V Praze bude druhý hotel Hilton

  8:53aktualizováno  8:53
Až příště přijede do Prahy americký prezident a bude se chtít ubytovat v Hiltonu, bude mít na výběr ze dvou adres. Praze totiž ještě letos v listopadu přibude další Hilton. Jmenovat se bude Hilton Old Town, protože stojí blíže historickému centru.
Praha bude mít v listopadu již dva hotely Hilton.  Hotel v Karlíně doplní Hilton Old Town blízko Obecního domu.

Praha bude mít v listopadu již dva hotely Hilton. Hotel v Karlíně doplní Hilton Old Town blízko Obecního domu. | foto: Profimedia.cz

Nejde ale o novou stavbu. Jen se přemaluje právě renovovaný hotel Renaissance u náměstí Republiky blízko Obecního domu.

O změně zatím společnosti neinformovaly. V bývalém Renaissance by však měla vzniknout nová restaurace patřící do impéria Maze nejslavnějšího britského kuchaře a restauratéra Gordona Ramsaye. Když začala nabírat v Británii i v Česku personál pod hlavičkou Hilton Old Town, vyšla změna najevo.

"Můžu jen potvrdit, že od 15. září už Renaissance nepatří do portfolia naší skupiny,“ uvedla pro MF DNES mluvčí hotelu Marriott v Česku Tereza Agnew. Marriott spravuje hotely pod svou značkou, ale i Renaissance nebo třeba Ritz-Carlton.

Kupec Hiltonu vlastnil stavbu Renaissance už dříve 
Nový hotel v Praze rozjíždí americká investiční skupina Blackstone, která letos koupila celý řetězec Hilton za 26 miliard dolarů (zhruba 500 miliard korun).

"Budovu Renaissance už vlastnila společnost Blackstone dříve, jen se po koupi řetězce Hilton rozhodla provozovat hotel pod značkou Hilton,“ upřesnila místní mluvčí Hiltonu Markéta Šebková bez dalších podrobností, protože oficiální oznámení má teprve přijít v příštích dnech.

Investiční společnost Blackstone Group má k dispozici 100 miliard dolarů, které investuje do firem, jež pak se ziskem prodává. Nyní skupuje po celém světě hotely, a to hlavně ty luxusní.

Vloni se tak dostala i k pražskému Renaissance s 310 pokoji. Získala budovu hotelu, který ale dál provozoval Marriott. Po letošní koupi Hiltonu se rozhodla, že tam otevře druhý Hilton. Na opakované dotazy z MF DNES po dva dny nikdo z Blackstone neodpověděl.

S hvězdami usínat i jíst
Zájem mezi investory o hotely roste s tím, jak se byznys po září 2001 opět probral a lidé začali opět cestovat. Zájem o Prahu neutichá a přijíždí sem dost movitých turistů, kteří si mohou pět hvězdiček a pokoj za minimálně 5 600 korun na noc dovolit. Prezidentské apartmá v Hiltonu s výhledem na Hradčany však stojí kolem 40 tisíc za noc.

V ČR chce expandovat i švédská společnost, které patří hotel Alcron Radisson SAS. Za rok hodlá otevřít dva velké čtyřhvězdičkové hotely Park Inn v Praze a v Ostravě.

Kromě toho v Praze přibývá i gurmánů, místních i turistů, kteří ocení dobrou kuchyni a už vědí, co znamená michelinovská hvězdička.

Na to sází známý britský kuchař s peprným slovníkem bývalého fotbalisty Gordon Ramsay, který získal ocenění inspektorů Michelinu.

Nyní si chce právě v Hiltonu Old Town otevřít restauraci svého řetězce Maze pod dohledem svého londýnského šéfkuchaře Jasona Athertona. Ten by měl do Prahy jen dojíždět. Kdo tedy povede českou restauraci pro 110 lidí, zůstává zatím tajemstvím.

Už teď ale mohou gurmáni ochutnat kuchyni jiného nositele michelinovské hvězdičky. V Praze v hotelu Four Seasons od září působí zcestovalý italský kuchař Andrea Accordi, který dostal hvězdičku ve Florencii a sem si přijel pro další.

Zatím ale žádná česká restaurace toto ocenění nemá. Francouzští komisaři jsou v nových zemích EU opatrní a hvězdičky ještě nerozdávali ani v Polsku nebo Maďarsku. Přitom tady už pár let krouží.

"Vždycky se po návštěvě ohlásí, abychom věděli, že u nás byli,“ uvedl bývalý šéfkuchař Four Seasons Vito Mollica. Průvodce Michelin tady dal jen třem restauracím svou značku Bib gourmand určenou pro chutné a přitom cenově dostupné (zhruba do 500 korun bez drahého vína) - Aromi, BrasserieMa Le Terroir, všechny jsou v Praze.

Hoďte mě do Hiltonu

Americký investiční fond Blackstone dává svých sto miliard dolarů do hotelů. Letos koupil pětihvězdičkovou skupinu Hilton.
V ČR získal budovu hotelu Renaissance, kterou hodlá přemalovat na Hilton Old Town.
Hotel Hilton měl vloni v ČR obrat 1,26 miliardy korun, to je nepatrně méně proti 1,30 miliardy z roku 2005. Naopak čistý zisk zvedl na 38 milionů z 10 milionů.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Najdete na iDNES.cz