„Peníze mohou být v partnerských vztazích i zdrojem napětí a nejčastěji uváděným důvodem nespokojenosti bývá nerovné postavení v přístupu k účtům. Například když je jeden z partnerů disponentem účtu druhého, ale naopak to neplatí,“ říká Petr Šmíd, vedoucí oddělení výzkum trhu v Air Bank. I tak ale přes 80 procent Čechů uvedlo, že jsou se správou rodinných financí spokojeni.
Z průzkumu vyplývá, že lidé nejčastěji volí tři různé modely hospodaření. Někteří mají účty striktně oddělené a na společných výdajích se domlouvají podle potřeby. Jiní kombinují společný účet pro domácnost s individuálními účty, které si spravují podle svého. A pak jsou tu páry, které mají finance zcela propojené a všechny výdaje sdílí. To je nejčastější u dlouhodobých vztahů a u párů s dětmi.
„Každý model má svá pro a proti. Zatímco oddělené finance poskytují soukromí a kontrolu, sdílené účty mohou být efektivnější a ulehčují dlouhodobé plánování,“ tvrdí autoři průzkumu.
Láska až na druhém místě. Páry se k sobě stěhují kvůli financím, říká průzkum![]() |
„Náš průzkum ukazuje, že sdílení peněz je v partnerských vztazích především otázkou důvěry a jasně nastavených pravidel,“ dodává Petr Šmíd.
Hlavními požadavky párů jsou v otázce peněz podle Šmída hlavně přehlednost výdajů, možnost spravedlivého dělení nákladů a také zachování soukromí. „Roste také poptávka po flexibilitě, aby v případě potřeby bylo možné finance snadno odpojit a změnit systém tak, jak životní situace vyžaduje,“ dodal.
Nové valentýnské trendy: květiny z Lega, pugét z rozvážky i dárečky pro děti![]() |
„Důležité je najít model, který vyhovuje oběma partnerům a dokáže se přizpůsobit měnícím se životním situacím. Správně nastavený systém může být klíčem nejen k finanční stabilitě, ale i k lepším vztahům,“ doplnil Šmíd.