Uhlobaron Koláček má hotel v Tatrách

  1:00aktualizováno  1:00
Po dvou letech policejního vyšetřování bývalým uhlobaronům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi zřejmě hrozí soud. Nikoli však kvůli původnímu podezření z tunelování firem OKD a ČMD, ale kvůli údajným majetkovým machinacím v dolech OKD.
Viktor Koláček zanevřel na uhelný byznys a koupil velký hotel v Tatrách.

Viktor Koláček zanevřel na uhelný byznys a koupil velký hotel v Tatrách. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Když předloni v listopadu policie oba tehdy ještě majoritní vlastníky těžebního impéria zatýkala, podezírala je hlavně z toho, že prostřednictvím své firmy Karbon Invest vysáli z ovládaných dolů OKD a ČMD několik miliard korun pomocí faktur za fiktivní služby.

"Vyšetřování nepotvrdilo, že by dolům takto vznikla škoda. Služby, za které platily, Karbon Invest plnil. Byl ale neoprávněně zvýhodňován," řekl státní zástupce Karel Kalda, který na vyšetřování dohlížel.

Během vyšetřování se však podle Kaldy objevila nová podezření. Podle nich se oba muži dopustili nezákonných machinací v roce 1998, když jejich Karbon Invest ovládl doly OKD.

"Mezi účty několika spřátelených firem se tehdy přelévaly dvě miliardy korun. Přišly na účty Karbon Investu, aby mohlo být v obchodním rejstříku zapsáno zvýšení jeho základního jmění, ale hned odešly jinam. Nakonec posloužily k zaplacení akcií OKD," upřesnil státní zástupce Kalda.

Oba manažeři mají nyní čas na prostudování vyšetřovacích spisů o zhruba třiceti tisících stranách. "Soudu se nebojím, bublina splaskla. Spis ani nebudu číst, nechávám všechno na svém právníkovi," řekl Petr Otava.

Po prodeji svých podílů v důlní skupině Karbon Invest zůstal v čele dozorčí rady OKD a dál také vede jejich dceřinou firmu Metalimex. "Dál dělám byznys, na který jsem zvyklý," říká.

Zato jeho dlouholetý obchodní partner Koláček firmu Karbon Invest zcela opustil. "Vůbec nejsme v kontaktu, nemám na něj spojení, nevím, co dělá," tvrdí Petr Otava, stejně jako další lidé z vedení OKD.

Koláček je teď hoteliérem
Viktor Koláček na uhelný byznys zanevřel, podniká v novém oboru - stal se hoteliérem. Společnost PEM Invest, jež patří Koláčkovi a jeho ženě Věře, od Karbon Investu v pátek koupila luxusní hotelový komplex Tatranský Permon ve Vysokých Tatrách.

"Právě teď se podepisuje smlouva na prodej společnosti Tatranský Permon. O novém majiteli ani o ceně ale nemohu informovat," uvedla mluvčí Karbon Investu Věra Breiová.

Prodej Permonu do rukou Koláčkovy společnosti však potvrdil dobře informovaný zdroj z vedení společnosti. "Koláček se nyní věnuje investicím do nemovitostí," řekl. Vyjádření Viktora Koláčka se získat nepodařilo.

Hotel Tatranský Permon kdysi sloužil k rekreaci horníků z Ostravsko-karvinských dolů. Dnes je hotelem pro náročnou klientelu, funguje také jako kongresové centrum. Má téměř tři stovky lůžek, zaměstnává sto pracovníků a jeho roční tržby se pohybují kolem 90 milionů slovenských korun.

Do majetku stejnojmenné společnosti, kterou Karbon Invest prodal Koláčkově rodině, patří i další nemovitosti. Například bytové domy v nedalekém Liptovském Petru.

Autoři:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Čechy přitahují značky obchodních řetězců. Nejvíc jogurty a mléko

Ilustrační snímek

Privátní značky jsou v České republice na vzestupu, přestože ve všech okolních zemích stagnují. Mezi nejvyhledávanější...

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Najdete na iDNES.cz