Velký třesk dostal zelenou

  16:14aktualizováno  16:14
Realizace kontroverzního plánu na oživení průmyslových podniků z pera ministra průmyslu Miroslava Grégra může začít. Kabinet na zasedání v Kolodějích souhlasil jednomyslně s tím, aby vláda a další instituce napumpovaly do ekonomiky letos a příští rok 160 až 265 miliard korun.

Původní Grégrovy propočty kalkulovaly s celými 265 miliardami korun. Ze smělého plánu musel ale šéf resortu průmyslu a obchodu slevit. Rozpočet akce, která se oficiálně nazývá Strategie posílení hospodářského růstu země, se tak dostal do rozmezí 160 až 265 miliard korun.

"Záležet bude na účasti Fondu národního majetku, který do programu bude vkládat příjmy z privatizace," řekla iDNES mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková. Dodala, že ministerstvo financí, pod které Fond národního majetku spadá si vymínilo, že výdaje z prostředků fondu musí případ od případu posuzovat vláda.

Muselo se škrtat
V detailním návrhu programu se ukázalo, že ani stát, ani soukromé zdroje tak štědré nebudou. Letos se celkem předpokládaných sto miliard korun smrsklo na 76, pro příští rok zbyla ze 165 miliard jen polovina. 

"Letos se například ukázalo, že některá ministerstva nám původně dala čísla, která se nepotvrdila. Třeba ministerstvo dopravy si myslelo, že má na rozvojové programy 43 miliard a příští rok 81, ale je to úplně jinak. Pro oba roky má asi 30 miliard," vysvětlil propad financí jeden z tvůrců velkého třesku, Grégrův náměstek Zdeněk Vorlíček.

Obdobný propad nastal v novém návrhu také v části soukromých zdrojů, například bank a podniků, z nichž se měl velký třesk také významně financovat. Spolu s penězi z evropských fondů měly dodat celkem 130 miliard korun, ukázalo se však, že z EU lze čekat jen 5,5 miliardy a ostatní dodají jen 30 miliard.

"Ani přesně nevím, proč to tak ubylo, ještě si to musíme pořádně zanalyzovat. Myslím si však, že soukromých zdrojů bude ve skutečnosti víc," soudí Vorlíček. Mnohé banky přitom samy ministru Grégrovi pomoc s financováním neodmítly, a dokonce se omlouvaly za své analytiky, kteří plán odsoudili jako příliš megalomanský.

Banky speciální zdroje nepřipravují
Nějaké zvláštní zdroje však banky na podporu velkého třesku nechystají. "Objem námi poskytovaných úvěrů roste, ale to je běžná komerční činnost. Nějakou podporu rozvojovým programům si dovedu představit jedině v případě, že stát dá na konkrétní projekty státní garance, což plán ministerstva neobsahuje," říká například šéf Komerční banky Radovan Vávra.

Výtky na adresu plánu ze strany analytiků, ale i EU směřovaly zejména proto, že původní plán by přispěl k dalšímu zadlužení státu. Ačkoli definitivní verze již nepočítá s vydáváním obligací na financování projektů, stát si přesto na část programu bude muset půjčit.

 Vůbec nejvíc peněz totiž má jít na rozvoj infrastruktury z mimorozpočtových fondů bydlení a dopravy. Jejich zdrojem jsou příjmy z privatizace, která se však zpožďuje. Letos měl dát FNM oběma institucím z privatizačních příjmů zhruba 35 miliard, ale zatím poslal jen desetinu.

"Na poslední příspěvek pro Fond bydlení ve výši 2 miliard jsme si již museli peníze půjčit. Další půjčky si už nemůžeme dovolit. Proto si  fondy budou muset samy peníze půjčovat," sdělila mluvčí FNM Jana Víšková.

Vorlíček však soudí, že nedostatek peněz plán neohrožuje. "Je to dlouhodobá záležitost. A předpokládáme, že je natolik rozumná, že ať přijde jakákoliv další vláda, bude v ní v nějaké podobě pokračovat," řekl.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Najdete na iDNES.cz