Vánoční nákupy táhnou ekonomiku

  0:01aktualizováno  0:01
Přeplněná nákupní centra a miliardy korun utracené za vánoční nákupy jsou důležitou injekcí pro chřadnoucí domácí ekonomiku. Právě před Vánocemi se hospodářství roztáčí na nejvyšší obrátky. Loni Češi utratili v posledních třech měsících před Vánocemi o 60 miliard korun více než v předchozí čtvrtině roku. Útraty vzrostly z 546 na 604 miliardy korun. Podobný výsledek čekají obchodníci i letos.

Pro domácí ekonomiku jsou letos masivní útraty o to důležitější, že v poslední době zvyšuje svůj výkon právě jen díky nákupům. Výkony podniků i vývoz se totiž propadají. "Význam, který mají útraty rodin pro českou ekonomiku, se zvyšuje," říká ekonom Jan Švejnar, ředitel Davidsonova institutu Michiganské univerzity v USA.

Především ve Spojených státech kondice ekonomiky stojí a padá s chutí nakupovat. Čechy svádí k nákupům i příznivá souhra okolností. Platy rostou nejrychleji za poslední tři roky a tak mírné zdražování jako nyní nepamatují stejně dlouho dobu.

Svůdnost velkých útrat zvyšuje snadné půjčení peněz. Banky i splátkoví prodejci už dnes nabízejí své služby téměř v každém obchodním domě. Spotřebitelský úvěr je možné vyřídit během několika minut.

Ostrá válka mezi obchodníky výrazně sráží ceny hlavně u elektroniky či sportovního zboží, tedy oblíbených tipů na vánoční dárky. Obchodníci navíc začínají - podobně jako ve vyspělých ekonomikách používat čím dál rafinovanější reklamní tahy. V domácích obchodech se tak letos poprvé objevily předvánoční slevy.

Nákupní běsnění přináší práci stovkám lidí. Britský obchodní řetězec Tesco například rozšířil v celém světě řady svých zaměstnanců o 17 tisíc lidí. Chuť k nákupům je ve všech vyspělých zemích pro ekonomy signálem, jakou důvěru lidé mají v budoucnost.

Američtí obchodníci zoufale lákají zákazníky do obchodů

Nakupovací nálada v USA, kde jsou spotřebitelé hlavním motorem ekonomiky už desetiletí, letos nedává příliš důvodů k optimismu. Obvykle je to právě období od Dne díkuvzdání do konce roku, kdy obchodníci realizují asi čtvrtinu svého ročního obratu, a někteří dokonce většinu. Letos však nakupovací apetyt Američanů rychle vychladl. Mnohým z nich totiž pád cen akcií na světových burzách značně ztenčil úspory.

Do Vánoc teď zbývá už jen devět nákupních dnů a velké obchody se snaží, co jim síly stačí, a rozjíždějí masivní program slev na všechno od kompaktních disků po značkové oděvy. Tento týden se zřejmě boj o zákazníka ještě zostří a slevy se zvýší, čekají analytici.

Už teď přitom někteří nabízejí například značkové oblečení až se sedmdesátiprocentní slevou. Kromě chřadnoucího zájmu o utrácení však americké obchodníky také trápí tendence spotřebitelů odkládat nákupy na poslední chvíli v naději na lepší ceny.

Takové váhání už postihlo třeba Wal-Mart, který ohlásil skromný růst prosincového obratu v rozmezí tří až pěti procent - a blíž tří procentům. Také konkurenční firma Target oznámila slabý prodej sportovního zboží a oblečení pro dospělé a dodala, že její obrat za minulý týden "velmi zaostává" za očekáváním.

Posouvat nákupy čím dál těsněji před Štědrý večer už začínají také Češi. Ti sice nečekají výraznější slevy, podle analytika Tomáše Krásného z firmy Incoma Research však častěji spoléhají na to, že maloobchod je dobře zásoben a je v podstatě možné nakoupit cokoli kdykoli.

Proti ne příliš silné bronzové neděli se obchody v Česku výrazně naplnily teprve o minulé stříbrné neděli, kdy lidé začali nakupovat také potraviny na Vánoce. Za minulý víkend rostly tržby ve srovnání s loňským rokem až o desítky procent.

Některé prodejny největší maloobchodní sítě Ahold zaznamenaly růst až o 50 procent proti běžnému víkendu a některé supermarkety Delvita asi o 20 procent.
(Reuters, ČTK) 

Autoři:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

Uvnitř reaktoru. Podívali jsme se do srdce Temelína během výměny paliva

Reaktor po výměně části paliva.

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejhlídanějším objektům v zemi. A přímo do jejího srdce, k reaktoru, nemůže každý....

PŘEHLEDNĚ: Pošta v bryndě, vykázala první ztrátu. Letos to bude ještě horší

Ilustrační snímek

Česká pošta vykázala poprvé v historii ztrátu. Loni prodělala 275 milionů, byť ještě rok předtím hlásila čistý zisk 91...

Najdete na iDNES.cz