Štědrovečerní obžerství za 2 082 korun. Tradiční potraviny mírně zdražily

  6:00aktualizováno  6:00
Ve vybraném seznamu, u něhož MF DNES opakovaně na konci roku porovnává cenové pohyby, jsou zahrnuty některé základní suroviny pro přípravu štědrovečerního menu. Kapr, vepřové maso na řízky, světlý ležák či vermut na přípitek. Ze sledovaných položek nejvíc zdražila zelenina.

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora

Bramborový salát zdražil, smažený kapr vyjde v průměru o ­trošku levněji než loni. Za koš dvaceti položek pro štědrovečerní tabuli zaplatíte letos 2 082 korun, o 46 korun více než loni. Jenže jelikož mzdy letos rostou rekordním tempem, večeře je vlastně levnější než loni.

Mrkev stojí oproti loňsku o 42 procent víc, cibule o­ 35 procent a brambory o 18 procent. O desítky procent zdražila ostatně většina zeleniny, kterou sleduje Český statistický úřad.

Úplně nejvíc se zákazníci „prohnou“ při nákupu vermutu, jenž na litru zdražil o 29 korun. Levnější ale není ani pivo. Pivovary na podzim zdražily poté, co od října přepsal ceníky lídr trhu Plzeňský Prazdroj.

Platy rostly rychleji než cena

Částka za celou večeři nestoupla o ­tolik jako loni zejména proto, že velká část potravin meziročně zlevnila. Cena šla dolů u ­osmi ze dvaceti sledovaných položek. Ušetřit v desítkách procent lze za vejce. Klesly také ceny mouky, bílého pšeničného pečiva či vepřové kýty.

Vývoj ceny vánoční večeře (21. prosince 2018)

Levnější je podle Českého statistického úřadu i chlazený kapr. Za tříkilogramovou rybu zákazník zaplatí 544 korun. Ceny statistiků MF ­DNES využívá kvůli neměnící se metodice, většina lidí však kupuje kapra z kádí v ulicích měst, jehož cena je po zpracování výrazně nižší než u chlazeného kapra z obchodů.

Rybářství Třeboň doporučilo letos maloobchodní cenu živého kapra mezi 100 až 110 korunami za kilo podle regionu. Loni doporučovalo 90 až 95 korun. „Za usmrcení a zpracování si prodejci účtují až sto korun,“ řekl Rudolf Provázek, ředitel společnosti Fish Market, která patří pod největší české rybářství.

Vzhledem k nárůstu mezd i důchodů nemusí zdražení potravin většinu domácností trápit. Loni jídlo zdražilo o více než pět procent, letos jsou ceny vyšší o 3,9 procenta. Od července však tempo slábne a v listopadu už bylo mírně pod úrovní inflace, která dosáhla 2,2­ procenta.

Zaměstnanci ve firmách se těší rekordnímu nárůstu výplat. Ty se v ­průměru ve třetím čtvrtletí zvýšily o 8,5 procenta a po odečtení inflace o šest procent. Průměrný Čech měl na výplatnici 31 516 korun, což je o­ 2 466 korun více než loni.

Lidé jsou přesto velmi citliví na jakékoliv cenové pohyby potravin, které v minulých letech patřily k­ hlavním hybným silám růstu cenové hladiny.

Lákají na alkohol

Potravinářská komora vidí zdražování jídla jako návrat k normálu. „Není přece normální, aby ceny potravin nesledovaly ani inflaci,“ uvedl ředitel pro strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna.

„Zemědělství ani potravinářství není cenové perpetuum mobile, aby se vyrábělo z ničeho a zadarmo. Bohužel lidé si zvykli na reklamu obchodníků o levných potravinách a považují to za normální. Ale ceny potravin podléhají stejným vlivům jako vše ostatní,“ tvrdí Koberna. Podle něj se musí do cen promítnout rostoucí mzdové náklady, energie a další vstupy.

„Podívejme se, o kolik zdražily některé položky spotřebního koše za posledních 25 let. Rohlík se málem prodává za stejnou cenu jako před třiceti lety a nikomu to nepřijde divné,“ uvedl Koberna.

V tomto týdnu vrcholí nákupy, obchodníci hlásí několikanásobně vyšší prodeje než loni. Zákazníky se snaží nalákat hlavně na zlevněný alkohol.

Prodeje většiny zboží v Lidlu od pondělí vzrostly o desítky procent. V hledáčku přitom nejsou jen klasiky, jako je kapr a suroviny na salát, ale čím dál víc i alternativní losos či candát. Až trojnásobný je zájem o­ sterilovaný hrášek a okurky. Z alkoholu jdou na dračku hruškový a­ švestkový destilát či vaječný likér.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Najdete na iDNES.cz