V Praze se letos otevřou tři obří nákupní centra

  10:05aktualizováno  10:05
Rekordním tempem přibývají letos v hlavním městě nákupní centra. Do konce roku by se jejich prodejní plocha měla zvýšit o třetinu. Již na podzim se otevřou první obchody v jednom z největších obchodně-společenských komplexů v zemi na Chodově.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

„Počítáme s tím, že v našem hypermarketu bychom měli začít prodávat v první polovině listopadu,“ uvedla Kateřina Černá, mluvčí společnosti Ahold, která také provozuje síť hypermarketů Hypernova. Další podobný komplex by měl být otevřen i na Novodvorské.

V hlavním městě jsou stále ještě možnosti pro stavbu mamutích středisek obchodu a zábavy. To potvrzuje i Alena Harnová ze společnosti Factum invenio, která se zabývá průzkumem trhu.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi
prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

„Možnosti tady ještě jsou, ale stavitelé takového centra by si měli zjistit, co všechno tady lidem chybí a v jaké oblasti. Zda jsou to multikina, luxusní obchody a restaurace, nebo něco jiného,“ objasnila Harnová.

Realitní odborník Jiří Felix ze společnosti Tide sales je také toho názoru, že hlavní město si ještě může další velké obchodní komplexy dovolit. Podle něj je důležité, aby každý investor zvážil, na jakém místě se do tak velké akce pustí.

Optimální jsou místa u dálnic i metra
“Ideální je to někde na výpadové komunikaci, kam se dobře dostanou za nákupy jak Pražané, tak lidé z okolí svými auty. Je také důležité, aby se sem dalo dobře dojet městskou dopravou. Protože ta je zase výhodnější pro návštěvníky multikin a restaurací. Ideálními místy jsou proto Zličín, Černý Most a z těch nových Chodov, které leží u důležitých silnic, ale zároveň se sem lidé dostanou z různých míst metropole metrem,“ tvrdí Felix.

Pražané mají největší platy v celé zemi a stále více se jim nabízejí možnosti, kde mohou utrácet své peníze.

Jednou z nich jsou i velké zábavní a obchodní komplexy, kde na jednom místě lidé najdou hypermarkety, velké množství obchodů, multikina, bowlingové dráhy, fitnesscentra a mnoho dalších lákadel na strávení volného času.

Tesco chystá dvě centra
V letošním roce už otevřela své brány nákupní centra Galerie v Nových Butovicích a Eden ve Vršovicích. Na podzim budou návštěvníkům k dispozici i první obchody v mamutím centru na Chodově. Před dokončením je také komplex na Novodvorské.

Jen společnost Tesco se chystá ještě letos otevřít dva hypermarkety. „Na Skalce bychom rádi začali prodávat někdy na konci roku. Přesný termín otevření hypermarketu na Novodvorské ještě neznáme,“ řekla mluvčí Teska Jana Matoušková.

Společnost Ahold již letos otevřela hypermarket Hypernova v Nových Butovicích a na podzim začne působit i na Chodově.

Další expanzi nevyloučily ani společnosti Globus a Carrefour. „Konkrétní projekt zatím nemáme, ale to neznamená, že se o nic v budoucnu nepokusíme,“ dodal jednatel Globusu Petr Vyhnálek.

Praha pokulhává za Moskvou, Varšavou i Brnem
Obří centra mají v hlavním městě budoucnost. V dalších letech přibudou Palladium na náměstí Republiky a Arkády na Pankráci. Rozšiřovat se bude i areál Teska v Letňanech. Konkurence je obrovská, a tak si majitelé nákupních center vymýšlejí stále nové a nové taháky, jak přilákat lidi.

Například Galerie Nové Butovice má ve svých útrobách dvě obří akvária pro mořské ryby. Možnosti pro výstavbu dalších obřích obchodních center v hlavním městě stále jsou, ale například v Brně již některé obchody v podobných komplexech byly kvůli nezájmu zákazníků přinuceny definitivně „stáhnout rolety“.

Důvodů je víc, ale důležitou roli hraje i to, že Brno má více obchodů v nákupních centrech než metropole. Na tisíc obyvatel metropole připadá podle marketingových studií 486 metrů čtverečních prostor nákupního centra. V jiných městech v republice jako třeba v Brně je však na tisícovku lidí 507 metrů, v Ostravě 513 a v Plzni 498.

Stejně tak Praha v této oblasti zaostává i za jinými velkoměsty bývalého východního bloku. Lépe jsou na tom, co se týče velkých obchodně-zábavních center, i Moskva a Varšava.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz