Od kamionů k předváděčkám. Šmejdi mě podvedli, říká majitelka tajemné firmy

  18:30aktualizováno  18:30
Na seznamu nejhříšnějších podvodníků s předváděcími akcemi se loni ocitla dopravní firma TZTransport. Jen na pokutách dluží státu čtyři miliony korun. Majitelka firmy Helena Valentinová, která žije ve skromném příbytku na Litoměřicku, ale tvrdí, že sama patří mezi podvedené. Takzvaní šmejdi se prý za její firmu vydávali.

Helena Valentinová bydlí ve skromném příbytku v horním patře domu v Hoštce, kde se nachází mj. mateřské centrum. | foto: repro

Pořadatelé předváděcích akcí pořádaných jménem firmy TZTransport lákali pozvánkami na pohoštění zdarma a krásný dárek, ale jak už to bývá, skončilo u planých slibů. TZTransport se ocitla na druhém místě v žebříčku nejpokutovanějších pořadatelů předváděcích akcí v loňském roce, s pokutami v souhrnu za 3,95 milionů korun od České obchodní inspekce.

mega - šmejdi


Úřad vyrozumění o pokutách majitelce firmy Heleně Valentinové doručil do datové schránky, ta si je však nevyzvedla. „O ničem nevím. Nemám internet a do datové schránky se nedívám. Zeptám se syna,“ říká žena, která se exekuce nemusí bát. Nemá téměř žádný majetek a je v invalidním důchodu s příjmem 7,5 tisíce Kč měsíčně.

Společnost TZTransport totiž není klasickou firmou na předváděcí akce už podle svého názvu. Vznikla v roce 2005 jako dopravní firma, která měla flotilu asi deseti kamionů. Založil ji Tomáš Zíta z Roudnice nad Labem. V době, kdy dopravce se zhruba tuctem zaměstnanců už několik let tížily dluhy, dostal Zíta nabídku a svou firmu 7. listopadu 2013 prodal právě Heleně Valentinové.

Pište nám o šmejdech

Máte vlastní zkušenost se šmejdy? Víte o konání předváděcích akcí ve vašem okolí? Naletěli jste vy nebo vaši blízcí? Pište nám na fotoeko@idnes.cz

„Upřímně je mi jedno, co majitelka dělá, nemám na to žádný vliv,“ říká dnes Zíta, který se o pořádání předváděcích akcí prý dozvěděl z televize. O prodeji firmy jednal asi čtyři měsíce.

Valentinová firmu TZTransport od Zíty podle svých slov koupila na doporučení svého syna. Chtěla podnikat se dřevem, dovozem z Ukrajiny se zabývala už dříve její další firma Wood Import.

V době, kdy tehdy pětapadesátiletá žena firmu přebírala, ještě tato společnost podle záznamů České obchodní inspekce žádné předváděcí akce neorganizovala. Nic se nekonalo ještě přes půl roku, od července 2014 však začal kolotoč předváděcích akcí, který svými léčebnými lampami, terapiemi nohou a dalšími výrobky z oblasti zdraví, zamotal hlavu mnoha seniorům.

Seriál: sledujeme praktiky šmejdů

Na organizátorku předváděcích akcí však Valentinová, která žije ve skromně vybaveném bytě v obci Hošťka nedaleko Roudnice nad Labem, nevypadá.

„S firmou jsem nepodnikala, protože jsem onemocněla. Lidé mě tu vidí každý den, vodím holku do školky. Ani bych nebyla schopna jet třeba do Budějovic, a abych prodávala hrnce někde v Šumperku, na to nemám žaludek,“ líčí žena. A jak je možné, že se jméno její firmy vyskytuje na smlouvách o prodeji zdravotních pomůcek a je spojováno s podvodnými předváděcími akcemi? „Nechali si udělat falešné razítko,“ nabízí vysvětlení žena.

Trestní oznámení ale podat nechce, protože prý z jednání policie nabyla dojmu, že se nejspíš nic nevyšetří. Proč neaktivní firmu nezruší? „Muselo by se zaplatit asi dvacet tisíc, na to nemám,“ dodává.

Vítr vane z Holešovic

Zajímavé je, že na předváděčkách, organizovaných údajně firmou TZTransport, se podle zjištění České obchodní inspekce prodávalo zboží společnosti BNM – Medical Czech SE. Tato firma skutečně zdravotní pomůcky seniorům na prezentacích nabízí ve svém sídle v pražských Holešovicích.

Fotogalerie

Podle pozvánky na jednu z akcí, kterou získala redakce iDNES.cz, se společnost seniorům prezentuje jako Centrum zdraví.

Důchodce zve po telefonu, následně jim zašle dopis s pozvánkou opatřenou identifikačním číslem. Předváděcí akce se konají za zavřenými dveřmi v pátém patře budovy. Společnost, která za konání předváděcích akcí dostala jedinou pokutu od ČOI ve výši 30 tisíc korun, láká na občerstvení zdarma a dárkový poukaz v hodnotě 1 000 korun.

BNM - Medical Czech má vazby na podivnou firmu, která má vysoké postavení ve světě šmejdů - společnost IQ Teleshopping. Ta dostala od loňska pokuty za více než 1,6 milionů korun a figuruje mezi deseti nejpokutovanějšími firmami loňska.

Policie v Ostravě zjistila při vyšetřování jednoho z případů možných podvodů této firmy na předváděcích akcích, že mobilní číslo, ze kterého byli důchodci zváni na akce firmy IQ Teleshopping je linkou, provozovanou společností BNM Medical Czech SE. Podle policie se pravděpodobně jedná o Call centrum. Společnosti BNM na otázky zaslané redakcí neodpověděla.

Šmejdi to nevzdávají:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Na úřad přes banku. Portál občana se má nově zpřístupnit více lidem

Ilustrační foto - počítač

Přihlášení do Portálu občana skrze internetové bankovnictví otevře cestu přes 5,5 milionu lidem. Ministerstvo vnitra,...

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz