Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

ÚOHS: Prazdroj smí vázat hospodské k odběrům

  14:07aktualizováno  14:07
Největší pivovarská skupina na českém trhu smí uzavírat s hostinci dohody, které je zavazují k minimálnímu odběru piva. Plzeňský Prazdroj totiž dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže takzvanou "individuální výjimku ze zákazu dohod narušujících soutěž".
Třicet procent odběru mohou kupovat hospodští u konkurence.

Třicet procent odběru mohou kupovat hospodští u konkurence. | foto: Michal SváčekMF DNES

Dříve přitom úřad podobné chování trestal pokutami. V červnu 2003 dostal Prazdroj za podobné smlouvy pokutu 2,3 milionu korun.

Teď však předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina tvrdí, že se Prazdroj zavázal k takovým ústupkům, které „významně napomohou rozvoji konkurence na trhu“.

Plzeňský Prazdroj se zavázal, že zašle svým odběratelům návrh dodatku smlouvy. V něm změní výši závazku minimálního ročního odběru na 70 procent objemu dodávek piva v průměru z let 2003 až 2005.

„Odběratelé lídra trhu získají ve významném množství možnost prodávat také pivo jeho konkurence,“ uvedl Martin Pecina.

V případech, kdy provozovatelé už za trvání stávajících smluv odebírali pivo od jiných firem, bude uvolněný prostor pro konkurenci ještě větší. Podle dalšího přijatého závazku bude v případě meziročního poklesu spotřeby piva o deset procent nabídnuto provozovatelům pohostinských zařízení „adekvátní snížení existujícího závazku“.

Přijme-li příslušný hospodský podle ÚOHS uvedené změny smlouvy, získá možnost odběru piva od konkurenčních výrobců, aniž by ztratil ostatní výhody, jež mu plynou ze smlouvy s Prazdrojem.

„Přijaté závazky zásadním způsobem modifikují rozsah protisoutěžních dopadů dohod. Závazky o minimálním odběru kromě negativ pro hospodářskou soutěž přináší i některé výhody,“ uvedl Pecina.

Jako příklad uvádí, že pokud Prazdroj přispěl například na rekonstrukci hospody, nebo hostinskému poskytl vybavení, získávají spotřebitelé „výhody v podobě konzumace piva v kulturním prostředí nebo ve vyšší kvalitě“.

„Je přitom nepochybné, že provozovatel pohostinství by např. rekonstrukci provozovny nemohl v mnoha případech sám uskutečnit,“ dodal Pecina.

„Těším se na to, s čím Prazdroj v nových smlouvách přijde,“ řekl ČTK spolumajitel sítě Švejk Restaurantů Radovan Sochor z Plzně. Podle něj se dá očekávat, že restaurace, které splní minimální výtoč, bude největší český pivovar motivovat nižší cenou piva, nebo jiným příspěvkem.

Protisoutěžní chování pivovarů projednával antimonopolní úřad už v minulosti. V roce 1998 tak například padly pokuty za závazky výhradních odběrů pro Prazdroj (450 tisíc), Krušovice (50 tisíc) a Radegast (100 tisíc).

Nová koncepce úřadu
Za vedení Martina Peciny si mohly vydechnout mnohé firmy, které v minulosti úřad sankcionoval. Škodě Auto zrušil pokutu 55 milionů korun za zneužití dominantního postavení. Případ se prý nepodařilo přesvědčivě prokázat. - více zde

Oddechnout si mohly i cukrovary. Těm minulý šéf Bednář vyměřil téměř stomilionovou pokutu za dohodu o cenách. I jejich případ skončil bez sankce. Pokutu stavebním spořitelnám sice úřad pod novým vedením nezrušil, ale rekordní sankci ve výši téměř půl miliardy korun zkrátil na polovinu. - více zde

KONCEPCE MÍSTO REPRESE
„Kdo nechápe jak může správní úřad působit preventivně, pro toho mám malý příklad. Úřad může být jako policista schovaný za stromem těsně před značkou „konec obce“ a měřit rychlost. Úspěšnost bude vysoká a pokuty drastické. Ale životy chodců, které v tomto úseku rychle jedoucí řidiči ohrozí, policista neochrání. Takto působil úřad dosud.

Tajné sledování, shromažďování důkazů, poté správní řízení a obrovské pokuty. Postižené firmy si příště dají pozor, ale peníze, které mezitím zákazníci vynaložili zbytečně, jim nikdo nevrátí.

Pod mým vedením se Úřad bude chovat jinak. Jako policista stojící viditelně před přechodem pro chodce u školy. Už z dálky je vidět. Každý řidič sníží rychlost, děti budou v bezpečí. A jestli někdo přesto poruší pravidla a projede kolem stovkou? Pak takového řidiče čeká o to tvrdší trest. Pochopitelně a předvídatelně. To je cesta jak ochránit ty, kteří naši ochranu potřebují,“ uvedl v jednom, ze svých článků k poslání úřadu předseda Martin Pecina.

Zdroj: ÚOHS, Výběr z dokumentu Nový předseda - nové priority z loňského října

Autoři:
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Nájmy už nebudou zmrazené, vracíme se k normálu, říká Schillerová

Zmrazení cen nájemného ukončila vláda. „Rušíme stropy na nájmy. Během nouzového stavu byl problém sehnat si nové...

Česko má rekordně špatný schodek. V květnu stoupl na 157 miliard

Česká republika hospodařila ke konci května se schodkem 157,4 miliardy korun. Číslo je kvůli dopadu pandemie koronaviru...

Česká ekonomika klesala pomaleji, než se čekalo. Přesto je propad rekordní

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu ČSÚ v 1. čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3...

I tabákový byznys musí být udržitelný, říká šéf koncernu BAT v Česku

Stát přistoupil k zahřívanému tabáku, který je i potenciálně méně rizikový, daňově velkoryse. Nyní ale asi bude muset...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz