V Kolíně vyrostou další stovky bytů

  9:49aktualizováno  9:49
Ještě před pár lety by si těžko někdo představil, že kolem Kolína budou "kroužit" soukromé stavební firmy a plánovat, jak tady postaví stovky bytů, které pak prodají zájemcům. Dnes se přesně toto děje: firmy totiž cítí příležitost v automobilce TPCA, která do Kolína přilákala nové lidi.
stavebnictví, stavbaři (c) profimedia.cz/corbis

stavebnictví, stavbaři (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve městě tak už firmy stavějí nebo teprve chystají plány, kde a jaké bytové domy vybudují. Odhadem by se mohlo jednat zhruba o 250 až 300 nových bytů.

"Je to jeden z pozitivní dopadů příchodu TPCA do Kolína," řekl místostarosta Jiří Buřič.

Nové byty se už nabízejí, například šestnáct jich je v Jeronýmově ulici, dokončena je i stavba domu Pierot v bývalé proluce na Jiráskově náměstí na Zálabí, kde vzniklo 53 bytů.

A připraveny jsou i další projekty: například v Rorejcově ulici v Kolíně u hlavního nádraží má stát soukromý dům se 100 byty. Pro lidi, kteří jezdí na nádraží autem, to bude mít ale jeden nepříjemný dopad -zmizí totiž parkoviště, na kterém nechávali své vozy.

Po dvou letech nejasností by se mělo stavět také na volném rohovém pozemku Na Louži na Zálabí. Jisté firmě tady město před lety pozemek pronajalo na 30 let s tím, že společnost vybuduje desítky bytových apartmánů. Po 30 letech by je pak firma převedla do majetku města.

Jenže dlouho se nic nedělo a také nové vedení radnice před dvěma lety začalo na firmu tlačit, aby začala s pracemi. Teprve nedávno zastupitelé souhlasili s návrhem firmy, aby jí město parcelu prodalo za 1,5 milionu. "Smlouva byla sepsána tak, že investora nic nenutilo zahájit stavbu. Prodej je proto výhodný, protože jinak by mohl být pozemek desítky let mrtvý," zdůvodnil radní Ondřej Plašil.

Ceny bytů ještě nejsou známé
Minulý týden se na radní navíc obrátila další stavební firma, která chce vybudovat dům s téměř 100 byty v zálabské ulici K Raškovci. Pozemek je ale malý a kvůli stavbě by se musely zbourat některé městské objekty v okolí. Radní proto zatím nevědí, jestli na nabídku kývnou.

Jaké budou ceny bytů, to většinou ještě není jasné. Mohou ale napovědět ceny v domě Pierot na Jiráskově náměstí. Například třípokojový byt o rozloze 84 metrů, s kuchyňským koutem a balkonem, tady stojí přibližně 2,6 milionu bez DPH.

Kromě soukromé výstavby se pracuje také na městských bytech pro zaměstnance automobilky TPCA. V areálu bývalých kasáren nyní stojí zhruba 185 bytů, celkem jich zde mají být asi tři stovky. Přiváděním plynu, vodovodu a elektřiny začala na jaře práce také u vodárny, kde vyroste dalších 550 bytů.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap

Roman Knap

Roman Knap řídí Českou poštu od června loňského roku a má ambici podnik fungující podle pravidel minulého století...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Najdete na iDNES.cz