Mladí se do třetího penzijního pilíře nehrnou, láká hlavně šedesátníky

  9:52aktualizováno  9:52
Zreformované penzijní připojištění má za sebou téměř dva roky fungování. Přestože nabízí výnosy až 36 procent za dva roky a k tomu státní příspěvek, láká málo lidí. Za dva roky jich do něj vstoupilo necelých 200 tisíc. Důvodem jsou peníze pro zprostředkovatele.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle zástupců fondů je hlavní problém v tom, že odměna pro zprostředkovatele za získání nových klientů je nízká, „Za distribuci může penzijní společnost zaplatit maximálně 870 korun, vázaný zástupce z toho pak dostane 400 až 500 korun,“ říká Richard Siuda z Conseq penzijní společnosti. Zprostředkovatelé se tak nehrnou do vysvětlování, jaká jsou rizika a možné výnosy v nových fondech.

Mezi lidmi tak vládne přesvědčení, že staré penzijní připojištění (dnes takzvané transformované fondy) bylo výhodné, zatímco nové už nikoliv. Vstup do starého systému skončil 31. prosince 2012. Celý rok předtím se penzijní společnosti snažily na poslední chvíli získat nové klienty a přesvědčovaly je, že musí stihnout uzavřít penzijní připojištění postaru. Hlavním argumentem byla garance neprodělku nebo možnost postupné výplaty části úspor ještě před důchodem.

Oba argumenty jsou pravdivé, nicméně nové účastnické fondy zase skýtají možnost úspory zhodnotit. Transformované fondy dosud nanejvýš pokrývaly inflaci, někdy ani to ne. U starých i nových fondů, je přitom nárok na stejný státní příspěvek - je ale třeba spořit alespoň 300 korun měsíčně.

Do nových fondů vstupují hlavně šedesátníci

Jediný, kdo se do nových fondů nezdráhá vstupovat, jsou lidé, kterým už kvůli věku (zpravidla dosažení šedesátky nebo odchod do starobního důchodu) doběhlo penzijní připojištění a museli si ho vybrat. Penzijní společnosti skupin ČS, ČSOB, ČP a AXA mají většinu klientů v nových fondech právě ze skupiny „recyklovaných“ klientů, tedy zpravidla starších 60 let.

„Velká část klientů se tak nyní skutečně rekrutuje z ukončovaných smluv v transformovaných fondech. Důvodem je současná silná regulace distribuce, díky které finanční poradci sjednávají do systému velmi málo nových klientů,“ říká Petr Brousil, mluvčí PS České pojišťovny.

Tito klienti chtějí státní příspěvek až 2 760 korun ročně a plus daňové úlevy. Penzijní spoření ve třetím pilíři je pro ně výhodný spořící produkt podobně jako stavební spoření, který si navíc mohou (díky svému věku) vybrat už po pěti letech spoření. Naopak mladí klienti musejí čekat až do důchodu.

Vláda chce třetí pilíř zatraktivnit

Jak už dříve informovala MF DNES, zatraktivnění třetího pilíře se snaží penzijní společnosti prosadit v rámci vládní důchodové komise (více čtěte zde: Důchod potrvá čtvrt života, manželé se o penzi podělí). Ta po avizovaném zrušení druhého penzijního pilíře vymýšlí, jak lidi motivovat k penzijnímu spoření alespoň v pilíři třetím. Jedním z ‚vylepšení‘ má být možnost spořit dětem už od narození či možnost výnosy na konci spoření nedanit - podmínkou by ale bylo vzdání se jednorázové výplaty úspor a volba minimálně desetileté renty. Penzijním společnostem by se také měla uvolnit pravidla investování a umožnit zvýšit provize pro zprostředkovatele.

Na důchod si ve třetím pilíři spoří celkem 4,84 milionů lidí (údaj za 3. čtvrtletí 2014). Z toho 179 tisíc lidí v účastnických fondech. Ostatní spoří v transformovaných fondech (staré penzijní připojištění) - ty jsou od roku 2013 pro nové klienty zavřené.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz