Inspekce je laxní při postihu lidí, kteří nezvládli kontrolovat půjčky

  11:48aktualizováno  11:48
Nesprávný úřední postup, či dokonce trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Tak hodnotí kontroly úvěrů ze strany ČOI někteří právníci. Ministr průmyslu přiznává možné selhání lidského faktoru.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Uvěrové firmy a jejich více než 50 tisíc smluv s chybnou cenou půjčky (takzvanou RPSN) na ojetý vůz. Tři pobočky České obchodní inspekce (ČOI), které několik smluv po stížnostech spotřebitelů prošetřovaly. Výsledek kontroly? Vše v pořádku. Trvalo to od roku 2011 až donedávna.

Kalkulačka RPSN

Roční procentuální sazbu nákladů pro spotřebitelský úvěr si vypočítejte zde.

O pochybení inspektorátu Středočeský a Praha při kontrole půjčky od GE Money Auto a inspektorátu Jihočeský a Vysočina při přepočítání RPSN v úvěru od společnosti Essox již MF DNES informovala. Nyní zjistila, že špatně úvěr posoudil i inspektorát Jihomoravský a Zlínský. Verdikt, že ve smlouvě od Home Creditu „nebylo prokázáno porušení zákona o spotřebitelském úvěru“, vydala ředitelka brněnské ČOI Tatiana Neuhybelová.

Systémová chyba? Úřednický šlendrián? Ať tak či tak, trvalo tři roky, než na chybu v RPSN inspekce přišla. Zlom přišel letos v únoru, kdy královéhradecká pobočka ČOI udělila Essoxu za nesprávnou RPSN pokutu (více čtěte zde). A věci se daly do pohybu. Ministr průmyslu Jan Mládek, pod něhož inspekce spadá, zřídil speciální komisi. Ta závěry východočeské ČOI potvrdila. RPSN byla špatně, půjčky vypadaly až o půlku levnější.

Muž, který chybu našel, musel odejít. Další na svých postech zůstávají

Šéf hradecké inspekce Jiří Pěkný, který trik úvěrářů odhalil, ale musel odejít. Zatímco tři krajští ředitelé, Petr Štěpánek, Daniel Adamec a Tatiana Neuhybelová, dále sedí na svých židlích.

ČOI na otázky MF DNES na konkrétní důsledky sebereflexe organizace odpovídá vyhýbavě. „Jedná se o velmi specifickou část spotřebitelského úvěru. (...) V ostatních případech byly výpočty RPSN provedené pracovníky ČOI správné,“ reagovala mluvčí Jana Jelínková. Shovívavý je k problémům podřízeného orgánu i ministr Mládek. „Nelze vyloučit selhání lidského faktoru. Ústřední ředitel ČOI je (...) přesvědčen, že ČOI neudělala žádnou závažnou systémovou chybu. Proto důrazně odmítá spekulace o nečinnosti nebo zpochybňování výsledků kontrol,“ sdělil ministrův mluvčí František Kotrba.

Dodal, že ústřední ředitel Mojmír Bezecný je odpovědný za činnost ČOI od letošního dubna. „Problémy z předchozí doby jsou řešeny průběžně, byly již podány žaloby o náhradu škody a trestní oznámení,“ doplnil Kotrba.

Poškození se mohou obracet na ministerstvo průmyslu, pak na soud

Jak se mohou lidé s podobným bezcenným lejstrem od ČOI bránit? „Když někoho poškodí ČOI nesprávným úředním postupem, je třeba obrátit se na ministerstvo průmyslu. To buď návrhu vyhoví ve lhůtě půl roku, nebo je třeba se toho domáhat soudně,“ vysvětluje právník Viktor Rossmann.

Právník Petr Němec známý z kauzy bankovních poplatků vidí v jednání ČOI dokonce možný trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. „Zvláště pokud měli metodiku k RPSN, podle které kdyby postupovali, tak by pochybení museli zjistit,“ vysvětluje. Podle informací MF DNES byla RPSN v metodických pokynech věnována celá jedna strana.

Ze svých pochybení by se inspekce přitom měla zodpovídat nejen konkrétním spotřebitelům, ale i úvěrářům. Pokud soud prokáže, že půjčky až o polovinu uměle zlevňovali, hrozí, že budou muset lidem vracet bezmála šest miliard. Zákon totiž věřiteli chybujícímu v RPSN nařizuje vrátit všechny poplatky a téměř celé úroky.

Úvěráři tak od ČOI mohou chtít ony miliardy vymáhat. „V rozumném státě funguje ustálená správní praxe a institut legitimního očekávání. ČOI nenašla žádné závady, takže jsme očekávali, že to máme dobře,“ hájil se v MF DNES již dřív zástupce Essoxu Luděk Čermák.

Ačkoli inspekce prokazatelně měřila v podobných případech dvojím metrem, tvrdí, že se správní praxe nezměnila. „Mohlo se vyskytnout pouze několik málo případů, které by z dnešního pohledu z různých důvodů mohly být vyhodnoceny jinak. O žádný obrat v ustálené kontrolní praxi se však nejedná,“ tvrdí Jelínková.

ČOI a výpočet RPSN

Jak brněnská ČOI (ne)počítala RPSN:

Paní D. N. si v únoru 2013 u ČOI stěžovala na vysoký poplatek, který jí naúčtoval Home Credit za sjednání půjčky na ojetinu v bazaru Auto Esa. Kdyby si spočítala i cenu půjčky (RPSN), cítila by se oklamaná dvakrát. Místo 35 % mělo ve smlouvě být 62 %.

Podle ČOI však nebyl zákon o spotřebitelském úvěru porušen. Nyní své selhání hájí tím, že předmětem stížnosti nebyla RPSN, a že ji tedy nekontrolovala. Tato sazba je přitom klíčovým údajem o půjčce. Spotřebitelům říká, jak je úvěr nákladný. RPSN snižovalo právě to, že do ní nebyl správně započítán poplatek za sjednání úvěru. Je tedy zvláštní, že ji inspekce nepřepočítala, jak tvrdí. „Jestliže ČOI učinila závěr, že kontrolou úvěrové smlouvy nebylo zjištěno závad, muselo se toto týkat i hodnoty RPSN,“ míní také bývalý šéf východočeské pobočky Jiří Pěkný, který trik s RPSN odhalil.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Nejen pivo a zmrzlina. Letní prodejní hity jsou i zavařovačky a repelenty

zavařování, ilustrace

Přestože zmrzlina a vychlazené pivo nebo limonáda jsou hlavními symboly léta, existují i výrobky, které se v parných...

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz