Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Tykač našel chuť dál podnikat

  0:01aktualizováno  0:01
V polovině devadesátých let zahájil nepřátelské převzetí strnulých privatizačních fondů bank a k prodeji jejich podílů burcoval akcionáře kampaní "Drobní akcionáři, plačte". Mnozí, kteří se dostali pod správu jeho finanční skupiny Motoinvest, později při pohledu na hodnotu svých podílů skutečně plakali.

Seznamte se: enfant terrible českého kapitálového trhu druhé poloviny devadesátých let, bývalý aktivní hráč ping-pongu za TJ Spartak Čelákovice - Pavel Tykač.

Zatímco stolní tenis opustil a podle šéfa oddílu Karla Matouše si rekreačně zahraje tenis nebo squash, profesionální éru obchodníka na hřebík nepověsil, ačkoliv o tom uvažoval.

"Je to člověk, který na svých spekulacích v minulosti dobře vydělal a od té doby se asi spekulacím věnuje," řekl majitel společnosti Craine Andrej Surňák, který v minulosti s Tykačem spolupracoval.

V současné době spravuje Pavel Tykač své majetky, které se odhadují na miliardy korun. Podle neoficiálních informací stojí za kyperskou společností Netla Management Limited, která je menšinovým akcionářem Českých radiokomunikací a snaží se majitele Bivideon přimět ke zprůhlednění jeho záměrů.

Další sférou jeho současných zájmů má být obchod se špatnými pohledávkami. Jeden z největších balíků od státu v nominální hodnotě 37 miliard korun koupila za 3,4 miliardy EC Group, v níž figurují jeho bývalí spolupracovníci.

Odborná veřejnost však nepochybuje, že jde o Tykačovy aktivity. "Nechci o něm mluvit, protože potřebuji z EC Group koupit nějakou pohledávku," uvedl finančník, který si nepřál být jmenován.

Sbohem, Agrobanko
Obdivovaný i nenáviděný finančník a spekulant se postupně stahoval z dohledu médií po pádu Agrobanky v roce 1996, kdy byla pod kontrolou Motoinvestu. Vstup jeho firem do Agrobanky vyvolal nevoli České národní banky, kterou nikdy nepřesvědčil o průhlednosti jeho firem.

"To je pravda, Česká národní banka měla výhrady, ale my jsme jí strukturu vlastníků i dalších společností poskytli, šlo však spíše o střet názorů. Naše představa o fungování byla, že existuje zákon o bankách a v jeho rámci si můžeme dělat, co chceme. Ale centrální banka chtěla řídit," uvedl pro týdeník Respekt Tykačův nejbližší spolupracovník Jan Dienstl.

S uvalením nucené správy na Agrobanku utlumil Motoinvest své aktivity a v roce 1997 ohlásil odchod ze scény. Na českém kapitálovém trhu po něm zůstal nesmazatelný otisk, který někteří hodnotí jako pohybování se na hraně zákona a využívání všeho, co nedokonalá legislativa umožňovala, jiní za poškozování zájmů akcionářů v ovládaných fondech.

"To, co bude panu Tykačovi vždy vyčítáno a co mu bude tížit svědomí, je jeho postup v akci "Drobní akcionáři, plačte". Tam získal svůj startovní kapitál na úkor drobných podílníků fondů. On sice poukázal, že tehdejší správci a manažeři nevydělávají dost peněz, ale oni nikdy neudělali to, co se stalo za jeho éry. Tedy, že by klienti přišli o všechno," soudí ředitel privátního bankovnictví a správy aktiv HVB Bank Petr Koblic.

Odhlédne-li od minulosti, vnímá už Tykače jinak. "Pokud jde o jeho současnou práci, uznávám ho jako velmi tvrdého byznysmena s ostrými lokty. Protože teď jde o boj instituce proti instituci, nikoliv proti lidem," dodal.

Tykač sám v minulosti uvedl, že se kvůli kontroverzní pověsti skupiny Motoinvest při veřejných vystoupeních s negativní reakcí nesetkal. V Lidových novinách rok po pádu Agrobanky popsal své vystoupení na fakultě Vysoké škole ekonomické v Jindřichově Hradci.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU
Anthony Denny
Ludvík Karl
"V posluchárně na mě čekalo čtyři sta lidí. Když jsem vešel, tak jsem zažil něco, čemu nemusíte věřit, ale sál se uklidnil a lidé začali tleskat. Byl jsem ohromen," uvedl. V té době Pavel Tykač hovořil o tom, že zřejmě s byznysem skončí, ale současné dění ve finanční sféře potvrzuje, že neodolal.

Kromě prezentace svých názorů v tisku na ekonomická témata či polemiky s články o jeho aktivitách v poslední době veřejně nevystupuje. Na žádosti o rozhovor či na zaslané otázky Tykač nereagoval.

Kauza CS Fondy
Tykačovo jméno se pojí i s kauzou vytunelovaných CS Fondů, v kterých přišli akcionáři o více než miliardu korun. Peníze zmizely nedlouho poté, co Motoinvest fondy prodal a jejich akcionáře o změně správce vůbec neinformoval.

"Kdybych se mohl vrátit, tak jsme tu společnost prodávali jinak. Určitě to není jediný prodej, na který nejsem pyšný, ale prodávali jsme v tísni," uvedl Tykač v rozhovoru pro týdeník Respekt. Zástupci drobných akcionářů však tvrzení o prodeji v tísni nevěří a podivují se zejména nad tím, že se prodával fond plný hotovosti.

Obchody na hraně zákona Obchody Tykačových firem měly často přízvisko "na hraně zákona". "Jestli se Tykač pohyboval na hraně zákona a nemůže být potrestán, mohli za to státní úředníci, vláda a parlament, která nestačila na jeho kroky reagovat a změnit zákony. Vinen je stát, a nikoliv Tykač, který se stal podnikatelem přece proto, aby maximalizoval své zisky. To je jeho práce," uvedl dříve publicista Karel Hvížďala.

Tykačovy obchody skutečně mnohokrát prověřovala policie, ale nikdy jej z ničeho neobvinila. "V Česku je jen málo lidí, na jejichž všelijaké prověřování a vyšetřování nejrůznější státní orgány vynaložily tolik energie a sil jako právě na mne. Pokud jsem vším tím vyšetřováním a někdy až čmucháním prošel bez vážnějších problémů, pak buď spousta lidí v mnoha institucích dělá svou práci úplně špatně (a tomu nevěřím), nebo prostě není co najít. Svůj názor si však musí udělat každý sám," napsal loni Tykač v reakci na články o svých aktivitách.

VIZITKA PAVLA TYKAČE (38 let)
Nejznámější akce Agresivní kampaní "Drobní akcionáři, plačte" zahájil v polovině 90. let jako finanční dravec pokus o ovládnutí bankovních investičních fondů.
Kdy ustoupil do ústraní Postupně se stahoval z veřejných vystoupení po pádu Agrobanky. Občas publikuje své názory.
První milion Pavel Tykač založil a později výhodně prodal počítačovou firmu Vikomt.
Co dělá dnes Obchoduje s pohledávkami. Podle neoficiálních informací z trhu stojí za společnostmi EC Group a Netla.
Autoři:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

  • Nejčtenější

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Přichází masové propouštění, podpora vlády nestačí, říká šéf svazu obchodu

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...

Trh práce jako před druhou světovou. Fed očekává třetinu lidí bez práce

Odhady kvůli pandemii COVID-19 předpokládají růst nezaměstnanosti po celém světě. Podle americké centrální banky (Fed)...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchody by se v neděli měly zavřít, zaznělo z vlády. Prodejci jsou proti

Vláda zvažuje, že v neděli nařídí uzavření všech obchodů. S touto možností přišel premiér Andrej Babiš, podle kterého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Rychle a bezpečně: co všechno lze vyřídit s datovou schránkou

Omezení pohybu, karanténa a zkrácené otvírací hodny na poště i na úřadech vedou k přesunu důležité komunikace na...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Cestovky budou za zrušené zájezdy vydávat místo hotovosti poukazy

Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s odjezdem do...

Nezaměstnanost stagnuje na třech procentech, oznámila Maláčová

Očekávané masové propouštění z uzavřených nebo jinak omezených firem v březnu nenastalo. Podle údajů MPSV zůstala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...