Češi před Štědrým dnem utratí 124 milionů za majonézu, miliardy za pivo

  17:05aktualizováno  17:05
Vánoce jsou klíčovou dobou nejen pro hračkáře, ale i pro výrobce potravin o obchodníky. Prodeje v prosinci rostou až několikanásobně. Třeba téměř třetina sektů, které za rok zmizí z regálů, se prodá v posledním měsíci. Přehled zajímavostí sestavila analytická společnost Nielsen.

šumivé víno, ilustrace | foto: Shutterstock

Vánoce, ale i Silvestr. Výrobce sektů tyto svátky z velké části živí. Až 27 procent z celoročních maloobchodních tržeb sektů a šumivých vín i vermutů se realizuje v posledním měsíci roku, uvedla společnost Nielsen. Jednoznačným favoritem jsou bílé sekty, které tvoří 90 procent z celkových tržeb.

V Česku jsou karty na trhu rozdány poměrně jasně. Zhruba 70 procent trhu šumivých vín drží společnost Bohemia sekt. „Bohemku“ Češi často nakupují ve slevách.

Každý Čech v průměru za rok vypije 1,8 lahve sektu. Jeho spotřeba v uplynulých pěti letech pomalu stoupá, v posledních dvou letech zhruba pětiprocentním meziročním tempem.

Tržby piva v prosinci oproti loňsku stouply o 10 procent. Z různých alkoholických nápojů je právě pivo nejoblíbenější. V prosinci 2016 za něj Češi utratili 1,41 miliard korun, minulý rok to bylo už 1,56 miliardy.

Řada lidí si dopřává dražší, prémiové pivo, které si jindy tolik nekupují. A opět. Obchodníci to dobře vědí a proto lákají na začátku prosince na slevy.

Ze stolního vína saháme především po tom bílém. Tvoří až polovinu z celkových tržeb. 44 korun z každé stokoruny vydáme za červené a jen 6 procent vydáme za růžová vína.

Majonézu, zmrzlinu či polevy kupujeme nejvíce v prosinci

Prosinec je bez nadsázky měsícem majonéz. Utratíme za ně pětinu z celoročních tržeb. Loni jsme v posledním měsíci za majonézy utratili necelých 124 milionů korun, skoro dvojnásobek průměrné měsíční tržby.

Z čokoládových cukrovinek jsou největším hitem čokoládové dezerty, které tvoří 40 procent útrat. V průběhu roku vedou tabulkové čokolády.

Spotřeba kondenzovaného slazeného mléka a polev v prosinci stoupne na trojnásobek. Útraty za kávu se zvýší o deset procent, čtyři z deseti káv jsou mleté, další čtyři instantní a jedna zrnková.

Čaje se více prodávají celou zimu, ale v prosinci logicky nejvíce. Obliba různých typů se však nemění. Přibližně třetinu vydáme za ovocné čaje a 23 procent za černé čaje.

V prosinci roste také spotřeba zmrzliny. Té ve vaničkách, v tzv. rodinném balení se prodalo loni 800 tisíc litrů, o sto tisíc více než v roce 2016.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz