Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

  19:41aktualizováno  19:41
Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce. Skutečný Úřad práce ČR vydal varování před zavádějícími internetovými stránkami, které parazitují na jeho názvu nebo zkratce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

„Věděli jste, že máte nárok se ZDARMA rekvalifikovat a nebo jen rozšířit své znalosti? Níže najdete nabídku akreditovaných kurzů s možností úhrady celého kurzu vaším úřadem práce,“ láká web uradyprace.org.

Jenže skutečnost je taková, že nechat si zaplatit jakoukoliv rekvalifikaci jen tak nelze. „Dochází pak k případům, kdy se klient odvolává na tyto informace. Přitom na příspěvek na rekvalifikaci nevzniká automaticky nárok,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Klient úřadu nejprve musí splnit řadu podmínek – mít předpoklady k vybranému povolání (například střední školu, umět na počítači, mít řidičák) a po vybrané profesi musí být na trhu poptávka. Tyto věci posuzuje pracovník úřadu práce při pohovoru a odborná komise, která i zhodnotí kvalitu vybraného kurzu.

Další web se zavádějícím názvem www.urad-prace.cz zase slouží soukromé firmě Nabídky práce s.r.o. jako věšák na inzerci volných pracovních míst. Úřadu práce na tom vadí, že inzeráty, které tam běží pod jeho hlavičkou mohou být už neaktuální a místa obsazená.

Web www.upcr.cz je sice prakticky neškodný, protože na něm žádné informace nejsou, ale pro lidi, kteří je hledají, je to matoucí. Jediný oficiální web státního úřadu práce je www.uradprace.cz. „Pokud lidé mají obecné dotazy, mohou se obracet na naše Call centrum, kde se jim dostane fundované odpovědi,“ dodává Beránková.

V rekvalifikacích vedou řidiči a sociální pracovníci

Během tří let smí čerpat klient úřadu práce na rekvalifikaci maximálně 50 000 korun. Není na to automaticky nárok – první podmínkou je, že dotyčný musí být v evidenci úřadu práce, přičemž délka evidence nehraje roli. Vedle již uvedených podmínek musí být zájemce o přeškolení navíc zdravotně způsobilý jak k rekvalifikaci, tak následně i pro výkon vybrané profese. 

A úřadem schválenou a zaplacenou rekvalifikaci nejde jen tak opustit a nechodit na ni, protože by si ji musel sám zaplatit. Jedinou omluvou jsou vážné důvody – nemoc, rodinné důvody nebo stěhování.

„V rámci zvolených rekvalifikací mají klienti největší zájem o kurzy, v jejichž rámci získají řidičské a profesní průkazy, dále o kurzy pro pracovníky v sociální oblasti, kurzy se zaměřením na osobní služby a svářečské kurzy,“ říká Beránková.

Během loňského roku přispěl úřad práce téměř 6 700 účastníkům celkem 82,6 milionů korun. V roce 2016 absolvovalo zvolené rekvalifikace 9 701 lidí. Úřad práce ČR jim tehdy poskytl 164 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Najdete na iDNES.cz