Další konkurence tak přibyla tuzemské platformě Dámejídlo.cz, která měla ještě na začátku letošního roku na rozvoz jídla monopol.
Služba Uber Eats, která funguje pod křídly Uberu od roku 2014, zařadila Prahu na seznam více než 290 světových měst, ve kterých její kurýři působí. V tuzemské metropoli odstartuje své působení spoluprací s více než stovkou restaurací, ze kterých si zákazníci mohou objednávat jídlo prostřednictvím aplikace nebo webové stránky.
Do sítě provozoven, které budou využívat technologii pro doručování Uberu, patří například UGO Salaterie, Potrefená husa nebo Wing Haus.
„Tato spolupráce jde ruku v ruce s naší strategií, chceme využívat moderní technologie pro ještě větší spokojenost zákazníků. Věříme, že touto službou dokážeme oslovit více lidí,“ tvrdí provozovatelé karlínské pobočky UGO Petr Mašat a Jan Chlaň.
Za doručení jídla přes Uber Eats zaplatí zákazník poplatek ve výši 49 korun, při jakékoli velikosti objednávky. Důležitou součástí služby bude hodnocení od zákazníků.
S tuzemskou konkurencí, kterou představuje hlavně platforma Dámejídlo.cz, chce Uber bojovat hlavně rychlejším doručováním. „V následujících týdnech a měsících budeme intenzivně pracovat na tom, aby byla služba co nejrychlejší,“ říká Tomáš Peťovský, šéf společnosti Uber Eats v České republice.
Dámejídlo.cz přitom na zdejším trhu rozvozů jídel v podstatě drželo monopol. Služba obsluhuje přes dva tisíce restaurací po celé České republice a velká část z nich se nachází právě v Praze, kde bude nově působit i Uber Eats.
„Vždycky jsem si říkal, že je to jen otázka času, než přijdou. Je dobré mít na českém trhu konkurenci. Dokud jsme tu byli v takovém rozsahu jediní, tak reprezentujeme všechno dobré i špatné,“ řekl dříve na adresu americké společnosti Jan Matějů, ředitel Dámejídlo.cz.
O budoucnost firmy se neobává, meziročně jí podle něj vzrostl počet objednávek o 40 procent, přičemž obrat rostl ještě rychleji. Svou pozici si společnost v minulosti upevnila koupí podobně zaměřené platformy Jídlo Teď.
Do vstupu dalších služeb na rozvoz jídla představovaly podle Matějů největší konkurence pro Dámejídlo.cz samotné restaurace, zejména jejich individuální vztahy se zákazníky. Ti si totiž většinou místo využití služby zvykli kontaktovat restaurace přímo.
V Praze momentálně rozvozům konkuruje i finský startup Wolt, který na český trh vstoupil před pár týdny. Wolt, jehož kurýři také doručují jídla, odstartoval působení na českém trhu s padesáti partnerskými restauracemi a cílí hlavně na labužníky, kteří jsou ochotni si za kvalitní pokrm připlatit.
Na trhu působí také kurýrní služba DoDo, která se však primárně nezaměřuje jen na rozvoz jídla, ale slibuje vyřídit v podstatě všechna přání zákazníků. Od nákupu po zařízení kontroly vozu na STK až po neobvyklá přání jako je zavření oken v bytě. Za první letošní půlrok startup, do kterého investovala KKCG miliardáře Karla Komárka, obsloužil přes 170 tisíc zákazníků.
Nejoblíbenějšími službami skrze DoDo jsou objednávky gastronomie, potravin, ale také rozvážka květin. Letos firma spustila službu DoDo Car, která vyřizuje veškerou administrativu kolem údržby vozu.