Kuřecí steak z Ukrajiny na českém menu. Dovoz drůbežího z východu roste

  6:00aktualizováno  6:00
Ukrajinské kuřecí si získává místo na českém trhu. V loňském roce se země dostala mezi pět nejvýznamnějších dovozců drůbežího do České republiky. Důvodem je odstranění celních bariér na hranicích s Evropskou unií a nízké náklady na zpracování masa v zemi. Podle expertů může končit u českých řezníků nebo v restauracích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V roce 2014, kdy Evropský parlament opatření na pomoc ukrajinské ekonomice schválil, bylo do Česka z Ukrajiny dovezeno 10 tun drůbežího v hodnotě 712 tisíc korun. O čtyři roky později činil dovoz 2,2 tisíc tun za 198,4 milionu korun. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

„Na Ukrajině jsou nižší náklady na výrobu a lidskou práci. Navíc zemědělské produkty jsou jedním z vývozních artiklů země,“ uvádí František Mates, ředitel Sdružení drůbežářských podniků. Trend potvrzuje i tisková mluvčí velkoobchodní sítě Makro. Ukrajinské kuřecí začal řetězec prodávat na podzim loňského roku, v současnosti se na nabídce drůbežího podílí zhruba z 20 procent.

Maso pro velkobochod

V maloobchodních chladících boxech na drůbeží z Ukrajiny zákazníci prozatím moc nenarazí. „Pokud jde o Ukrajinu, žádné dodávky masa pro Globus neprobíhají, ani v čerstvé, ani mražené úpravě. Pokud by se někdy jednalo o zahraničního dodavatele, pak by jedním z velmi podstatných kritérií bylo mimo jiné i členství země v Evropské unii,“ řekla Rita Gabrielová za Globus. Podobně zní odpovědi i dalších řetězců. „Můžeme potvrdit, že jsme dostali nabídku na kuřecí z Ukrajiny. Zatím neplánujeme, že bychom ho odebírali,“ uvedl mluvčí Tesco Václav Koukolíček.

Podle expertů oslovených iDNES.cz tak ukrajinské kuřecí nejspíš končí ve velkoprodejích. „Nevím, v jaké formě drůbeží maso z Ukrajiny do Česka jde. Třeba se maso u nás jen balí a vyváží dál. V tom případě už nemusí být značené jako Ukrajina. Na druhou stranu je dost možné, že končí v restauracích, které odebírají od velkoobchodů. Mohou ho na zpracování používat i řezníci,“ odpověděl na dotaz agrární analytik Petr Havel.

Ukrajina loni na seznamu předběhla Brazílii, která ještě v roce 2015 zaujímala druhé místo, hned za Polskem, z kterého loňský rok do Česka dorazilo 75 tisíc tun v hodnotě 3,7 miliardy korun. „Co se dovozu drůbežího masa týče, Ukrajina je sice významná, ale Polsko je naprosto rozhodující,“ doplňuje Mates.

Odkud se loni dovezlo nejvíce drůbežího

1. Polsko - 3,7 miliardy korun

2. Maďarsko - 731,3 milionu korun

3. Německo - 461,7 milionu korun

4. Slovensko - 272,4 milionu korun

5. Ukrajina - 198,4 milionu korun

Zdroj: ČSÚ

Dohoda o přidružení byla jako nástroj sbližování Ukrajiny a EU uzavřena v červenci 2017. Rozsáhlý program na podporu Ukrajiny v obtížné hospodářské situaci však zahájila EU již v roce 2014, kdy jedním z kroků bylo jednostranné odstranění cel. 

Obchodní opatření se týká více než 80 procent vyvážených zemědělských výrobků z Ukrajiny. Ve snaze chránit zájmy výrobců v Evropské unii je však omezeno množství výrobků, které lze do EU dovážet bezcelně. „Evropská unie bude mít právo opět zavést cla v případě, že by objem dovážených výrobků z Ukrajiny způsobil – anebo by hrozilo, že by mohl způsobit – závažné potíže výrobcům daných produktů v EU,“ píše na svém webu Evropský parlament.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Za poštovní balík černé barvy připlatíte 19 korun. Čtečka nepřečte adresu

Třídírna balíků, kterou provozuje Česká pošta v Plzni - Křimicích. (17....

Od března si zákazníci České pošty musí za zaslané balíky připlácet, protože firma změnila ceník balíkových služeb....

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Najdete na iDNES.cz