Urban: DHL z Prahy udělala hlavní město Evropy

  14:27aktualizováno  14:27
Centrum informačních technologií na pražském Chodově může začít fungovat. Společnost DHL tu v pátek slavnostně otevřela centrum, jehož vybudování ocenila agentura CzechInvest společně se sdružením AFI jako investici roku. Do počátku prvního čtvrtletí tu bude pracovat na osm stovek lidí.

Jejich počet by se pak měl zvýšit nejméně na tisícovku, uvedla agentura CzechInvest. DHL zamýšlí v Česku investovat nejméně pět miliard korun, celkové náklady do projektu jsou ale zhruba třikrát vyšší.

Miliony transakcí na tisíce serverech
DHL bude mít v Praze k dispozici 11 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy, asi třetina z toho jsou počítačové sály. V první fázi centrum vystačí se šesti sty servery, jejich počet se ale postupně zvýší na pět tisíc. Ty by pak měly zvládnout na šedesát milionů transakcí denně, tedy přes 41 tisíc za jedinou minutu.

"V případě DHL se jedná o největší projekt tohoto druhu v Evropě, což ukazuje, že Česká republika je schopná konkurovat dosavadním evropským centrům strategických služeb, jakými jsou Velká Británie, Irsko a Holandsko," říká ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák.

DHL se stěhuje z Londýna a Basileje
Služby DHL dosud zajišťovala dvě centra - jedno v Londýně, druhé ve švýcarské Basileji. Ta už ale požadavkům společnosti nestačila, a firma se proto rozhodla přesunout aktivity do Prahy. Asi desetina zaměstnanců z bývalých poboček přijde do Prahy, ostatní zaměstnance, převážně vysokoškoláky, najme firma v Česku.

MCGuckin: Pracujeme non-stop
DHL tak nyní provozuje tři centra na třech kontinentech, ve třech různých časových pásmech. Kromě pražské centrály má DHL pobočky v americkém Scottsdale a malajském Kuala Lumpur. Díky tomu DHL funguje bez přestávky.

"Víme, že informace jsou klíčem k úspěchu našich zákazníků. Proto jim sloužíme 24 hodin denně, sedm dní v týdnu 365 dní v roce," řekl Stephen McGuckin ze společnosti.

Přišel Bém i Urban
Otevření supermoderního centra se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, pražský primátor Pavel Bém i šéf Deutsche Post Klaus Zumwinkel. Právě německá pošta se před dvěma lety stala jediným akcionářem společnosti DHL.

"Díky DHL se dnes z Prahy stává hlavní město Evropy. Parlament dokonce téměř musel zastavit práci, abych mohl přijít a být při otevření tohoto tak významného centra," řekl Urban v slavnostním projevu.

Tři nejvýznamnější investice? Panasonic, VW a DHL
O významu investice nepochybuje ani Radomil Novák z CzechInvestu.

"Do Česka prozatím přišly tři společnosti, jejichž význam byl pro další investice klíčový. První byl příchod japonské firmy Panasonic kvůli přílákání dalších japonských investorů. Dalším milníkem byla investice Volkswagenu, která měla zásadní význam pro český automobilový průmysl. Třetí je DHL, která otevírá novou éru investic do technologií a strategických služeb," uvedl Novák.

Společnost DHL otevřela na pražském Chodově IT centrum. Zaměstná tu na tisíc lidí, převážně vysokoškoláků. (24. září 2004)

Slavnostního otevření se zúčastnil i Klaus Zumwinkel, šéf společnost Deutsche Post, která DHL koupila v roce 2002. (24. září 2004)

Společnost DHL otevřela na pražském Chodově IT centrum. Zaměstná tu na tisíc lidí, převážně vysokoškoláků. Slavnostního otevření se zúčastnil i ministr průmyslu Milan Urban. (24. září 2004)

Na slavnostní otevření IT centra na pražském Chodově přišel i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. (24. září 2004)

Pražský primátor Bém přichází společně s šéfem Deutsche Post Klausem Zumwinkelem na slavnostní otevření IT centra na pražském Chodově.

Společnost DHL otevřela na pražském Chodově IT centrum. Zaměstná tu na tisíc lidí, převážně vysokoškoláků. Slavnostní otevření doprovázelo sychravé podzimní počasí. (24. září 2004)

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Najdete na iDNES.cz