Trend jsem prodat nechtěl, řekl u soudu Kocáb

  1:00aktualizováno  1:00
Krajský soud v Hradci Králové, který pokračuje v rozplétání rozsáhlého případu vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia, ve čtvrtek vyslechl jednoho ze zakladatelů fondu hudebníka Michaela Kocába.

Michael Kocáb | foto: Jan Strouhal

Kocáb v roce 1991 spolu s dalším známým hudebníkem Martinem Kratochvílem založili Trend pro první a druhé kolo kuponové privatizace.

Kocáb soudu řekl, že nesouhlasil s prodejem investiční společnosti Trend, která fond spravovala.

"Někdy v červenci v srpnu 1995 jsem se dozvěděl, že se fond bude prodávat. Pro mě to byla rána z čistého nebe. Nesouhlasil jsem s tím, ale obchod byl víceméně dojednán. Tento prodej jsem nikdy neschválil. Nemohl jsem už nic dělat," řekl Kocáb.

Fond převzala skupina kolem společnosti Královéhradecká brokerská v čele s místním podnikatelem Miroslavem Hálkem. Kocáb se tehdy vzdal členství v představenstvu fondu, protože neměl možnost dění v Trendu ovlivňovat a také nesouhlasil s prodejem velké části akcií.

Nedlouho poté odešel z Trendu úplně. "Zpětně si za tento pro mne velmi obtížný krok gratuluji. Mám čisté svědomí. Odejít bylo pro mne velmi těžké už z toho důvodu, že jsem se stal jednou z tváří fondu a dal jsem tak do zástavy svoji čest," řekl Kocáb.

Uvedl, že varovným signálem byl pro něho prodej balíků akcií v hodnotě půl miliardy korun, který se odehrál náhle a bez jeho souhlasu.

Kocáb: Varoval jsem
"Peníze z prodeje do fondu stále nepřicházely. To byla ta hranice, kdy jsem si uvědomil, že proti tomu musím razantně vystoupit. Nemohl jsem jít hned na policii, neměl jsem dostatek důkazů. Dávám si pozor, abych nikoho křivě neobvinil," vzpomínal Kocáb.

"V té době nikdo moc nevěděl, co se ve fondu skutečně děje. Začal jsem bít na poplach. Rozeslal jsem dopisy všem zástupcům státu, to znamená prezidentovi, ministrům, šéfovi parlamentu, soudcům a dalším. Nevyzval jsem k trestnímu stíhání nebo policejní razii, ale ke kontrole a tím jsem vlastně celou kauzu rozjel."

V souvislosti s vytunelováním fondů je stíháno 11 obžalovaných v čele s Miroslavem Hálkem. Z fondů se podle obžaloby ztratilo 1,4 miliardy korun. Hálkovi hrozí dvanáct, ostatním až pět let vězení.

Obžaloba je viní z toho, že po získání kontroly nad fondy převedli různými machinacemi akcie nejcennějších firem na jiné společnosti.

Scénář machinací s majetkem fondů byl údajně tento: Šéfové fondů za zády akcionářů prodávali za velmi nízké ceny či za nevýhodných podmínek majetek, který pro ně měli spravovat.

Obžalovaný se ptal
Dotazy obhájců a dvou přítomných obžalovaných přišly na řadu ještě před polednem. Ptali se Kocába hlavně na fungování fondu před prodejem či na jeho podíl na některých obchodech.

Kocáb musel odpovídat i na dotazy hlavního obžalovaného v kauze Trend Miroslava Hálka. Ten začal zostra. "V roce 2001 jsem dostal informaci, že si někdo objednal moji vraždu. Prý jste za tím měl stát vy," tázal se Hálek. "Je to nehorázný nesmysl, snaha mne zdiskreditovat!" odmítl důrazně Kocáb.

Hálek: Chyby se staly i dříve
Hálek také soudu předložil několik dokumentů, jež prý  dokazují, že v hospodaření fondu byly v době Kocábova působení v představenstvu závažné chyby. "Proti tomu protestuji, nemám k tomu co dodat," prohlásil Kocáb.

Hálek svoji vinu odmítá. "Nerozumím tomu, proč jsem na lavici obžalovaných. Neříkám, kdo má a kdo nemá být obžalován, ale já to rozhodně nejsem," řekl o přestávce.

Kocáb za prodej svého podílu ve společnosti získal přes třicet milionů korun, peníze si prý nenechal, všechny je věnoval na dobročinné účely. "Ztratil jsem deset let života, klid na práci a nic na tom nevydělal," dodal hudebník. Líčení se protáhne až do září.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Na jihu Moravy se snědlo přes 20 kilo polského hovězího se salmonelou

Ilustrační snímek

Z polského hovězího, v němž se vyskytly bakterie salmonely, se ve dvou jihomoravských podnicích snědlo téměř 22...

Najdete na iDNES.cz