Účet za špatné dluhy? 30 000 na osobu

  14:47aktualizováno  14:47
Až ke třiceti tisícům korun se může pro každého Čecha včetně nemluvňat vyšplhat konečný účet za ztráty České konsolidační agentury. Konečný účet pro daňové poplatníky za špatná aktiva nahromaděná v této instituci podle člena představenstva Libora Svobody neměl přesáhnout 300 miliard korun.

Dosud konsolidační agentura a její předchůdkyně Konsolidační banka stály daňové poplatníky zhruba 175 miliard korun. Státu přitom ještě zbývá uhradit dalších 100 miliard korun budoucích ztrát, které z valné většiny plynou z probíhajícího převodu aktiv bývalé IPB z ČSOB.

"Po úhradě ztráty za loňský rok bude maximální budoucí nárok ČKA na státní rozpočet do 100 miliard korun," řekl Svoboda. To však podle něj platí za předpokladu, že stát nerozhodne o dalším přílivu aktiv do konsolidační agentury.

ČKA podle Svobody chystá auditovaný výhled svých budoucích ztrát, který se stane součástí rozpočtového výhledu státu na čtyři roky.

Agentura by měla výrazněji zvyšovat deficit veřejných financí naposledy v roce 2005.

Bilanční suma ČKA nyní činí zhruba 230 miliard korun, během roku se však zvýší o zhruba 70 miliard korun špatných úvěrů z ČSOB a České spořitelny. Na druhou stranu banka letos prodá balík v nominální hodnotě 38 miliard korun. Další pohledávky prodá individuálně či z nich dostane inkasa.

Celá bilanční suma by po dokončení převodu aktiv z ČSOB už neměla narůstat, ale měla by naopak začít výrazněji klesat. "Během čtyřletého období by se ČKA měla vypořádat s bilancí tak, aby na konci tohoto volebního období byla malou institucí státu, kterou stát bude používat na speciální hospodářské operace v rámci pravidel, které povolí EU," uvedl nedávno budoucí ministr financí Bohuslav Sobotka.

S tím souhlasí i představitelé ČKA. "Po výrazné redukci, kdy by na ČKA nepřešly žádné nové úkoly, si dovedu představit, že by tu za čtyři až pět let mohla být instituce s bilanční sumou kolem 25 až 30 miliard korun," uvedl Svoboda.

V bilanci agentury tak nakonec zůstanou jen úvěry družstevní bytové výstavby a část konkursních pohledávek a pohledávek zatížených soudními spory.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Finanční správa porušila rozpočtovou kázeň za 428 milionů, tvrdí NKÚ

Ilustrační snímek

Generální finanční ředitelství (GFŘ) při provozu, podpoře i rozšiřování Automatizovaného daňového informačního systému...

Soukromé lesy žádají stát o pomoc. Situace je zoufalá, tvrdí vlastníci

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Lesníci se kvůli kůrovcové kalamitě dostávají do ekonomických potíží. Těží mnoho dřeva, jehož ceny se propadly. Situaci...

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Najdete na iDNES.cz