V Ústeckém kraji nevyjely tisíce autobusových spojů

  8:03aktualizováno  16:48
Lidé v Ústeckém kraji stáli v pondělí bezradně na autobusových zastávkách a obtížně zjišťovali, jak se dostanou do práce. Ráno nevyjelo přes dva tisíce autobusových spojů, které zajišťuje Dopravní podnik Ústeckého kraje. Důvodem jsou spory s krajem kvůli financím.

Věra a Antonín Novotní marně čekají na ranní spoj autobusem z obce Libouchec do Ústí nad Labem. | foto: Martin AdamecMF DNES

Dopravní podnik hrozil, že autobusy nevyjedou, protože mu Ústecký kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za tři měsíce. Některé obce se dnes ráno pokusily narychlo nahradit autobusy dopravního podniku jinými dopravci.

Podle dřívějších informací se Dopravní podnik chystal přerušit provoz 2133 spojů na 195 linkách. - seznam najdete zde

Na autobusovém nádraží ve stotisícovém Ústí nad Labem visí na stojanech s jízdními řády seznamy linek, které nepojedou. U nich po ránu stáli bezradní lidé, kteří si s řadou čísel nevěděli rady. Přepážka informací se otevřela až v půl osmé.

Spory mezi DPÚK a Ústeckým krajem se vyhrotily letos, kdy dopravce požadoval uhrazení ztráty 315 milionů korun za veřejnou dopravu. Loni dostal od kraje 180 milionů korun. - více zde

Poskytl prý ale kraji služby za 254 milionů korun. Podle ústeckého hejtmana Jiřího Šulce bylo toto meziroční navýšení pro kraj nepřípustné.

„Není pravda, že podniku něco dlužíme, nedlužíme ani korunu. Během dnešního dne podám trestní oznámení na představitele Dopravního podniku Ústeckého kraje,“ řekl ráno hejtman Šulc v České televizi.

„My jsme byli nuceni skončit, protože jsme nedostali za poslední tři měsíce od Ústeckého kraje uhrazenu ani korunu za zajištění veřejné služby,“ řekl v České televizi mluvčí dopravního podniku Marek Ženkl.

Ústecký hejtman s tím nesouhlasí. Kraj podle něj vyplatil společnosti DPÚK 642 milionů korun. „Podnik požaduje dalších 248 milionů, což je dohromady skoro jedna miliarda a je to nejdražší podnik v České republice,“ uvedl hejtman.

Krajský úřad k 1. květnu vypověděl DPÚK smlouvu a vypsal koncesní řízení na nového dopravce. Vyhrála ČSAD Česká Lípa, která nabídla příznivější cenu 27,57 Kč na kilometr.

Podle hejtmana by tato společnost mohla začít od středy v kraji jezdit. Musí ale převzít potřebné licence, které dopravní úřad připravil ve zkráceném řízení a
vzdát se možnosti odvolání.

Určitou naději na řešení by mohla skýtat skutečnost, že předsedou představenstva obou dopravních společností - DPÚK i ČSAD Česká Lípa - je Michal Jergl, firmy by se tedy mohly dohodnout.

Někteří starostové namítají, že za základní dopravní obslužnost je zodpovědný kraj, který podle nich neměl vypovědět DPÚK smlouvu, pokud neměl zajištěného jiného dopravce.

České dráhy už vybraly železniční tratě, na kterých posílily kapacitu některých vlaků, například přidáním vozů. Stalo se tak především na Rumbursku a Českolipsku.

„Budeme situaci monitorovat i v následujících dnech, především před víkendem. Jsme v kontaktu i s krajským úřadem,“ uvedl mluvčí drah Aleš Ondrůj.

ANKETA: Kdo za situaci podle vás může?

Jaroslav Doubrava starosta Telnice na Ústecku:
Měl by se starat krajský úřad, který nás do téhle situace dostal. Na Telnici teď nejezdí žádný ze spojů Dopravního podniku Ústeckého kraje a vše zajišťujeme svými silami. Do Chlumce, kam jezdí MHD z Ústí, vozíme obyvatele 22místným autobusem našich hasičů. Zatím nevím, zda budeme požadovat po kraji kompenzace, nevím, kde mi hlava stojí, ale za úvahu by to stálo.

Jiří Hlinka, starosta Oseka na Teplicku:
Jde o ohromný zásah do života obce. Nejvíce mi ale vadilo, že osituaci jsme téměř nebyli informováni a byli jsme odkázáni na média. jen minulý týden přišel nějaký přípis, který ani nebyl podepsán hejtmanem, ale nějakým úředníkem, který nás na možnou situaci upozorňoval. Kdo je podle mne za odstavení spojů DPÚK odpovědný? Obě strany.

Antonín Mareš, starosta Malečova na Ústecku:
Dost občanů bombarduje nás, že jsme snad za situaci odpovědní my, ale odskákat by to měl někdo jiný. Kdo? Víte už se spor táhne delší dobu, měl to vyřešit kraj a dopravce, ti jsou odpovědní. K nám teď nejede jediný autobus z dvaadvaceti. Jsme odříznuti, přitom většina lidí pracuje v Ústí. Včera jsme se to pokusili dát vědět všem, kteří autobusy jezdí i z okolních vesnic, protože na zastávkách informace o zrušení spojů nebyly. Sami občanům pomoci nemůžeme, nemáme peníze na placení dopravy ani vozidla. Lidé se většinou dohodli a do práce jeli po skupinách auty.

Josef Čerňanský, starosta Podbořan na Lounsku:
Zatím nemám informace o problémech, většinu spojů tu totiž zajišťuje Autobusová doprava Podbořany, což je soukromá společnost, která tu dost jezdí, DPÚK tady na Lounsku moc spojů nezajišťuje. Hned, jak jsme se o možných potížích dozvěděli, kontaktoval jsem Autobusovou dopravu Podbořany a ptal se jí, zda by tu mohla jezdit i více na větším počtu linek. Tvrdili, že ano, ale neuvědomili jsme si problém licencí. Ty by firma musela získat.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz