V Kolíně dostavěli další nové byty z bývalých kasáren

  10:12aktualizováno  10:12
Budova velitelství bývalých kasáren v kolínské Pražské ulici se přeměnila na 35 bytů. Jejich vybudováním město završilo přestavbu areálu, který získalo od armády. Vzniklo v něm především téměř 290 bytových jednotek pro zaměstnance automobilky TPCA. Nové byty jsou takzvané startovací.

Byty pro TPCA U Vodárny | foto: Hochtief VSB

„Jsou tak určeny zejména mladým rodinám a seniorům a o jejich nájemnících rozhodne už samo město,“ řekl kolínský starosta Jiří Buřič.

Město má podle Buřiče v současnosti bytů dostatek. Pokud by ale byla šance získat dotaci na podporu bydlení, určitě toho opět využije. V pořadníku městského úřadu je kolem 2000 žadatelů o byt.

Celkové náklady na přestavbu budovy velitelství, včetně úpravy jejího okolí, stavby parkoviště a protihlukové zdi, dosáhly 52 milionů korun. Na každou bytovou jednotku město dostalo státní dotaci 500 tisíc korun, zbytek zaplatilo z vlastních zdrojů.

Většina bytů v novém domě je malometrážních, jejich velikost nepřesáhne 60 metrů čtverečních, čtyři mají bezbariérovou úpravu. Noví nájemníci by se do nich měli začít stěhovat v květnu.

Starosta připomněl, že na přestavbě bývalých kasáren na byty se finančně kromě města a státu podíleli také soukromí investoři. V areálu postavili dva supermarkety a připravili území pro stavbu dalších obchodů.

Stovky dalších bytů by na Kolínsku měly vzniknout v několika příštích letech. Bydlení by v nich mohli najít především zaměstnanci tamní automobilky TPCA. Výstavbu bytů připravují soukromí investoři například ve Velkém Oseku nebo Ovčárech.

Nabídku by navíc mohla zpestřit společnost Profid stavbou dalších bytových domů. Stavba v hodnotě kolem 200 milionů korun by měla být hotova do konce letošního roku.

Profid bude stavět i v Ovčárech, a to čtyři domy po 12 bytech o velikosti asi 50 metrů čtverečních. Stavba má být hotova v listopadu. Náklady jsou asi 50 milionů korun. Obě stavby firma financuje z vlastních zdrojů a bankovního úvěru.

Byty u Vodárny bude prodávat do osobního vlastnictví, v Ovčárech mohou být i k pronájmu. Rozsáhlou bytovou výstavbu chystají soukromí investoři také ve Velkém Oseku. V jedné z lokalit by mělo postupně vzniknout až 500 bytů, v další bude 35 parcel pro stavbu rodinných domů.

Ovčárecká průmyslová zóna se přitom možná změní na centrum služeb. Lidé by v ní mohli najít zázemí v podobě čerpací stanice, penzionu či hotelu. Mohly by tu také vzniknout prostory pro zdravotní péči či relaxační centrum.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz