Uber začal v Česku doručovat jídlo, konkurence v oboru houstne

  11:00aktualizováno  11:00
V tuzemském byznysu s rozvozem jídla až domů přituhuje. Do boje o zákazníky v Praze nově vstoupila služba Uber Eats, jejíž mateřská společnost provozuje známou taxi aplikaci. Pražané z centra nebo širší části města si mohou objednávat hned od středečních 11 hodin.

Rozvoz jídla prostřednictvím služby Uber Eats | foto: Uber Eats

Další konkurence tak přibyla tuzemské platformě Dámejídlo.cz, která měla ještě na začátku letošního roku na rozvoz jídla monopol.

Služba Uber Eats, která funguje pod křídly Uberu od roku 2014, zařadila Prahu na seznam více než 290 světových měst, ve kterých její kurýři působí. V tuzemské metropoli odstartuje své působení spoluprací s více než stovkou restaurací, ze kterých si zákazníci mohou objednávat jídlo prostřednictvím aplikace nebo webové stránky.

Do sítě provozoven, které budou využívat technologii pro doručování Uberu, patří například UGO Salaterie, Potrefená husa nebo Wing Haus. 

Oblast Prahy, kde bude doručovat Uber Eats.

Oblast Prahy, kde bude doručovat Uber Eats.

„Tato spolupráce jde ruku v ruce s naší strategií, chceme využívat moderní technologie pro ještě větší spokojenost zákazníků. Věříme, že touto službou dokážeme oslovit více lidí,“ tvrdí provozovatelé karlínské pobočky UGO Petr Mašat a Jan Chlaň.

Za doručení jídla přes Uber Eats zaplatí zákazník poplatek ve výši 49 korun, při jakékoli velikosti objednávky. Důležitou součástí služby bude hodnocení od zákazníků. 

S tuzemskou konkurencí, kterou představuje hlavně platforma Dámejídlo.cz, chce Uber bojovat hlavně rychlejším doručováním. „V následujících týdnech a měsících budeme intenzivně pracovat na tom, aby byla služba co nejrychlejší,“ říká Tomáš Peťovský, šéf společnosti Uber Eats v České republice.

Dámejídlo.cz přitom na zdejším trhu rozvozů jídel v podstatě drželo monopol. Služba obsluhuje přes dva tisíce restaurací po celé České republice a velká část z nich se nachází právě v Praze, kde bude nově působit i Uber Eats.

„Vždycky jsem si říkal, že je to jen otázka času, než přijdou. Je dobré mít na českém trhu konkurenci. Dokud jsme tu byli v takovém rozsahu jediní, tak reprezentujeme všechno dobré i špatné,“ řekl dříve na adresu americké společnosti Jan Matějů, ředitel Dámejídlo.cz.

Fotogalerie

O budoucnost firmy se neobává, meziročně jí podle něj vzrostl počet objednávek o 40 procent, přičemž obrat rostl ještě rychleji. Svou pozici si společnost v minulosti upevnila koupí podobně zaměřené platformy Jídlo Teď.

Do vstupu dalších služeb na rozvoz jídla představovaly podle Matějů největší konkurence pro Dámejídlo.cz samotné restaurace, zejména jejich individuální vztahy se zákazníky. Ti si totiž většinou místo využití služby zvykli kontaktovat restaurace přímo.

V Praze momentálně rozvozům konkuruje i finský startup Wolt, který na český trh vstoupil před pár týdny. Wolt, jehož kurýři také doručují jídla, odstartoval působení na českém trhu s padesáti partnerskými restauracemi a cílí hlavně na labužníky, kteří jsou ochotni si za kvalitní pokrm připlatit.

Na trhu působí také kurýrní služba DoDo, která se však primárně nezaměřuje jen na rozvoz jídla, ale slibuje vyřídit v podstatě všechna přání zákazníků. Od nákupu po zařízení kontroly vozu na STK až po neobvyklá přání jako je zavření oken v bytě. Za první letošní půlrok startup, do kterého investovala KKCG miliardáře Karla Komárka, obsloužil přes 170 tisíc zákazníků. 

Nejoblíbenějšími službami skrze DoDo jsou objednávky gastronomie, potravin, ale také rozvážka květin. Letos firma spustila službu DoDo Car, která vyřizuje veškerou administrativu kolem údržby vozu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Nový exekuční řád čelí kritice. Mohl by umožnit vznik „exekučních baronů“

Ilustrační snímek

Návrh novely exekučního řádu v současné podobě je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží,...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz