V prosinci přibylo 16 tisíc nezaměstnaných, skončily sezónní práce

  9:48aktualizováno  9:48
Nezaměstnaných v prosinci oproti listopadu přibylo o 16 524. Nejde o první letošní zvýšení, výkyv nastal už v červenci, kdy se řady nezaměstnaných zvyšují o absolventy. Žadatelé o práci mají z čeho vybírat. Počet volných míst opět stoupl, firmy jich nabízejí přes 324 tisíc.

Nezaměstnanost (ilustrační fot) | foto: Profimedia.cz

Práci na úřadech hledalo v prosinci 231 534 uchazečů. To odpovídá nezaměstnanosti na úrovni 3,1 procenta, v listopadu činila 2,8 procenta. Informoval o tom Úřad práce.

Přesto je prosincová hodnota nejnižší od roku 1996, tedy za posledních 22 let. Podle posledních dat Eurostatu ze října Česká republika nadále kraluje jako země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé EU. Metodika evropského úřadu přisuzuje ČR dvouprocentní nezaměstnanost.

Úřad práce prosincový nárůst vysvětluje sezónními výkyvy. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Pozitivní je, že se na úřadech práce snižuje počet lidí nad 50 let a osob se zdravotním postižením, ale také dlouhodobě nezaměstnaných.

V dalších měsících by měla nezaměstnanost stagnovat, předpokládá Úřad práce. V celém letošním roce má být situace „stabilní“.

Firmy budou hledat například řemeslníky a opraváře, pracovníky na obsluhu strojů a zařízení nebo pomocné a nekvalifikované síly. Ale také odborníky v IT, zdravotnictví a technických profesích.

Mapa nezaměstnanosti v prosinci 2018.

V prosinci bylo 324 410 volných míst, to znamená o 868 více než v listopadu a 107 781 více než před rokem.

S dalším růstem volných míst do budoucna nelze počítat, myslí si analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Zatímco nezaměstnanost se bude i letos pohybovat na velmi nízkých hodnotách, tak ve srovnání s loňským rokem již nelze počítat s dalším výrazným růstem volných pracovních míst.“

Raiffeisenbank očekává i obrat směrem vzhůru v počtu lidí bez práce. „Rekordně nízká nezaměstnanost již pravděpodobně dosáhla svého dna a začne se postupně mírně zvyšovat,“ uvedl analytik Luboš Růžička.

Nejdelší fronta je na úřadě práce v Karviné, kde je bez zaměstnání 6,9 procenta lidí. Nejsnáze práci najdou již tradičně lidé v Praze (1,1 procenta) nebo Rychnově nad Kněžnou (1,3 procenta).

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Úřad práce ČR proto klade velký důraz na prohloubení poradenství a individuální přístup nejen ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i k jednotlivým zaměstnavatelům.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Krúpa pošilhává po lithiu v Česku. Chce koupit firmu Geomet, majitel odmítl

Slovenský finančník Pavol Krúpa vlastnil společnost Serbina Consulting do...

Společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz