Varroáza letos opět více bují kvůli počasí i snížené účinnosti preventivního ošetření včelstev. Před nebezpečím epidemie varoval spolek včelařů Mája.
„V průběhu letošního roku odpor prostředí přes snahu včelařů poskytl varroáze podmínky k nebezpečnému nárůstu intenzity. Snížení účinnosti acrinathrinu na řadě stanovišť, opět velmi mírná zima, následně teplé a vlhké léto a dlouho do podzimu trvající vývoj vegetace a prodloužené plodování včelstev vytváří velmi nebezpečnou situaci pro zdravotní stav včelstev a zvýšené ztráty, k nimž na mnoha místech, bohužel, již dochází,“ řekl předseda spolku Václav Švamberk.
Sedm let od temné sezóny 2007/2008, kdy včelaři ve velkém přicházeli o celá včelstva, se přitom většinou dařilo s nákazou bojovat. Teď se včelaři znovu bojí, že najdou opět prázdné úly. A některým se podle spolku Mája už tento smutný pohled naskytl.
Včelí karanténa
Veterinární správa v Praze navíc vyhlásila ochranné pásmo moru včelího plodu. Onemocnění bylo diagnostikováno na pražském Břevnově. Právě na tomto území vyhlásila Státní veterinární správa ochranné pásmo o poloměru 5 kilometrů.
Platí například zákaz přemísťování včelstev nebo jejich povinné prohlídky. V karanténě se nachází desítky pražských částí, nejen blízké Dejvice, Hradčany, ale i například Krč, Podolí, Smíchov, Troja, Žižkov a další.
Podle Václava Švamberka ze spolku Mája při šíření moru včelího plodu spolupůsobí roztoči Varroa destructor a snižují obranyschopnost včel i délku jejich dožití.
Karanténa v Praze může být zrušena nejdříve za rok. Porušení nařízení se může trestat pokutou do 50 tisíc korun u fyzických osob a do 2 milionů u právnických osob.
Problémy s morem potvrzuje i středně velký včelař z Tišnova u Brna Martin Macháček. „Strašení to není. Problém to je, protože Veterinární správa nedělá plošné vyšetření. Nejsou peníze,“ řekl Macháček iDNES.cz. Někteří včelaři navíc nejsou registrovaní, takže se k nim kontroly nedostanou. Včelí mor ve velkém řádí na jihu Polska, což se začíná projevovat už i na Bruntálsku.
Medu je letos málo a oproti loňsku výrazně zdražil (více čtěte zde). Kvalitní med od včelaře se prodává zhruba za 170 korun, loni byla cena okolo 120 korun. Důvodem je extrémní sucho a následné deště. Některé včelaře decimuje i chemizace zemědělství. Například na řepku se aplikuje až sedm postřiků.