V září končí padesátníky. Některé zboží podraží

  8:24aktualizováno  9:30
Jestli snad někdo rád platí padesátihaléřovými mincemi, toto potěšení mu brzy skončí. Už 1. září přestanou padesátníky platit. Jejich zánik bude historickou událostí: haléřové mince zmizí z českých zemí po 116 letech.
Obchody i firmy už se na konec padesátníků připravují.

Obchody i firmy už se na konec padesátníků připravují. | foto: Profimedia.cz

"Haléře se začaly v Česku razit roku 1892 za Františka Josefa," říká Roman Veselý z numizmatické prodejny Aurea.

Obchody i firmy už se na konec padesátníků připravují. Ceny zboží se sice budou dál uvádět v korunách a v haléřích, ale při placení se budou zaokrouhlovat na celé koruny. Když se dříve rušily desetníky či dvacetníky, zaokrouhlovala se konečná cena dolů. Nyní má většina obchodníků v úmyslu zaokrouhlovat při ceně s padesátihaléřem směrem nahoru.

Bude to tak třeba u složenek za elektřinu, plyn a telefon. "Od prvního září budeme při fakturacích zaokrouhlovat matematicky na celé koruny, tedy do 0,49 koruny dolů a od 0,50 nahoru,“ říká mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. Stejně bude postupovat také T-Mobile, ČEZ a ČSOB.

Plynárenská RWE Transgas, Česká spořitelna a Vodafone se budou o konci padesátníků ještě radit. S koncem padesátihaléřů mohou mít problémy ti, kdo platí složenky na poště. "Pokud částka nebude zaokrouhlena na celé koruny, může se stát, že lidé budou muset složenky vypisovat znovu,“ říká mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Podražit mohou malé nákupy
Velké obchodní řetězce slibují, že ceny zboží, které dnes končí padesátihaléřem, nahoru neposkočí. Zaokrouhlovat se bude až hodnota celého nákupu.

Prodražit se však mohou drobné nákupy - známky, baterie, čokoládové tyčinky. Nebo třeba rohlíky. Pokud si v září koupíte jeden za 2,50 Kč, u pokladny za něj dáte tři koruny. "Takových nákupů je však v našich hypermarketech jen setina procenta,“ říká Pavlína Prášilová z Intersparu.

Oplatky Florenta za 13,50, tyčinka Kit Kat Chunky za 8,50 anebo Milky Way Minute za stejnou cenu, to jsou příklady výrobků, které se šetřílkům už nevyplatí kupovat samostatně.

Ve velkém nákupu se ceny končící na desetihaléře či padesátihaléře sice ztratí snadněji, ale i ten se bude zaokrouhlovat podle matematických pravidel. To znamená, že když vyjde nákup na 100,40 koruny, zaplatíte rovnou stovku. A pokud vyjede na pokladně paragon s cenou 100,50 koruny, zaplatíte 101 korunu.

Tentokrát přitom oslovené obchodní řetězce neplánují, že by zákazníkům vyšly vstříc. Když se rušily v roce 2003 desetníky a dvacetníky, Tesco několik měsíců zaokrouhlovalo nákupy jen směrem dolů. Teď podle mluvčí Jany Matouškové nic takového neplánuje.

Naopak některé menší obchody svým zákazníkům ulevit chtějí. "Ve vsi žije asi 70 lidí a babičky ke mně jdou nakoupit třeba třikrát za den nějakou drobnost, na kterou zapomněly. Proto budu třeba 27,50 koruny za nákup počítat jako 27 korun a až 27,60 půjde nahoru na 28 korun,“ říká majitelka šumavského obchodu se smíšeným zbožím, která si nepřála uvést své jméno.

Desetina do inflace
Většina obchodníků však zaokrouhlí padesátník nahoru, což nebude při jednom nákupu žádná tragédie. Za měsíc se ale drobné položky mohou nasčítat až do "příplatku“ několika desetikorun. Zvláště když se k nákupům připočtou účty za telefon či elektřinu.

Ekonomové proto odhadují, že zrušení padesátníků velmi mírně ovlivní směrem vzhůru i inflaci za září. "Pokud by byly zaokrouhleny ceny každé položky spotřebního koše nahoru na celý padesátník či korunu, potom by se inflace zvýšila o 0,3 procenta,“ říká analytik Patria Finance David Marek. Ten k číslu došel poté, co propočítal nákupní košík statistiků čítající přes tisíc položek.

To je ale maximální možný dopad, v praxi to bude méně. Česká národní banka, která ceny hlídá, odhaduje vliv na inflaci maximálně jednu desetinu procenta. To v současnosti, kdy ceny rostou skoro o sedm procent, nebude příliš vidět.

Pokud jde o samotné cenovky na regálech, obchodníci slibují, že se nezmění a budou dál končit na desetihaléře či padesátníky jako nyní. V praxi ale prodejci stejně "milují“ hlavně cenovky končící na devadesátník. Regály v obchodech tak přetékají Coca-Colou za 31,90, pomazánkovým máslem za 21,90 či švestkami za 17,90. Jen občas se mezi cenovkami mihne padesátihaléř.

Malí prodejci váhají, co s cenami

Zatímco velké obchody mají celkem jasno, co budou při zrušení posledních haléřů dělat, ty menší to teprve řeší. Majitelé některých trafik přemýšlejí i o tom, že by ceny cigaretových papírků či jiných drobností rovnou upravili na koruny.

"Zatím nevíme, jak to budeme dělat. Buď to přeceníme, nebo budeme zaokrouhlovat celkovou částku nahoru,“ říká Nora Petránková z trafiky na Smíchově v Praze. Trápí ji i to, že už nyní se u ní lidé pokoušejí zbavit řady padesátníků. Jejich výměna v bance přitom teď ještě zdarma není, to bude až od září.

Někteří obchodníci se už proti přívalu hliníkových mincí brání tím, že je odmítají brát úplně. "Kdyby někdo odmítal peníze přijmout, měli by se lidé obrátit na policii,“ vzkazuje veřejnosti Pavel Zúbek, mluvčí ČNB. Jde totiž o trestný čin ohrožování oběhu peněz, za který je sazba šest měsíců nebo pokuta. V praxi je ale hodně obtížné tenhle trestný čin prokázat.

Schováte si padesátník na památku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

Ano, je to poslední haléřová mince 1309
Ne, stejně se jen pletl v peněžence 1152

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Za poštovní balík černé barvy připlatíte 19 korun. Čtečka nepřečte adresu

Třídírna balíků, kterou provozuje Česká pošta v Plzni - Křimicích. (17....

Od března si zákazníci České pošty musí za zaslané balíky připlácet, protože firma změnila ceník balíkových služeb....

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Najdete na iDNES.cz