Podle organizace COLOSS, která se úhyny zabývá, ale o tak vysoké počty nešlo. Včelaři, kteří zasílají data této asociaci, nahlásili, že zimu nepřežilo 16,5 procenta včelstev, což by byl meziroční nárůst na zhruba dvojnásobek. V některých regionech jako je Znojmo nebo Třebíč se ale blíží až 40 procentům.
Nebezpečná varroáza letos v kraji napadla třikrát víc včelstev![]() |
Machová uvádí, že úhyny můžou být ještě vyšší, protože členové počítali svá včelstva k polovině února, kdy nemuseli ani otevřít úl. Od letošního roku chce s COLOSS dělat průzkumy o úhynech společně.
Podle Pracovní společnosti nástavkových včelařů nebude mnoho včelařů na letošní zimu vzpomínat rádo. Informace o rekordních úhynech ale považuje za zarážející. „Od počátku milénia takových vln zvýšených zimních ztrát včelstev prošlo naší republikou několik. Například v zimě 2007/2008 zasáhly nebývalé úhyny včelstev jih Moravy. Také zimy v letech 2014/2015 či 2019/2020 patřily k těm s výrazně vyšší mírou ztrát včelstev. Například ve Velkých Karlovicích na Valašsku tehdy uhynulo 80 % všech včelstev a mnozí včelaři byli na jaře zcela bez včel,“ uvádí ředitel kanceláře společnosti Radomír Hykl.
Za úhyny podle něj stojí hlavně parazitický roztoč kleštík včelí, který způsobuje chorobu varroázu. Společnost usiluje o změnu metodiky, zjišťování kleštíka v zimě, kdy jsou už včelstva uhynulá, je podle něj nesmyslné.
Každopádně medu bude letos méně, říká Machová. Mnoho včelařů bude obnovovat včelstva z oddělků, které budou mít větší množství medu až napřesrok.
Prodejce: Med ani přes úhyny nezdraží
První snůška ale podle jednoho z hlavních prodejců, společnosti Medokomerc, vypadá dobře, podle ní by mohlo jít o průměrný rok. „Hlavní plodinou, která nejvíce ovlivní snůšku českého medu, je řepka olejka. Ta je letos v perfektní kondici a předpověď počasí vypadá z pohledu snůšky velmi příhodně. Aktuální déšť dostatečně zalil plodiny, takže nyní bude záležet, jaké bude počasí v následujících cca 3 týdnech, kdy budou řepky v plné síle produkovat nektar,“ popsal jednatel firmy Milan Špaček.
Neměl by tak podle něj meziročně med ani zdražovat. Na inzertních serverech se stále najdou včelaři, kteří nabízejí med za 145 korun za kilogram, většinou jsou ale ceny vyšší. „Na světovém trhu z důvodu poklesu poptávky po medu začaly ceny naopak klesat,“ popsal jednatel, který očekává, že propad se v obchodech projeví na konci léta.
Včelstev loni bylo podle dat Českého svazu včelařů 654 tisíc, medu se vyrobilo přes 7770 tun, meziročně více o 28 procent. Podle posledních dat se med objevuje v jídelníčku Čechů častěji, spotřeba se vrátila na předcovidové hodnoty. Průměrně ho předloni snědl každý obyvatel ČR zhruba kilogram, meziročně o 52 procent více.
V tomto týdnu se pošesté slavil Světový den včel, který vytvořilo OSN. V Národním zemědělském muzeu na pražské Letné ho oslavil také včelař a ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Muzeum nyní připravilo výstavu o včele a člověku ve spolupráci se slovinskými partnery. Otevřená bude do začátku července.