaku na poptávku. Pak jsou tady autonomní vozidla, kde dnes již spolupracujeme s výrobci a v budoucnu je budeme „řídit“.