Úřady hledají kličky, jak zaplatit odborníky

  7:37aktualizováno  7:37
P r a h a - Víc už vám přidat nemůžu, jediná možnost je udělat vás vedoucím. Tato slova často znějí na ministerstvech a dalších úřadech. Když chce totiž úřad alespoň trochu slušně zaplatit důležitého odborníka, musí z něho formálně udělat vedoucího a přilepšit mu příplatkem za vedení.
"Zároveň s čerstvým vedoucím se založí oddělení a vytvoří místa pro podřízené bez ohledu na to, zda jsou potřeba. Tak vzniká naprosto zvrácená logika odměňování ve státní správě," upozorňuje Jan Amos Havelka, bývalý šéf vládní agentury pro podporu zahraničních investic.
"Ano, na řadě úřadů si tak vypomáhají, řadu let křičím, že by se to mělo zastavit," říká šéfka odborů ve státní a veřejné správě Alena Vondrová.
Ministerstva používají tento trik, protože mzdové tabulky, do nichž jsou sešněrovány mzdy státních zaměstnanců, neumožňují nabídnout klíčovým lidem platy, které by se alespoň blížily sumám v soukromých firmách.
Fakt, že v řadě úřadů přibývají vedoucí, čísla potvrzují. Počet zaměstnanců Úřadu vlády se od roku 1997 zvýšil více než o polovinu, řady vedoucích se však rozrostly o 84 procent. Na ministerstvu průmyslu je vedoucím každý čtvrtý zaměstnanec. Zatímco stav na Úřadu vlády je dílem současného kabinetu, množství vedoucích na ministerstvu průmyslu bylo již před jeho nástupem. Na ministerstvu průmyslu je třikrát více lidí s příplatkem za vedení než na ministerstvu dopravy s více zaměstnanci. "Zahlcování úřadů vedoucími není žádná novinka, to se děje od začátku devadesátých let," říká Vondrová.
Několik vysoce postavených úředníků z ministerstev tyto praktiky potvrzuje, svá jména však nechtějí zveřejnit. "Není t o si ce nic průhledného, ale současný pl atový systém nedává moc možností, jak kvalitní lidi zaplatit," míní ředitel Výzkumného ústavu práce Martin Mácha.
Lidem, kteří na úřadech nyní nejvíce chybějí - například mladším právníkům či počítačovým specialistům, nemůže státní správa nabídnout příliš lukrativní plat. Ministerstva musí o kvalitní lidi bojovat na pražském trhu práce, kde sídlí významné společnosti, jež ženou úroveň platů vysoko.
Díky těmto fintám s vedoucími pracovníky zaměstnávají ve skutečnosti úřady méně lidí, než na kolik dostávají ze státního rozpočtu peníze. Kromě příplatků za vedení totiž ministerstvo získá za neobsazená místa i další výhodu. Peníze nevrací do rozpočtu, ale rozdělí je mezi ostatní. "Již druhým rokem se podle vládních usnesení mohou peníze za neobsazená místa rozdělit mezi ostatní zaměstnance na odměnách," říká Vladimír Merta, který se na ministerstvu práce zabývá mzdami. Vondrová potvrzuje, že odbory tlačily vládu, aby se tak zabránilo zmrazení mezd u lidí placených ze státní pokladny.
Proč úřady hledají nejrůznější triky, jak svým klíčovým lidem přilepšit, a raději nenavrhnou změnu odměňování? Jasnou odpověď odpovědní úředníci nedávají. "Úroveň platů ve státní správě musí odpovídat možnostem rozpočtu," říká Merta. Ani nový zákon, který by měl namísto nynějších dvanácti platových tříd pro státní zaměstnance nabízet výběr z šestnácti, totiž problém lepších platů pro důležité odborníky neřeší.
Státním zaměstnancům by měl výhody nad rámec platu přinést nový zákon o státní službě. Měli by se dočkat například zaručení poměrně vysoké jistoty zaměstnání, více dnů volna, lepších podmínek pro důchod. Jejich platy totiž budou pravděpodobně i v budoucnu zaostávat za úrovní mezd ve fi rmách. "To je běžné všude ve světě, ale další výhody z pozice ve st átní službě tento rozdíl v zahraničí alespoň srovnávají," míní sociolog Jiří Večerník.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Najdete na iDNES.cz