Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I v září bylo víc práce, ale méně lidí. Osm z deseti firem chce i cizince

  • 12
Nezaměstnanost v září stagnovala na hodnotě 2,7 procenta. Fronta na úřadech se zkrátila o téměř tři tisíce lidí. Nabídka volných míst nadále silně převládá nad zájmem uchazečů o práci. Na výběr bylo z více než 345 tisíc pozic.

Celkem 261 540 volných míst (tedy bezmála 76 procent) přitom zaměstnavatelé, lační po pracovnících, označili jako místa, na která jsou ochotni přijmout i pracovníky ze zahraničí.

Podle evropského měření Eurostatem mělo v srpnu Česko nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

Data za září zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj podíl nezaměstnaných stagnoval na 2,7 procenta. Počet lidí, hlášených na úřadech práce zaostává za nabídkou. Práci hledalo 201 907 uchazečů, tedy o 2 822 méně než v srpnu. V evidenci úřadů práce je přitom 345 354 volných míst.

Záříjová hodnota nezaměstnanosti je nejnižší od roku 1996, kdy bylo bez práce 169 024 lidí.

Podle Úřadu práce v září došlo k oživení pracovního trhu díky skončení dovolených, dál však pokračují sezónní práce i turistická sezóna.

„Firmy už naplno rozjely svou činnost a přijímají další nové zaměstnance. Zájem z jejich strany je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích,“ shrnula generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.