V prosinci přibylo 16 tisíc nezaměstnaných, skončily sezónní práce

  9:48aktualizováno  9:48
Nezaměstnaných v prosinci oproti listopadu přibylo o 16 524. Nejde o první letošní zvýšení, výkyv nastal už v červenci, kdy se řady nezaměstnaných zvyšují o absolventy. Žadatelé o práci mají z čeho vybírat. Počet volných míst opět stoupl, firmy jich nabízejí přes 324 tisíc.

Nezaměstnanost (ilustrační fot) | foto: Profimedia.cz

Práci na úřadech hledalo v prosinci 231 534 uchazečů. To odpovídá nezaměstnanosti na úrovni 3,1 procenta, v listopadu činila 2,8 procenta. Informoval o tom Úřad práce.

Přesto je prosincová hodnota nejnižší od roku 1996, tedy za posledních 22 let. Podle posledních dat Eurostatu ze října Česká republika nadále kraluje jako země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé EU. Metodika evropského úřadu přisuzuje ČR dvouprocentní nezaměstnanost.

Úřad práce prosincový nárůst vysvětluje sezónními výkyvy. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Pozitivní je, že se na úřadech práce snižuje počet lidí nad 50 let a osob se zdravotním postižením, ale také dlouhodobě nezaměstnaných.

V dalších měsících by měla nezaměstnanost stagnovat, předpokládá Úřad práce. V celém letošním roce má být situace „stabilní“.

Firmy budou hledat například řemeslníky a opraváře, pracovníky na obsluhu strojů a zařízení nebo pomocné a nekvalifikované síly. Ale také odborníky v IT, zdravotnictví a technických profesích.

Mapa nezaměstnanosti v prosinci 2018.

V prosinci bylo 324 410 volných míst, to znamená o 868 více než v listopadu a 107 781 více než před rokem.

S dalším růstem volných míst do budoucna nelze počítat, myslí si analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Zatímco nezaměstnanost se bude i letos pohybovat na velmi nízkých hodnotách, tak ve srovnání s loňským rokem již nelze počítat s dalším výrazným růstem volných pracovních míst.“

Raiffeisenbank očekává i obrat směrem vzhůru v počtu lidí bez práce. „Rekordně nízká nezaměstnanost již pravděpodobně dosáhla svého dna a začne se postupně mírně zvyšovat,“ uvedl analytik Luboš Růžička.

Nejdelší fronta je na úřadě práce v Karviné, kde je bez zaměstnání 6,9 procenta lidí. Nejsnáze práci najdou již tradičně lidé v Praze (1,1 procenta) nebo Rychnově nad Kněžnou (1,3 procenta).

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Úřad práce ČR proto klade velký důraz na prohloubení poradenství a individuální přístup nejen ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i k jednotlivým zaměstnavatelům.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat na letiště již tři minuty po startu

Letoun etiopských aerolinií Boeing 737-800 stojí na mezinárodním letišti v...

Pilot letounu, který se v neděli zřítil krátce po startu z hlavního města Etiopie Addis Abeby, již tři minuty po startu...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Řetězce vyhlásily válku igelitkám . Výrobci papírových tašek však nestíhají

Ilustrační snímek

Ryszard a Halina Marciniakovi začínali před 25 lety s výrobou svačinového papíru. V současnosti jejich společnost...

V Praze a Brně budou chybět desítky tisíc bytů, pomoci může nový zákon

Ilustrační snímek

Do roku 2030 přibude v Praze zhruba 160 tisíc nových obyvatel, vyplývá z prognózy Institutu plánování a rozvoje...

Brusel za dva měsíce spustí velký zátah na nezdaněné cigarety

Ilustrační foto

Čtyři největší cigaretoví výrobci utratí miliardy eur za dosud nejrozsáhlejší a nejdražší opatření proti nelegálnímu...

Najdete na iDNES.cz