Tripartita podpořila zavření škol. Odbory se chystají na omezení ekonomiky

  • 308
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů souhlasí se zavřením škol kvůli pandemické situací v ČR. Oznámili to po pondělním jednání. Tripartita naopak nepodpořila návrh státního rozpočtu na příští rok. Odboráři jej považují za nezodpovědný, zaměstnavatelům vadí nejistota ohledně daňového balíčku.

Zástupci tripartity podpořili v pondělí zavření škol a přechod na distanční výuku. Předseda ČMKOS Josef Středula po jednání potvrdil, že uzavření se nebude týkat školek. 

Ošetřovné

Podle zákona se vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.

„V případě, že se uzavřou školy, považujeme za nutné, aby se zvýšilo ošetřovné,“ dodal Středula. Odbory chtějí, aby se zvedlo na 80 procent základu výdělku. Vláda minulý týden schválila prodloužení ošetřovného, jednat by o tom měla Sněmovna ve stavu legislativní nouze na schůzi od 20. října.

Hlavním tématem schůze tripartity byl však návrh rozpočtu na příští rok. Koaliční strany se v pátek shodly, že stát bude hospodařit s deficitem 320 miliard korun. Tento návrh ale neobsahuje například chystané zrušení superhrubé mzdy.

„Problémem je, že v tuto chvíli máme dva rozpočty na rok 2021, jeden s dopady daňového balíčku a jeden bez. Balíček, který obsahuje zrušení superhrubé mzdy či stravenkový paušál, představuje dopad 70–80 miliard korun,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Zaměstnavatelé také apelovali na vládní strany, aby nevyužívaly prostředky z rozpočtu k podpoře svých voličů. Požadují také, aby se chybějící zdroje neřešily zvyšováním daní pro občany a firmy.

„Byl bych strašně nerad aby došlo k tomu, že státní rozpočet v jakékoli formě nebude schválen a prvního ledna by tak země šla do rozpočtového moratoria. To si v současné situaci nedovedu představit,“ doplnil Hanák.

Bez vakcíny se situace nezlepší

Vůči nynějšímu návrhu rozpočtu mají výhrady i odbory. „Není zodpovědné, že rozpočet nepočítá pro rok 2021 s dopady koronaviru. Do doby, než bude protilátka, nelze předpokládat, že se ta situace zásadním způsobem zlepší,“ upozornil Josef Středula. Zopakoval i další požadavky odborářů, jako je udržení podpůrných vládních programů Antivirus a Covid či zvýšení minimální mzdy na 16 tisíc. S tímto navýšením ale nesouhlasí zaměstnavatelé.

Deficit pro příští rok je druhý nejvyšší deficit v české historii po letošku, kdy vláda kvůli koronavirové krizi prosadila navýšení ze 40 miliard korun na půl bilionu. Celkové příjmy rozpočtu včetně peněz z EU by měly v příštím roce činit 1,487 bilionu a výdaje 1,807 bilionu korun. Vláda by měla rozpočtový zákon projednávat za týden. Sněmovna ho má dostat do konce října.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů spolu jednali naposledy koncem června. Podnikatelé a odboroví předáci kritizovali před týdnem premiéra Andreje Babiše za zmrazení sociálního dialogu. Další jednání tripartity je na programu 2. listopadu.

Schodek letošního rozpočtu může být o sto miliard nižší, věří Schillerová

Navrhovaný rozpočet počítá se zvýšením důchodů či růstem platů učitelů. Neobsahuje dopady zrušení superhrubé mzdy. Chybí v něm třeba i částka na plánovaný kurzarbeit. Ministryně financí Alena Schillerová už dříve řekla, že je možné zohlednit výdaje jen podle platných zákonů. 

Novelu s kurzarbeitovými pravidly bude Sněmovna teprve projednávat. Schválené není ani zrušení superhrubé mzdy. S ním nesouhlasí odbory kvůli výpadku příjmů rozpočtu. Žádají zvýšení platů všem zaměstnancům veřejného sektoru. Zaměstnavatele pak zajímají investice.

Ekonomové navrhovaný vysoký deficit kritizují. Varují před zhoršováním ekonomické situace a mezinárodní pozice Česka. Podle šéfky Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by ČR měla mít příští rok schodek nejvýš 200 miliard.