Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Trappistická piva: Draci v beránčím rouše

  11:21
Kdo chce svým hostům nabídnout něco opravdu zvláštního, nemusí se bát sáhnout po pivu - ovšem musí to být pivo vysoce výjimečné. Právě takovým mokem je pivo trappistické.
Pokud si nějaké pivo zaslouží označení tekutý chléb, je to právě trappista

Pokud si nějaké pivo zaslouží označení tekutý chléb, je to právě trappista | foto: iDNES.cz

Nelze ho ale podat na zahnání žízně tomu, kdo přišel vypocený ze squashe. Základním rysem tohoto piva je totiž sila a sytost. Pokud si nějaké pivo zaslouží označení tekutý chléb, je to právě trappista, i když je hebký a svou sílu skrývá pod rouškou jemnosti. Pravý Jidáš v rouše beránčím.

Přirovnání s biblí je na místě. Trappistická piva jsou totiž jen ta piva, která se vaří na klášterní půdě šesti trappistických klášterů: klášter svatého Benedikta v Achelu 30 km jižně od nizozemského Eidhovenu, klášter Panny Marie Scourmont u městečka Chimay u francouzských hranic, Orval z roku 1070 v zapadlém údolí v Ardenách, klášter Saint-Rémy z 1230 u Rochefortu, Westmalle severně od Antverp a Westvleteren v západních Flandrech.

Co dalšího musí piva splňovat, aby mohla nést tajemné označení trappistická? Pivo se musí vyrábět v areálu kláštera, výroba musí probíhat za účasti nebo alespoň za přímého dozoru mnichů a zisk z prodeje má jít z větší části na charitu a pomoc potřebným.

Jedině při splnění těchto podmínek může láhev zdobit ochranná známka Authentic Trappist Product.

Trappisté se v 17. století oddělili od cisterciáků jako řád s přísnou řeholí, ukládající svým členům pracovitost, skromnost a mlčenlivost. Zlí jazykové tvrdí, že jednou z mála možností volné komunikace bylo prý vaření piva, a proto se mu mniši začali věnovat.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Co charakterizuje jejich piva kromě síly? Jsou kvasnicovými pivy, která se vyznačují zakalením, popř. usazeninou na dně. První fermentace probíhá formou svrchního kvašení při poměrně vysokých teplotách (20°-25°) a kvasinky se usazují na povrchu (u českých piv převažuje spodní kvašení při 6°-12°, po jehož konci kvasinky sednou na dno).

Těsně před stočením do lahví jsou do piva přidány další živé kvasinky a pivo znovu zraje v lahvích. Díky dalším přísadám jsou někteří trappisté hodně tmaví a téměř neprůsvitní.

Ušlechtilý lahváč
Nejstarší Chimay, vyráběný od roku 1862, je Red cap (podle červeného uzávěru). Má 7% (nikoliv stupňů) alkoholu a měl by se vypít do jednoho roku. Nejmladší Bílá čepička je nejsvětlejší, má 8% alkoholu a vysoký podíl chmele, proto nejvíce odpovídá tomu, co si Čech představuje pod slovem pivo.

Na vrcholu pyramidy září Blue cap. Toto původně vánoční pivo je dnes nejoblíbenějším druhem Chimay. Správně by se nemělo pít dříve než za dva roky po lahvování, díky vysokému obsahu cukru a 9% alkoholu vydrží velmi dlouho.

Kdo má výjimečně pevnou vůli a dokáže nechat sedmičkovou láhev, uzavřenou korkem, v chladu a temnu klidně zrát, po 20 – 25 letech získá lahodný vintage s menším obsahem velmi jemně rozptýleného CO2, za který hosté rádi zaplatí pro vás sympatickou sumičku.

Blue cap se  prodává i v exklusivní šampaňské lahvi o obsahu 1,5 litrů a vrcholem je třílitrové Magnum. A to už je pořádný lahváč!

Zdrženlivé pivo
I tak je možno charakterizovat Trappistes Rochefort, pivo z kláštera St. Rémy. Rochefortské číslo deset je ve skutečnosti silné jako víno, má 11,3% alkoholu a nemá se pít dříve než po deseti týdnech od lahvování.

Další čísla nám vyrazila dech – podle české tradice se jedná o čtyřiadvacítku, které mniši dávají záruku 5 let!

Nejméně piva vyrábí Westvleteren. Klášter své pivo v době naší návštěvy nedistribuoval a zájemci si museli zatelefonovat a vyslechnout záznamník s informacemi, kdy a které pivo se bude právě prodávat.

Pivo s legendou
Vhodná historka nebo pověst dokáže zatraktivnit nápoj. Dobří vypravěči proto vsadí na Orval, pivo opředené legendami a nepřímo spojené s českým královstvím. V klášteře Orval je totiž pohřben Lucemburský vévoda Václav, bratr českého krále a císaře Karla IV.

Do tisíc let starého, klášterního pramene prý jakési princezně spadl prsten, který jí vrátila ryba, jež vyplavala z pramene s prstenem v tlamě. Proto má dnes Orval ve znaku rybu.

V Orvalu se vyrábí pouze jediný svérázný druh nepříliš silného, světlého piva (6,2% alkoholu), které prochází trojí fermentací. Po pomalé, první, šestidenní fermentaci se do mladého piva přidají divoké nešlechtěné kvasinky a suchý chmel v pytlích, který se louhuje stejně jako čaj.

Toto chmelení za studena je vzácný, málo používaný proces. Před třetím, posledním zráním v lahvích se přidá třetí várka kvasinek  a speciálně zpracovaný kandovaný cukr.

Energický, 42-letý orvalský opat vysvětluje: "Pomalu nakloňte láhev a dvě třetiny jejího obsahu nalijte do sklenice a vypijte pro radost a chuť. Usazený kalný zbytek dolijte na podruhé a vypijte pro zdraví, obsahuje totiž vysoké procento B vitamínů."

Autor:
  • Nejčtenější

Británii děsí prázdné regály. Chybí jídlo, lidé z obchodů se vyhnou karanténě

Britská vláda oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou výjimku z nařízené desetidenní...

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

Funguje to. Služba Zapomenuté miliardy našla stamiliony z privatizace

Prostřednictvím služby Zapomenuté miliardy brněnského startupu Stock Convertor získali Češi za měsíc fungování 320...

Češi mohou mít funkční přístav u moře. Stačí kývnout na hamburskou výměnu

Premium Česku opět svitla naděje, že dlouhodobě zanedbané přístavní území v Hamburku přestane dělat u západních sousedů ostudu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte zaměstnancům sprchy, uleví se dopravě, vyzývají zastupitelé

Pražští zastupitelé za Piráty Adam Zábranský a Vít Šimral oživili na sociálních sítích debatu o dopravě do zaměstnání....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Nové byty v Praze zdražily o desetinu, čtvereční metr stojí už 120 tisíc

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr...

Poslanci přiklepli peníze dětským skupinám, jesle z nich nebudou

Dětské skupiny zůstanou alternativou pro rodiče, kteří chtějí umístit dítě do předškolního zařízení. Navštěvuje je 15...

Do práce čtyři dny v týdnu? České firmy experimentují s kratší pracovní dobou

Premium Kratší pracovní týden, třeba čtyřdenní, je v tuto chvíli u nás plošně jen jakousi úvahou z budoucnosti. Na pracovním...

Nešetřete na výzkumu, říkají firmy. Kritizují kroky ministerstva financí

Svaz průmyslu varuje před škrtáním veřejných peněz na výzkum a vývoj. Letos vláda na tyto účely vyčlenila z rozpočtu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...