Dodávky od největšího ruského exportéra ropy Lukoil přes Ukrajinu byly zastaveny v červenci poté, co ukrajinské úřady zakázaly firmě používat ropovod Družba. Ten spojuje Rusko s východní Evropou. Maďarsko a Slovensko ještě v červenci požádaly Evropskou komisi, aby zasáhla, protože podle nich je ohrožena jejich energetická bezpečnost.
Úplný výpadek ropy od Lukoilu neznamená, že ropa na Slovensko a do Maďarska nepoteče, napsal portál euractiv. Kromě jiných společností přepravujících ropu přes Družbu může Maďarsko dovážet tuto surovinu z chorvatského námořního přístavu Omišaj přes ropovod Adria, zatímco Slovensko může získávat ropu z téhož ropovodu přes Maďarsko. Od dubna se dovoz ropy přes Omišaj pohyboval kolem 500 tisíc metrických tun každý měsíc.
Brusel vzkazuje Maďarsku a Slovensku, že jejich dodávky ropy nejsou ohroženy |
Slovensko spolu s Maďarskem odmítají návrh Evropské komise, aby využily volné kapacity chorvatského ropovodu JANAF (Adria) a snížené dodávky přes Ukrajinu nahradily ropou, která nepochází z Ruska.
Odmítnutí vysvětlují tím, že ropa z Chorvatska bude s největší pravděpodobností dražší, kvůli čemuž klesnou i zisky MOLu. Na ceně paliv to pocítí spotřebitelé v regionu a maďarská vláda vybere méně přes speciální daň do národního rozpočtu.
Chorvatsko obvinění odmítá
Podle maďarského ministra zahraničních věcí Pétera Szijjártó Chorvatsko údajně zvýšilo ceny za tranzit pětinásobně od vypuknutí války na Ukrajině. „Chorvatsko prostě není spolehlivou zemí pro tranzit,“ řekl maďarský ministr.
„Je to politicky hluboce urážlivé prohlášení, které jsme neočekávali od představitele země, na které jsme již dlouho reagovali extrémně zdrženlivě a umírněně,“ reagoval na obvinění chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlic Radman.
Navzdory zdlouhavým rozhovorům o tranzitních poplatcích se chorvatskému JANAF a maďarskému MOL podařilo v květnu 2023 podepsat roční smlouvu o přepravě a skladování 2,9 milionu tun ropy jadranským ropovodem do maďarských rafinerií MOL i do Bratislavy.
Ropu nebudeme posílat ani my vám, hrozí Fico Ukrajině odvetou |
Maďarsko si také stěžuje, že Chorvatsko neinvestovalo do budování kapacit a nikdy neprokázalo údaj, který uvedlo pro maximální tranzitní kapacitu svého ropovodu.
Chorvatsko toto obvinění odmítá s tím, že neustále investuje do svého přepravně-skladovacího systému. Společnost JANAF uvedla, že otestovala přepravní kapacity na úseku směrem na Maďarsko spolu s MOL a potvrdila, že dokáže přepravit 1,2 milionu tun ropy měsíčně.
„Není pravda, že JANAF zvýšil své poplatky v posledních třech letech,“ dodala firma v prohlášení.
„JANAF je připraven technicky i organizačně zásobovat středoevropské rafinérie dostatečným množstvím ropy na plné kapacitní práce. Proto doufáme, že prostřednictvím otevřených rozhovorů a spolupráce najdeme uspokojivé řešení pro pokračování dlouhodobého partnerství,“ uvádí chorvatská strana.
Slováci se bojí zvyšování cen
Po ruské invazi v roce 2022 Evropská unie zakázala dovoz ropy do svých členských států ve snaze omezit ruské příjmy z dovozu paliv. Udělila však výjimku Maďarsku, Slovensku a České republice, aby jim poskytla čas na nalezení alternativních dodávek. Výjimka má skončit letos v prosinci.
Slovenská rafinerie Slovnaft, kterou vlastní MOL, již odebírá část ropy přes ropovod Adria. Ministr zahraničních věcí Juraj Blanár v pátek oznámil, že obdržel dopis od chorvatské vlády, v němž Záhřeb nabízí zabezpečení dodávek.
„Ale za jakou cenu? V jaké kapacitě? To dnes nikdo neví,“ reagoval slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár.
Budapešť a Bratislava označily ukrajinské sankce za porušení Asociačních dohod mezi EU a Ukrajinou. Komise podle Blanára odkládá rozhodnutí k žádosti Slovenska, aby zakročila. Slovensku poslala další otázky, na které resort hospodářství již odpověděl.
Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu |
„Eurokomisař dopředu říká, že prý není problém. Problém zde však je a my ho řešíme tak, aby bylo dostatek ropy a nebyly dražší pohonné hmoty pro obyvatele a pro národní hospodářství,“ uvedl slovenský ministr. Zároveň zdůraznil, že slovenská rafinerie, která patří pod maďarský koncern MOL, má platnou smlouvu na dostatečné množství ropy v dohodnuté ceně.
Podle portálu euractiv jsou jeho slova reakcí na tvrzení Evropské komise, že dodávky ropy na Slovensko a do Maďarska nejsou v důsledku ukrajinských sankcí proti ruské společnosti Lukoil bezprostředně ohroženy.
Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v dopise uvedl, že podle informací od maďarské společnosti MOL jako dovozce se ropa na rusko-ukrajinské hranici stává majetkem obchodních společností. Podle agentury Bloomberg Lukoil totiž není vlastníkem dovážené ropy, ta patřila dceřiné společnosti Litasco. Ukrajinské sankce se na ni nevztahují, potvrdil novinářům náměstek ukrajinského ministra hospodářství Taras Kachka. To by mohlo znamenat, že ropu od Lukoilu nezastavila Ukrajina, ale Rusko.