"Před chvílí se mi sešly údaje o přijatých žádostech o pozastavení výplaty důchodu. K 31. prosinci 2012 je to zhruba 27 500 žádostí. Není vyloučeno, že číslo ještě poroste," řekla MF DNES mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.
Vzhledem k tomu, že ČSSZ eviduje zhruba 80 tisíc penzistů, kteří si přivydělávají, zažádala o přerušení výplaty už třetina seniorů. Dělají to proto, aby se vyhnuli nové podmínce, která stanovuje, že kdo pobírá k 1. lednu 2013 starobní důchod, nemůže si z daní odečíst slevu 24 840 Kč.
Důchodci si radili na internetu, jak vyzrát na stát
Řada důchodců tak ke konci lonského roku sháněla informace o tom, jak se z nové podmínky vymanit a nepřijít přitom o moc peněz. "Jsem pracující důchodce ze Zlína, chtěla bych využít slevy na dani, aby mi nesebrali 2 070 Kč, které pro mě nejsou malé peníze. Chci se zeptat, využil toho již někdo? Stačí formulář o zastavení výplaty starobního důchodu zaslat dnes poštou?" ptala se například 29. prosince důchodkyně s nickem Marie90210 na diskusním fóru business.center.cz.
Diskutující pak řešili, zda stačí o zastavení výplaty požádat jen na jeden den, či zda to bude lepší na 90 dní, kdy se důchod navyšuje o 1,5 procenta. Část z nich upozorňovala na to, že stát může přerušení důchodů chápat jako obcházení zákona, a není proto radno žádost podávat.
Stát varuje před obcházením zákona
"Z hlediska zákona o dani z příjmů by sice stačilo mít pozastaveno na 1. ledna, ale je to napadnutelné se všemi důsledky. Nenapadnutelné je pozastavení na devadesát dní kvůli procentům, ale to už se málokomu vyplatí. Inu, nahoře to mají dobře spočítané a my 'dole' máme jako skoro vždy smůlu," reagovala na otázku Marie Eva M.
Státní úřady před podáváním žádostí varovaly také. "Žádosti přijímáme a jsme připraveni jim vyhovět, ale konečné slovo, zda sleva na dani bude uznána, či nikoli, dá finanční úřad, který rozhodne," řekla na silvestra ČTK Buraňová.
Také ministerstvo financí upozorňuje, že bude u každého žadatele individuálně prověřovat, zda jeho jednání nebylo účelové. "Pokud ano, hrozí mu postih," řekl agentuře mluvčí úřadu Radek Ležatka.
To potvrzuje i Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Varuje, že lidem může hrozit vedle toho, že jim trik nevyjde, také další finanční postih. "Finanční úřad může vyhodnotit jednodenní pozastavení výplaty důchodu jako ryze účelový krok k vyhnutí se daňové povinnosti. Je zde také riziko sankce za chybně podané daňové přiznání a odvedení daně v nesprávné nižší částce."
Důchodci si mohli daňovou slevu odečítat od roku 2008. Daňové zákony však kvůli úsporám ve státní kase tuto možnost na roky 2013 až 2015 ruší.