Z Prahy bude čínské finanční centrum střední Evropy, myslí si Tvrdík

  5:00aktualizováno  5:00
V pondělí do Česka zamíří stovky čínských politiků a byznysmenů, kteří brzy spustí další vlnu investic do střední Evropy. Opět u toho bude Jaroslav Tvrdík, někdejší ministr obrany a šéf Smíšené česko čínské komory. V uplynulých měsících stál u miliardových investic čínské skupiny CEFC, kterou v Praze zastupuje.

Jaroslav Tvrdík při slavnostním otevření pobočky Bank of China v Praze. 9. září 2015 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Slavnostní večeří na Pražském hradě v pondělí začíná třetí ročník Čínského investičního fóra. Kromě nejvyšších českých politických představitelů a byznysmenů se očekává přes 500 hostů z Číny, jejíž firmy v uplynulých několika měsících spustily mnohamiliardovou expanzi do Čech.

Co za významné čínské firmy v rámci akce přijedou?
China Investment Forum (CIF) přivítá přes 500 hostů z Číny. Mezi nimi jsou přední firmy ze všech oblastí podnikání. K hlavním diskutovaným tématům bude patřit finanční spolupráce, proto mezi hosty najdete zejména představitele bank. Budou zde zástupci Bank of China, China Construction Bank, ICBC, China Development Bank nebo Ping An Bank.

A kromě bank?
Z oblasti technologií mezi hosty najdete představitele China National Nuclear Corporation a China National Machinery Industry Corporation. V oblasti spolupráce v cestovním ruchu a letectví se zúčastní například nejvyšší představitelé China Eastern Airlines, Hebei Tourism Investment Group nebo Shangai Spring International Travel Service Group. V oblasti obchodu a investic se v ČR představí například předseda představenstva Shangai Greenland Group nebo Bright Food Group.

Očekáváte oznámení další vlny čínských investic v Česku?
Základy významné části čínských investic do ČR byly položeny právě na předchozích ročnících CIF a pevně věřím, že i v letošním roce vznikne mnoho konkrétních obchodních dohod a investic.

Můžete avizovat nějaké obchody, které se již rýsují?
To nemohu. Dotazy je třeba směřovat na konkrétní společnosti.

Dobře, tak alespoň jaká odvětví mohou být hlavními tématy letošního ročníku?
Letošní téma fóra navazuje na předchozí ročníky a zní Příležitosti a výzvy iniciativy „Nové hedvábné stezky 21. století – One Belt, One Road“. Nejvíce skloňovaným tématem letošního roku bude možnost vybudovat v Praze finanční centrum Číny pro střední a východní Evropu. Diskuse se povede také o otevření nových leteckých spojení mezi Prahou a Čínou a pražském letišti jako leteckém uzlu Číny do střední a východní Evropy nebo o spolupráci českých a čínských firem na třetích trzích.

Vy dnes reprezentujete čínskou společnost CEFC. Změní se nějak vaše role v rámci letošního Čínského investičního fóra (CIF)?
Nikoliv. CIF pořádá Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, které jsem prezidentem.

Z pohledu CEFC, kde jste jediný člen představenstva české pobočky, chystáte nějaké další investice v Česku?
CEFC si vybrala Českou republiku jako svojí vstupní bránu do Evropy. V rámci svých aktivit předpokládá prohlubování spolupráce v oblasti finančních služeb, průmyslu a energetiky, cestovního ruchu a služeb.

Za posledních několik měsíců se hodně změnilo. Jak hodnotíte česko-čínskou obchodní provázanost a jaký další vývoj očekáváte?
Česká republika je lídrem ve spolupráci šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny a tato skutečnost se v posledních osmnácti měsících odrazila v konkrétních pragmatických projektech v podstatě ve všech oblastech ekonomické a obchodní spolupráce.

Prahu si jako svoje centrum vybraly významné finanční instituce jako Bank of China, připravuje se vstup dalších předních čínských finančních institucí. Podařilo se otevřít přímé letecké spojení a prudce roste počet turistů, jejichž počet brzy překročí 300 tisíc ročně. Jestliže v letech 2007 až 2013 byla období, kdy do ČR nebyly realizovány žádné čínské investice, tak jen za poslední rok se dá hovořit o řadě projektů v celkové hodnotě několika desítek miliard korun.

Takže velké investice podle vás ještě přijdou?
Od obnovení vztahů v dubnu loňského roku uplynulo jen osmnáct měsíců, proto plný efekt obchodních a ekonomických dohod uzavřených mezi oběma zeměmi nastane v příštím a v přespříštím roce.

Jak se v této souvislosti díváte na aktuální problémy čínské ekonomiky, mohou nějak ovlivnit i příliv čínských investic do Česka?
Změna struktury čínského hospodářství je velkou příležitostí pro řadu českých firem. Zaměření na zvýšení domácí spotřeby vytváří potenciál jak pro firmy zaměřené na spotřebitelské financování, tak pro dodavatele kvalitních výrobků a služeb.

Je mnoho oblastí, kdy Česká republika svůj potenciál dokonce ještě ani nezačala využívat. Velkou příležitostí pro investice do České republiky je právě projekt „Nové hedvábné stezky 21. století“, který je zaměřen na podporu investic a ekonomické spolupráce Číny s řadou zemí světa, včetně České republiky. Ne nadarmo například britský premiér Cameron označil nadcházející etapu za počínající zlatou éru vzájemných vztahů.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

Tlak na Huawei zatím nechává Čechy chladnými. Firmě v ČR rostou tržby

Ilustrační snímek

Mobilům Huawei se v Česku zatím daří, v prvním čtvrtletí letošního roku se jejich prodej zvýšil o 40 procent. Loni se...

Najdete na iDNES.cz