Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Tykač našel chuť dál podnikat

  0:01aktualizováno  0:01
V polovině devadesátých let zahájil nepřátelské převzetí strnulých privatizačních fondů bank a k prodeji jejich podílů burcoval akcionáře kampaní "Drobní akcionáři, plačte". Mnozí, kteří se dostali pod správu jeho finanční skupiny Motoinvest, později při pohledu na hodnotu svých podílů skutečně plakali.

Seznamte se: enfant terrible českého kapitálového trhu druhé poloviny devadesátých let, bývalý aktivní hráč ping-pongu za TJ Spartak Čelákovice - Pavel Tykač.

Zatímco stolní tenis opustil a podle šéfa oddílu Karla Matouše si rekreačně zahraje tenis nebo squash, profesionální éru obchodníka na hřebík nepověsil, ačkoliv o tom uvažoval.

"Je to člověk, který na svých spekulacích v minulosti dobře vydělal a od té doby se asi spekulacím věnuje," řekl majitel společnosti Craine Andrej Surňák, který v minulosti s Tykačem spolupracoval.

V současné době spravuje Pavel Tykač své majetky, které se odhadují na miliardy korun. Podle neoficiálních informací stojí za kyperskou společností Netla Management Limited, která je menšinovým akcionářem Českých radiokomunikací a snaží se majitele Bivideon přimět ke zprůhlednění jeho záměrů.

Další sférou jeho současných zájmů má být obchod se špatnými pohledávkami. Jeden z největších balíků od státu v nominální hodnotě 37 miliard korun koupila za 3,4 miliardy EC Group, v níž figurují jeho bývalí spolupracovníci.

Odborná veřejnost však nepochybuje, že jde o Tykačovy aktivity. "Nechci o něm mluvit, protože potřebuji z EC Group koupit nějakou pohledávku," uvedl finančník, který si nepřál být jmenován.

Sbohem, Agrobanko
Obdivovaný i nenáviděný finančník a spekulant se postupně stahoval z dohledu médií po pádu Agrobanky v roce 1996, kdy byla pod kontrolou Motoinvestu. Vstup jeho firem do Agrobanky vyvolal nevoli České národní banky, kterou nikdy nepřesvědčil o průhlednosti jeho firem.

"To je pravda, Česká národní banka měla výhrady, ale my jsme jí strukturu vlastníků i dalších společností poskytli, šlo však spíše o střet názorů. Naše představa o fungování byla, že existuje zákon o bankách a v jeho rámci si můžeme dělat, co chceme. Ale centrální banka chtěla řídit," uvedl pro týdeník Respekt Tykačův nejbližší spolupracovník Jan Dienstl.

S uvalením nucené správy na Agrobanku utlumil Motoinvest své aktivity a v roce 1997 ohlásil odchod ze scény. Na českém kapitálovém trhu po něm zůstal nesmazatelný otisk, který někteří hodnotí jako pohybování se na hraně zákona a využívání všeho, co nedokonalá legislativa umožňovala, jiní za poškozování zájmů akcionářů v ovládaných fondech.

"To, co bude panu Tykačovi vždy vyčítáno a co mu bude tížit svědomí, je jeho postup v akci "Drobní akcionáři, plačte". Tam získal svůj startovní kapitál na úkor drobných podílníků fondů. On sice poukázal, že tehdejší správci a manažeři nevydělávají dost peněz, ale oni nikdy neudělali to, co se stalo za jeho éry. Tedy, že by klienti přišli o všechno," soudí ředitel privátního bankovnictví a správy aktiv HVB Bank Petr Koblic.

Odhlédne-li od minulosti, vnímá už Tykače jinak. "Pokud jde o jeho současnou práci, uznávám ho jako velmi tvrdého byznysmena s ostrými lokty. Protože teď jde o boj instituce proti instituci, nikoliv proti lidem," dodal.

Tykač sám v minulosti uvedl, že se kvůli kontroverzní pověsti skupiny Motoinvest při veřejných vystoupeních s negativní reakcí nesetkal. V Lidových novinách rok po pádu Agrobanky popsal své vystoupení na fakultě Vysoké škole ekonomické v Jindřichově Hradci.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU
Anthony Denny
Ludvík Karl
"V posluchárně na mě čekalo čtyři sta lidí. Když jsem vešel, tak jsem zažil něco, čemu nemusíte věřit, ale sál se uklidnil a lidé začali tleskat. Byl jsem ohromen," uvedl. V té době Pavel Tykač hovořil o tom, že zřejmě s byznysem skončí, ale současné dění ve finanční sféře potvrzuje, že neodolal.

Kromě prezentace svých názorů v tisku na ekonomická témata či polemiky s články o jeho aktivitách v poslední době veřejně nevystupuje. Na žádosti o rozhovor či na zaslané otázky Tykač nereagoval.

Kauza CS Fondy
Tykačovo jméno se pojí i s kauzou vytunelovaných CS Fondů, v kterých přišli akcionáři o více než miliardu korun. Peníze zmizely nedlouho poté, co Motoinvest fondy prodal a jejich akcionáře o změně správce vůbec neinformoval.

"Kdybych se mohl vrátit, tak jsme tu společnost prodávali jinak. Určitě to není jediný prodej, na který nejsem pyšný, ale prodávali jsme v tísni," uvedl Tykač v rozhovoru pro týdeník Respekt. Zástupci drobných akcionářů však tvrzení o prodeji v tísni nevěří a podivují se zejména nad tím, že se prodával fond plný hotovosti.

Obchody na hraně zákona Obchody Tykačových firem měly často přízvisko "na hraně zákona". "Jestli se Tykač pohyboval na hraně zákona a nemůže být potrestán, mohli za to státní úředníci, vláda a parlament, která nestačila na jeho kroky reagovat a změnit zákony. Vinen je stát, a nikoliv Tykač, který se stal podnikatelem přece proto, aby maximalizoval své zisky. To je jeho práce," uvedl dříve publicista Karel Hvížďala.

Tykačovy obchody skutečně mnohokrát prověřovala policie, ale nikdy jej z ničeho neobvinila. "V Česku je jen málo lidí, na jejichž všelijaké prověřování a vyšetřování nejrůznější státní orgány vynaložily tolik energie a sil jako právě na mne. Pokud jsem vším tím vyšetřováním a někdy až čmucháním prošel bez vážnějších problémů, pak buď spousta lidí v mnoha institucích dělá svou práci úplně špatně (a tomu nevěřím), nebo prostě není co najít. Svůj názor si však musí udělat každý sám," napsal loni Tykač v reakci na články o svých aktivitách.

VIZITKA PAVLA TYKAČE (38 let)
Nejznámější akce Agresivní kampaní "Drobní akcionáři, plačte" zahájil v polovině 90. let jako finanční dravec pokus o ovládnutí bankovních investičních fondů.
Kdy ustoupil do ústraní Postupně se stahoval z veřejných vystoupení po pádu Agrobanky. Občas publikuje své názory.
První milion Pavel Tykač založil a později výhodně prodal počítačovou firmu Vikomt.
Co dělá dnes Obchoduje s pohledávkami. Podle neoficiálních informací z trhu stojí za společnostmi EC Group a Netla.
Autoři:
  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

V posledních dvou dnech se Tesle na burze nedaří. Úterní obchodování zakončily její akcie se ztrátou 5,6 procenta a ve...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Podnikatelé vytýkají vládě návrh kurzarbeitu. Je prý snadné ho zneužít

S novými pravidly kurzarbeitu, které schválila vláda, nejsou spokojeni zástupci podnikatelů. Jeho výsledná verze je...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

Lesy ČR jsou kvůli kůrovcové kalamitě ve ztrátě 480 milionů korun

Státní podnik Lesy České republiky vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů...

Boeing MAX možná vzlétne ještě letos. Úpravy ale nestačí, tvrdí inženýři

Podle Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) by regulátoři mohli v listopadu posvětit obnovení provozu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...