Tykač našel chuť dál podnikat

  0:01aktualizováno  0:01
V polovině devadesátých let zahájil nepřátelské převzetí strnulých privatizačních fondů bank a k prodeji jejich podílů burcoval akcionáře kampaní "Drobní akcionáři, plačte". Mnozí, kteří se dostali pod správu jeho finanční skupiny Motoinvest, později při pohledu na hodnotu svých podílů skutečně plakali.

Seznamte se: enfant terrible českého kapitálového trhu druhé poloviny devadesátých let, bývalý aktivní hráč ping-pongu za TJ Spartak Čelákovice - Pavel Tykač.

Zatímco stolní tenis opustil a podle šéfa oddílu Karla Matouše si rekreačně zahraje tenis nebo squash, profesionální éru obchodníka na hřebík nepověsil, ačkoliv o tom uvažoval.

"Je to člověk, který na svých spekulacích v minulosti dobře vydělal a od té doby se asi spekulacím věnuje," řekl majitel společnosti Craine Andrej Surňák, který v minulosti s Tykačem spolupracoval.

V současné době spravuje Pavel Tykač své majetky, které se odhadují na miliardy korun. Podle neoficiálních informací stojí za kyperskou společností Netla Management Limited, která je menšinovým akcionářem Českých radiokomunikací a snaží se majitele Bivideon přimět ke zprůhlednění jeho záměrů.

Další sférou jeho současných zájmů má být obchod se špatnými pohledávkami. Jeden z největších balíků od státu v nominální hodnotě 37 miliard korun koupila za 3,4 miliardy EC Group, v níž figurují jeho bývalí spolupracovníci.

Odborná veřejnost však nepochybuje, že jde o Tykačovy aktivity. "Nechci o něm mluvit, protože potřebuji z EC Group koupit nějakou pohledávku," uvedl finančník, který si nepřál být jmenován.

Sbohem, Agrobanko
Obdivovaný i nenáviděný finančník a spekulant se postupně stahoval z dohledu médií po pádu Agrobanky v roce 1996, kdy byla pod kontrolou Motoinvestu. Vstup jeho firem do Agrobanky vyvolal nevoli České národní banky, kterou nikdy nepřesvědčil o průhlednosti jeho firem.

"To je pravda, Česká národní banka měla výhrady, ale my jsme jí strukturu vlastníků i dalších společností poskytli, šlo však spíše o střet názorů. Naše představa o fungování byla, že existuje zákon o bankách a v jeho rámci si můžeme dělat, co chceme. Ale centrální banka chtěla řídit," uvedl pro týdeník Respekt Tykačův nejbližší spolupracovník Jan Dienstl.

S uvalením nucené správy na Agrobanku utlumil Motoinvest své aktivity a v roce 1997 ohlásil odchod ze scény. Na českém kapitálovém trhu po něm zůstal nesmazatelný otisk, který někteří hodnotí jako pohybování se na hraně zákona a využívání všeho, co nedokonalá legislativa umožňovala, jiní za poškozování zájmů akcionářů v ovládaných fondech.

"To, co bude panu Tykačovi vždy vyčítáno a co mu bude tížit svědomí, je jeho postup v akci "Drobní akcionáři, plačte". Tam získal svůj startovní kapitál na úkor drobných podílníků fondů. On sice poukázal, že tehdejší správci a manažeři nevydělávají dost peněz, ale oni nikdy neudělali to, co se stalo za jeho éry. Tedy, že by klienti přišli o všechno," soudí ředitel privátního bankovnictví a správy aktiv HVB Bank Petr Koblic.

Odhlédne-li od minulosti, vnímá už Tykače jinak. "Pokud jde o jeho současnou práci, uznávám ho jako velmi tvrdého byznysmena s ostrými lokty. Protože teď jde o boj instituce proti instituci, nikoliv proti lidem," dodal.

Tykač sám v minulosti uvedl, že se kvůli kontroverzní pověsti skupiny Motoinvest při veřejných vystoupeních s negativní reakcí nesetkal. V Lidových novinách rok po pádu Agrobanky popsal své vystoupení na fakultě Vysoké škole ekonomické v Jindřichově Hradci.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU
Anthony Denny
Ludvík Karl
"V posluchárně na mě čekalo čtyři sta lidí. Když jsem vešel, tak jsem zažil něco, čemu nemusíte věřit, ale sál se uklidnil a lidé začali tleskat. Byl jsem ohromen," uvedl. V té době Pavel Tykač hovořil o tom, že zřejmě s byznysem skončí, ale současné dění ve finanční sféře potvrzuje, že neodolal.

Kromě prezentace svých názorů v tisku na ekonomická témata či polemiky s články o jeho aktivitách v poslední době veřejně nevystupuje. Na žádosti o rozhovor či na zaslané otázky Tykač nereagoval.

Kauza CS Fondy
Tykačovo jméno se pojí i s kauzou vytunelovaných CS Fondů, v kterých přišli akcionáři o více než miliardu korun. Peníze zmizely nedlouho poté, co Motoinvest fondy prodal a jejich akcionáře o změně správce vůbec neinformoval.

"Kdybych se mohl vrátit, tak jsme tu společnost prodávali jinak. Určitě to není jediný prodej, na který nejsem pyšný, ale prodávali jsme v tísni," uvedl Tykač v rozhovoru pro týdeník Respekt. Zástupci drobných akcionářů však tvrzení o prodeji v tísni nevěří a podivují se zejména nad tím, že se prodával fond plný hotovosti.

Obchody na hraně zákona Obchody Tykačových firem měly často přízvisko "na hraně zákona". "Jestli se Tykač pohyboval na hraně zákona a nemůže být potrestán, mohli za to státní úředníci, vláda a parlament, která nestačila na jeho kroky reagovat a změnit zákony. Vinen je stát, a nikoliv Tykač, který se stal podnikatelem přece proto, aby maximalizoval své zisky. To je jeho práce," uvedl dříve publicista Karel Hvížďala.

Tykačovy obchody skutečně mnohokrát prověřovala policie, ale nikdy jej z ničeho neobvinila. "V Česku je jen málo lidí, na jejichž všelijaké prověřování a vyšetřování nejrůznější státní orgány vynaložily tolik energie a sil jako právě na mne. Pokud jsem vším tím vyšetřováním a někdy až čmucháním prošel bez vážnějších problémů, pak buď spousta lidí v mnoha institucích dělá svou práci úplně špatně (a tomu nevěřím), nebo prostě není co najít. Svůj názor si však musí udělat každý sám," napsal loni Tykač v reakci na články o svých aktivitách.

VIZITKA PAVLA TYKAČE (38 let)
Nejznámější akce Agresivní kampaní "Drobní akcionáři, plačte" zahájil v polovině 90. let jako finanční dravec pokus o ovládnutí bankovních investičních fondů.
Kdy ustoupil do ústraní Postupně se stahoval z veřejných vystoupení po pádu Agrobanky. Občas publikuje své názory.
První milion Pavel Tykač založil a později výhodně prodal počítačovou firmu Vikomt.
Co dělá dnes Obchoduje s pohledávkami. Podle neoficiálních informací z trhu stojí za společnostmi EC Group a Netla.
Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz