Trh s byty rozhýbávají hlavně dostupné hypotéky

  16:44aktualizováno  16:44
- Realitní trh se v posledních letech vyvíjel poměrně stabilně. Po žádném typu nemovitostí s výjimkou bytových není v současnosti zvýšená poptávka. Zájem o nemovitosti pro bydlení a především o byty je dán hlavně výhodnými podmínkami hypotečních úvěrů. Shodují se na tom představitelé předních českých realitních kanceláří. Jako stabilizovaný a bez velkých výkyvů hodnotí vývoj na trhu nemovitostí v posledních dvou až třech letech ředitel realitní agentury Rak Jaroslav Novotný.

Kromě poptávky po levném bydlení neexistuje podle něho v současnosti výrazný převis poptávky po nějaké nemovitostní komoditě.

Také realitní kancelář Gavlas aktuálně registruje hlavně zvýšený zájem o nemovitosti určené k bydlení, zejména o byty, a to v souvislosti se současnými nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů, řekl ředitel agentury Ivo Gavlas.

I realitní kancelář Ideal Reality RK zaznamenává nadále vzrůstající trend prodeje objektů pro bydlení, zejména bytů a rodinných domů, a to díky zlepšené dostupnosti hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření.

Prodej komerčních nemovitostí je složitější, neboť získání úvěru je nákladnou a dlouhodobou záležitostí a hotovost v potřebném rozsahu obvykle není k dispozici, řekl ředitel RK Jiří Rabas.

Zahraniční investoři raději koupí pozemek, na kterém postaví levně nové haly, přesně vyhovující plánovaným technologiím, než by se zabývali posuzováním většinou opuštěných a zanedbaných objektů (včetně ekologických auditů), jejich nákladnou a časově nesrovnatelnou rekonstrukcí, dodal Rabas.

Výjimku mohou tvořit ubytovací a hotelová zařízení v zajímavých lokalitách, o které v příhodné skladbě (Praha, lázně a hory) projevují zájem velké hotelové společnosti.

Do relativně stabilního vývoje trhu nemovitostí však již letos a masívněji v příštím roce podle očekávání realitních odborníků může zasáhnout větší nabídka nemovitostí, které budou uvolňovat banky v souvislosti se zákonem o mimosoudních dražbách.

Přesto realitní kanceláře neočekávají, že by banky v rámci mimosoudních dražeb vrhly na trh současně větší objem nemovitostí, které sloužily jako zástava. Zvýšená nabídka by se totiž mohla negativně odrazit v ceně nemovitostí.

Fenomén dražeb bez soudního rozhodnutí by mohl relativně klidný trh nemovitostí ovlivnit tak jako v minulosti například restituce a privatizace, uvedl Novotný.

Gavlas připomněl, že v roce 1999 byly prodány nemovitosti v celkové hodnotě cca 120 miliard korun. Hodnota nemovitostí zastavených v bankách se odhaduje přibližně na 300 miliard korun, což realitní trh ani nemůže absorbovat.

Také podle Novotného by současná poptávka, která v téměř žádném ze sektorů s výjimkou bytového nepřevyšuje nabídku, nebyla schopna absorbovat masívnější nabídku nemovitostí.

První nedobrovolné dražby podle zákona lze vzhledem k lhůtám očekávat v září. První dobrovolné dražby, u kterých jsou zákonné lhůty podstatně kratší, předpokládají realitní kanceláře již koncem června.

Záleží také na tom, jak rychle budou živnostenské úřady spolu s ministerstvem pro místní rozvoj vydávat koncese dražebníkům, připomněl Gavlas.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Klimatizované prostory má třetina malých a středních firem, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Právě teď nastavuje léto svou vlídnější tvář bez tropických teplot. Horký červen s řadou dnů, kdy teplota překročila...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz