Začíná boj o úspory. Vláda cítí, že hospodářství ochabuje

  14:27aktualizováno  14:27
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na radě vlády varovala kolegy, že výdaje plánované na rok 2020 jsou příliš velké na to, aby je rozpočet udržel. Jeho schodek by podle ní mohl z plánovaných čtyřiceti vyletět na devadesát miliard korun. Jedinou možností, jak tomu zabránit, jsou velké škrty.

Ministryně financí Alena Schillerová v listopadu 2018 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle materiálu, který ministryně vládě předvedla a který mají k dispozici Lidové noviny, by měly šetřit všechny resorty. Nejvíce doprava, která oproti plánu pravděpodobně přijde o 9,5 miliardy. Kvůli takovému škrtu by podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) možná nebyl stát schopen dokončit některé rozestavěné projekty. „Beru ten materiál jako vstup do debaty,“ řekl.

Jednou z nejvýznamnějších položek úsporných opatření je propuštění deseti procent státních zaměstnanců, o kterém již Schillerová dříve mluvila (více v článku Musíme šetřit, vyhlásili Babiš a Schillerová. Navrhli propouštění úředníků). Dále plánuje ministryně šetřit na tzv. užších pracovních výdajích, odkud plánuje získat přes 7 miliard.

Šetřit bude stát i na investicích a podpoře občanům. Například projekt Nová zelená úsporám podle Lidových novin přijde o 40 % peněz. Stát pak také plánuje ukončit podporu ztrátových regionálních železničních spojů, do nichž ročně nalije tři miliardy.

Stát vybere méně

Zvýšení rodičovského příspěvku v příštím roce bude stát pravděpodobně stát 11 miliard, navýšení důchodů pak 6,6 miliardy, tvrdí premiér Andrej Babiš (ANO). Pokrýt tyto a další nové výdaje však bude těžší než dosud.

Stát totiž podle předpokladů v roce 2020 vybere na daních o více než 13,5 miliardy méně než letos. Navíc ještě přijde o zhruba 8 miliard ze sociálních odvodů a tři miliardy z rozpočtu odsaje zrušení karenční doby. Dohromady budou podle Lidových novin příjmy státu o téměř 50 miliard nižší než dosud.

Státu tak nejspíš nezbude než hledat nové zdroje příjmů. Na koaliční radě se mimo jiné ozvaly i návrhy na změnu zdanění tvrdého alkoholu, zavedení poplatků za vytěžené suroviny nebo nové danění hazardu.

Zpomaluje celá Evropa

Česko přitom není jediným státem, který v příštím roce bude muset šetřit. Evropská komise totiž snížila odhad růstu celoevropské ekonomiky o 0,6 procentního bodu na 1,3 % pro letošek a na 1,6 procenta pro příští rok, informuje agentura Bloomberg.

„Většina eurozóny ztrácí na tempu růstu,“ stojí v prohlášení Evropské komise. Podle ní je na vině především pomalejší růst celosvětových trhů a nejistota kolem nových obchodních regulací.

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Od zadržování DPH, které je protiústavní, nejde hned ustoupit, tvrdí ministerstvo

Ilustrační snímek

Finanční úřady se nadále budou chovat způsobem, který Ústavní soud označil za protiústavní. Budou zadržovat všechny...

Konkurence na poštovním trhu roste, Zásilkovna spouští doručování balíků

Ilustrační snímek

Logistická firma Zásilkovna od středy nabízí distribuci zásilek mezi fyzickými osobami. Konkuruje tak největšímu hráči...

Soukromé lesy žádají stát o pomoc. Situace je zoufalá, tvrdí vlastníci

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Lesníci se kvůli kůrovcové kalamitě dostávají do ekonomických potíží. Těží mnoho dřeva, jehož ceny se propadly. Situaci...

Najdete na iDNES.cz