Mzdu podle odborářů nedostane asi šest tisíc zaměstnanců. Většina z nich má navíc nárok na odstupné. O práci zřejmě přijde například více než tisíc zaměstnanců Karlovarského porcelánu. Ty odborový svaz navíc označuje za nevolníky. - čtěte Přes 1 000 zaměstnanců Karlovarského porcelánu přijde o práci
Situaci by podle odborářů měla vyřešit mimořádná sociální dávka. Za problémy sklářů prý totiž mohou mezery v zákonech.
Za dveřmi Úřadu vlády ve chvíli protestu zasedala vláda. A právě z tohoto jednání sklářům svítá naděje. Premiér Mirek Topolánek totiž po schůzi uvedl, že ve čtvrtek vláda projedná změny v insolvenčním zákoně. Díky tomu by sklářům mohly být zpětně vyplaceny mzdy.
"Dosavadní zákon se ukázal jako velmi nedokonalý," uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Současným i bývalým zaměstnancům BCT, kterým skupina dluží mzdy, by tak údajně stát mohl podle předběžných odhadů vyplatit na mzdových náhradách celkově 90 až 100 milionů korun.
Odboráři ale tvrdí, že tyto změny situaci sklářů nevyřeší.
Některé změny v insolvenčním zákoně, které připravila skupina expertů, včetně soudců Nejvyššího soudu, už vláda projednala dnes. "Jejich cílem je nastavit taková pravidla, aby insolvenční zákon ještě více než dosud umožňoval přežití podniku i jeho reorganizaci, jeho případné oddlužení, a nikoliv zánik a rozprodej," uvedl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Podle návrhu nebudou mít věřitelé během tříměsíčního moratoria, které chrání podnik v insolvenci před úpadkem, takové možnosti jednostranného započítávání některých pohledávek jako dosud. Firmy na sebe také nebudou muset podat při předlužení insolvenční návrh a kvůli úhradě pohledávek nebudou muset automaticky prodávat majetek. Nově by také insolvenční řízení u společností tvořící koncern mohl řešit jeden soudce a případně i jeden insolvenční správce.
Skláři: "Pojďte dolů!"
Odboráři na dnešní protest premiéra Mirka Topolánka i ministra Nečase pozvali. Ani jeden z nich se však neukázal, a to ani po hlasitém a opakovaném skandování: "Pojďte dolů!" "Je hanba, že se z toho domu za námi za celou dobu demonstrace nikdo neobjevil," řekl sklářům senátor Jaromír Štětina, který demonstraci také navštívil.
Skupina BCT a majetkově spjatá Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly kolem sedmi tisíc lidí.
Skupina, která bankám dluží kolem čtyř miliard korun, je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. V provozu už zůstal jen Karlovarský porcelán a Sklárny Kavalier v Sázavě.
Většina firem je už v konkurzu a insolvenční správci pro ně hledají nové vlastníky. Odbory doufají, že se v nich podaří výrobu obnovit.