V prosinci přibylo 16 tisíc nezaměstnaných, skončily sezónní práce

  9:48aktualizováno  9:48
Nezaměstnaných v prosinci oproti listopadu přibylo o 16 524. Nejde o první letošní zvýšení, výkyv nastal už v červenci, kdy se řady nezaměstnaných zvyšují o absolventy. Žadatelé o práci mají z čeho vybírat. Počet volných míst opět stoupl, firmy jich nabízejí přes 324 tisíc.

Nezaměstnanost (ilustrační fot) | foto: Profimedia.cz

Práci na úřadech hledalo v prosinci 231 534 uchazečů. To odpovídá nezaměstnanosti na úrovni 3,1 procenta, v listopadu činila 2,8 procenta. Informoval o tom Úřad práce.

Přesto je prosincová hodnota nejnižší od roku 1996, tedy za posledních 22 let. Podle posledních dat Eurostatu ze října Česká republika nadále kraluje jako země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé EU. Metodika evropského úřadu přisuzuje ČR dvouprocentní nezaměstnanost.

Úřad práce prosincový nárůst vysvětluje sezónními výkyvy. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Pozitivní je, že se na úřadech práce snižuje počet lidí nad 50 let a osob se zdravotním postižením, ale také dlouhodobě nezaměstnaných.

V dalších měsících by měla nezaměstnanost stagnovat, předpokládá Úřad práce. V celém letošním roce má být situace „stabilní“.

Firmy budou hledat například řemeslníky a opraváře, pracovníky na obsluhu strojů a zařízení nebo pomocné a nekvalifikované síly. Ale také odborníky v IT, zdravotnictví a technických profesích.

Mapa nezaměstnanosti v prosinci 2018.

V prosinci bylo 324 410 volných míst, to znamená o 868 více než v listopadu a 107 781 více než před rokem.

S dalším růstem volných míst do budoucna nelze počítat, myslí si analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Zatímco nezaměstnanost se bude i letos pohybovat na velmi nízkých hodnotách, tak ve srovnání s loňským rokem již nelze počítat s dalším výrazným růstem volných pracovních míst.“

Raiffeisenbank očekává i obrat směrem vzhůru v počtu lidí bez práce. „Rekordně nízká nezaměstnanost již pravděpodobně dosáhla svého dna a začne se postupně mírně zvyšovat,“ uvedl analytik Luboš Růžička.

Nejdelší fronta je na úřadě práce v Karviné, kde je bez zaměstnání 6,9 procenta lidí. Nejsnáze práci najdou již tradičně lidé v Praze (1,1 procenta) nebo Rychnově nad Kněžnou (1,3 procenta).

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Úřad práce ČR proto klade velký důraz na prohloubení poradenství a individuální přístup nejen ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i k jednotlivým zaměstnavatelům.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Najdete na iDNES.cz