Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

ANALÝZA: Uhlí může skončit dřív, než stát plánuje. Z ekonomických důvodů

  0:01
Uhelná komise v pátek doporučila vládě, aby Česko přestalo spalovat uhlí nejpozději v roce 2038. Pro toto datum hlasovalo patnáct z devatenácti členů a postavil se za ně také ministr průmyslu Karel Havlíček. Přesto je to termín, s nímž je málokdo spokojen.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Podle ekologů by se mělo uhlí přestat využívat mnohem dříve, třeba už v roce 2030, aby Česko dokázalo výrazně snížit emise skleníkových plynů. Naopak část uhelných společností a někteří zástupci průmyslu zase požadují, aby útlum trval ještě déle, ideálně do poloviny následující dekády. Hlavně z důvodu zajištění dostatečného množství levné elektřiny.

Pálení uhlí v elektrárnách skončí v roce 2038, rozhodla komise

Svaz průmyslu a dopravy nicméně výslovně podpořil rok 2038. „Není to jen kompromis v rámci všech skupin, které pracovaly v Uhelné komisi, ale vychází poměrně jasně z ekonomických, technologických i ekologických předpokladů ve smyslu budování nových zdrojů,“ říká ministr Havlíček.

Už teď je jasné, že výpadek uhlí, z­ něhož se dnes vyrábí přes dvě pětiny elektřiny, nedokážou nahradit pouze obnovitelné zdroje. Byť se počítá s jejich mohutným rozvojem. Zvolený scénář, který pro Uhelnou komisi zpracoval provozovatel přenosové soustavy ČEPS, počítá s tím, že výkon solárních elektráren stoupne na trojnásobek a celková kapacita větrníků vzroste na čtyřapůlnásobek.

Bez jádra to nepůjde

Česko se tudíž jen těžko obejde bez nového jaderného zdroje a několika dalších plynových elektráren. Už jen proto, že vedle uhlí bude třeba něčím nahradit také dosluhující jaderné bloky v Dukovanech. Současný harmonogram výstavby jádra počítá se zprovozněním bloku nejdříve v­ roce 2036, zkušenosti ze světa přitom ukazují, že takřka nikde se nepodaří jádro dostavět včas.

Uhelná komise přitom dostavbu nových Dukovan v připravovaném rozsahu a v rámci stávajícího harmonogramu uvedla jako jednu z nutných podmínek pro konec uhlí v­ roce 2038. Podle ekologů však nemá smysl podmiňovat odchod od uhlí extrémně drahým a velmi nejistým projektem. Proti plynu zase zaznívají výhrady z jiných stran. Je to také fosilní palivo a jeho využívání zvyšuje závislost na Rusku.

KOMENTÁŘ: Uhlí v Česku skončí. Ale kdy to bude? ptá se Petr Pithart

„Rok 2038 odráží konzervativní pohled vlády na energetiku,“ myslí si programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. „Pokud se k doporučení komise přikloní i vláda, mine Česko šanci na rychlejší modernizaci energetiky, kterou nabízí zvyšování energetické účinnosti budov a v průmyslu, nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ dodává Sedlák.

Výdaje do nových zdrojů spojených s odchodem od uhlí do roku 2038 mají podle ČEPS vystoupat na 355 miliard korun. „Pokud bychom se pokusili od uhlí odejít v roce 2033, bylo by to technicky možné, ale stálo by to navíc zhruba 120 miliard korun a ušetřili bychom za těch pět let pouze 16 milionů tun emisí,“ říká šéf ČEPS Martin Durčák.

Z analýzy ČEPS, kterou má MF ­DNES k dispozici, tedy vyplývá, že nejekonomičtější odchod od uhelné energetiky je v roce 2038. A to i­ s­ ohledem na stabilitu a bezpečnost dodávek. Bez dostatku nového výkonu se Česko stane z vývozce elektřiny jejím dovozcem. A podle Durčáka je třeba průběžně hlídat, aby vůbec bylo odkud energii dovážet.

V roce 2038 se chce s uhlím rozloučit také Německo. Polsko se k obdobnému kroku chystá až o desetiletí později. Některé evropské země však svůj poslední uhelný zdroj vypnou mnohem dříve. Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který ve čtvrtek Uhelnou komisi opustil, říká, že stanovení konce uhlí až na rok 2038 je mimo ekonomickou realitu.

Drahé emisní povolenky

Tendr na nový blok Dukovan zatím není připraven, Babiš chce dohodu s opozicí

Uhlí by však mohlo dožít i bez komise. Studie Bloomberg totiž předpovídá, že velká část uhelné flotily v Česku a dalších středoevropských zemích bude ztrátová. A to zejména kvůli rostoucímu tlaku na růst cen emisních povolenek. Zatímco ČEPS počítá v roce 2030 s cenou povolenky 30 eur za tunu, Bloomberg ji vidí třikrát výš. „Už za deset let spalování uhlí nejspíš nebude dávat ekonomický smysl,“ říká Koželouh.

Stát může podlehnout falešnému pocitu, že má dost zdrojů, zatímco provozovatelé uhelných elektráren je sami odpojí. Pak hrozí, že český stát nevyužije dostatečně stovky miliard z evropského rozpočtu na podporu moderních technologií, a naopak bude muset fosilní paliva dotovat, aby je udržel při životě.

Odhady, jak rychle je možné obnovitelné zdroje budovat, se různí. Třeba Komora OZE ve středním scénáři počítá s tím, že obnovitelné zdroje mohou v roce 2030 nahradit zhruba polovinu elektřiny z uhlí. Pokud se odečtou vývozy přebytků, je to dokonce 80 procent.

Podle Durčáka z ČEPS přijdou nové technologie, které mohou s­ energetikou pohnout a vyřeší třeba skladování energie. Nemusí jít jen o baterie, ale také o využití vodíku či plynu. „To, co se dnes může jevit jako ekonomicky nevýhodné, může být naopak za pár let výhodné. Jen nikdo nedokáže říct, kdy přesně,“ říká Durčák.

Polsko přestane těžit uhlí, začne zavírat doly. Chce jaderné elektrárny

Uhelná komise pracovala rok a­ půl. Řada expertů ji však kritizuje, že datum stanovila překotně bez dostatečných podkladů. Jan Rovenský z Greenpeace říká, že jediným relevantním podkladem byla analýza od ČEPS.

Podle expertů dále chybí konkrétní návrh postupu náhrady uhelných zdrojů i analýzy, kolik bude transformace stát. Ministryně práce Jana Maláčová zase například kritizovala, že není jasné, jaké budou sociální dopady v uhelných regionech a jak jim čelit.

„Výstavba nových zdrojů bude trvat roky, nikdo neví, na kolik vyjde peněz, v případě plynu nikdo ani neví, zda vůbec povede ke snížení emisí. Neznámých je příliš mnoho, stejně jako příkladů ze zahraničí, kde zvyšování podílu obnovitelných zdrojů vedlo k výraznému zdražení elektřiny, nebo dokonce k výpadkům dodávek,“ říká předseda spolku Realistická energetika a ekologie Jaroslav Čížek.

O konci těžby a využívání uhlí se mluvilo v pořadu Rozstřel (22. 11. 2020):

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Samoobslužné výdejní boxy zažívají boom, firmy investují do dalších

Premium Přesun nákupů na web způsobil během pandemie nejen rozmach kurýrních služeb doručujících zboží až domů, ale i zvýšenou...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Kvóty na potraviny mohou narazit v Evropě, agrární komora je vítá

Reakce na schválení zákona, který od příštího roku zavádí kvóty na české potraviny ve velkých obchodech, jsou podobně...

Téměř pětina sportovišť je před krachem, tvrdí průzkum. Kompenzace nestačí

Pro sportoviště znamenají první dva měsíce roku podle společnosti MultiSport Benefit nejsilnější období tržeb. Ztrátu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...