Mladí se do třetího penzijního pilíře nehrnou, láká hlavně šedesátníky

  9:52aktualizováno  9:52
Zreformované penzijní připojištění má za sebou téměř dva roky fungování. Přestože nabízí výnosy až 36 procent za dva roky a k tomu státní příspěvek, láká málo lidí. Za dva roky jich do něj vstoupilo necelých 200 tisíc. Důvodem jsou peníze pro zprostředkovatele.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle zástupců fondů je hlavní problém v tom, že odměna pro zprostředkovatele za získání nových klientů je nízká, „Za distribuci může penzijní společnost zaplatit maximálně 870 korun, vázaný zástupce z toho pak dostane 400 až 500 korun,“ říká Richard Siuda z Conseq penzijní společnosti. Zprostředkovatelé se tak nehrnou do vysvětlování, jaká jsou rizika a možné výnosy v nových fondech.

Mezi lidmi tak vládne přesvědčení, že staré penzijní připojištění (dnes takzvané transformované fondy) bylo výhodné, zatímco nové už nikoliv. Vstup do starého systému skončil 31. prosince 2012. Celý rok předtím se penzijní společnosti snažily na poslední chvíli získat nové klienty a přesvědčovaly je, že musí stihnout uzavřít penzijní připojištění postaru. Hlavním argumentem byla garance neprodělku nebo možnost postupné výplaty části úspor ještě před důchodem.

Oba argumenty jsou pravdivé, nicméně nové účastnické fondy zase skýtají možnost úspory zhodnotit. Transformované fondy dosud nanejvýš pokrývaly inflaci, někdy ani to ne. U starých i nových fondů, je přitom nárok na stejný státní příspěvek - je ale třeba spořit alespoň 300 korun měsíčně.

Do nových fondů vstupují hlavně šedesátníci

Jediný, kdo se do nových fondů nezdráhá vstupovat, jsou lidé, kterým už kvůli věku (zpravidla dosažení šedesátky nebo odchod do starobního důchodu) doběhlo penzijní připojištění a museli si ho vybrat. Penzijní společnosti skupin ČS, ČSOB, ČP a AXA mají většinu klientů v nových fondech právě ze skupiny „recyklovaných“ klientů, tedy zpravidla starších 60 let.

„Velká část klientů se tak nyní skutečně rekrutuje z ukončovaných smluv v transformovaných fondech. Důvodem je současná silná regulace distribuce, díky které finanční poradci sjednávají do systému velmi málo nových klientů,“ říká Petr Brousil, mluvčí PS České pojišťovny.

Tito klienti chtějí státní příspěvek až 2 760 korun ročně a plus daňové úlevy. Penzijní spoření ve třetím pilíři je pro ně výhodný spořící produkt podobně jako stavební spoření, který si navíc mohou (díky svému věku) vybrat už po pěti letech spoření. Naopak mladí klienti musejí čekat až do důchodu.

Vláda chce třetí pilíř zatraktivnit

Jak už dříve informovala MF DNES, zatraktivnění třetího pilíře se snaží penzijní společnosti prosadit v rámci vládní důchodové komise (více čtěte zde: Důchod potrvá čtvrt života, manželé se o penzi podělí). Ta po avizovaném zrušení druhého penzijního pilíře vymýšlí, jak lidi motivovat k penzijnímu spoření alespoň v pilíři třetím. Jedním z ‚vylepšení‘ má být možnost spořit dětem už od narození či možnost výnosy na konci spoření nedanit - podmínkou by ale bylo vzdání se jednorázové výplaty úspor a volba minimálně desetileté renty. Penzijním společnostem by se také měla uvolnit pravidla investování a umožnit zvýšit provize pro zprostředkovatele.

Na důchod si ve třetím pilíři spoří celkem 4,84 milionů lidí (údaj za 3. čtvrtletí 2014). Z toho 179 tisíc lidí v účastnických fondech. Ostatní spoří v transformovaných fondech (staré penzijní připojištění) - ty jsou od roku 2013 pro nové klienty zavřené.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Firma Rohlík.cz už nebude prodávat chléb od Penamu, vadí jí sporná dotace

V Rosicích otevřeli obří pekárnu Penamu, která je podle jeho vedení...

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz už nebude nabízet toastový chléb od společnosti Penam z Agrofertu. Důvodem je...

Cena dat Čechy neodradila, loni jich spotřebovali dvojnásobek

Ilustrační snímek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni v Česku vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368...

Češi upřednostňují kratší dovolené, do zahraničí cestují několikrát za rok

Ilustrační snímek

Na dovolenou jezdí Češi rádi. Loni vycestovalo do zahraničí 7,4 milionu lidí, což je o 9,1 procenta více než v roce...

Najdete na iDNES.cz