Druhý den u soudu v Bellinzoně se obžalovaní bránili výslechem Miloše Zemana. Na snímku exmanažer Mostecké uhelné Petr Kraus | foto: Kateřina Koubová, iDNES.cz

Třetí den soudu s uhlobarony: žalobkyně odrážela pokusy o zrušení procesu

  • 50
Od zpravodajek MF DNES - Ve Švýcarsku proběhl třetí den jednání trestního tribunálu s exmanažery Mostecké uhelné společnosti. Žalobkyně Graziella de Falco Haldemannová otevřela středeční jednání tím, že se obhajoba obžalovaných snaží svými námitkami jen celý proces shodit.

Žalobkyně mluvila také o jedné z hvězd řízení, kterou je už od úterý český prezident Miloš Zeman. Advokáti totiž vytáhli u soudu francouzský překlad jeho letošního výslechu na české policii, který jim hraje do karet (více čtěte zde).

Zeman stál v roce 1999 v čele vlády, která exmanažerům tehdy skrytým za firmou Investenergy a Appian levně odprodala svůj 46procentní podíl. Stalo se tak poté, co předtím společnost Investenergy tajně ovládla za peníze samotné MUS většinový podíl.

Proces s uhlobarony den po dni

Zeman však při výslechu vedeném v rámci nynějšího vyšetřování v Česku řekl, že státu žádná škoda při prodeji státního podílu nevznikla. Naopak to hodnotí jako velice výhodný prodej. Odmítl také, že by šlo o nějaký privatizační podvod, protože podle něj nešlo o privatizaci. Byl to obyčejný prodej minority.

Zeptejte se znovu Zemana, namítl obhájce

De Falco Haldemannová chce, aby Zemanův výslech včetně dalších dvou výslechů exministrů jeho vlády (Pavla Mertlíka a Miroslava Grégra) nebyl brán ve Švýcarsku v potaz. Švýcaři si výslechy Zemanova kabinetu dělali sami už v roce 2010 a podle ní nyní nejde o nic nového. Klíčové podle ní je, že Zeman nevěděl, jaký je původ peněz, kterými Investenergy ovládaná samotnými manažery dolů zaplatila. Tedy že pocházejí z MUS. "Řekl, že kdyby to věděl, byl by podvod rád odhalil a podal trestní oznámení," zdůraznila žalobkyně.

Fotogalerie

Na to kontroval advokát Jiřího Diviše, bývalého jednatele Investenergy, Reza Vafadar. "Já bych ho rád vyslechl, tohoto prezidenta, v jakém stavu mysli byl? Rád bych se toho účastnil, toho výslechu, jestli si byl vědom, kdo stojí za celou operací? Tato otázka nebyla nikdy položena takto přímo!" zdůraznil.

Prokurátorka také odmítla námitky obžalovaných, že švýcarský proces nemůže běžet, když se zároveň celá věc vyšetřuje v Česku. "Švýcarské řízení na tom nezávisí, k praní peněz docházelo ve Švýcarsku," uvedla de Falco Haldemannová. Dodala, že české úřady měly v minulosti těžkou pozici, protože nikdy neznaly všechna fakta.

Na lavici obžalovaných nyní sedí u soudu jen tři z celkem pěti obžalovaných Čechů, a to Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus. Další tři lidé, Antonín Koláček, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote, se přes své advokáty už v pondělí omluvili a soud s nimi bude jednat až v červnu.

Obžalováni jsou z praní špinavých peněz ve švýcarských bankách, které od konce 90. let zpronevěřili v mosteckých dolech. Poškodit tak měli nejen firmu, ale i stát, který byl v dolech akcionářem.

Středeční jednání skončilo po 14 hodině. Soudci se odebrali k projednání předběžných otázek. Ve čtvrtek by měl soud tedy rozhodnout, zda přidá do spisu letošní výslechy českých exministrů Grégra a Mertlíka a prezidenta Zemana, který byl v době prodeje MUS premiérem. Rozhodne také o námitce jednoho z advokátů, který navrhl, aby se při procesu nebraly v potaz všechny dosavadní výslechy, kterých se nezúčastnili všichni advokáti obžalovaných.