Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

  16:28aktualizováno  16:28
Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi kotle, mají nejvyšší čas, aby ji provedli. Mnoho kominických firem má však termíny prohlídek smluvené na tři týdny dopředu a hlásí „stop stav“. Hodně Čechů se také s blížící se sezónou snaží ušetřit tím, že změní dodavatele.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Topná sezóna začíná ve chvíli, kdy průměrná denní teplota klesne pod 13 stupňů Celsia. Typická česká domácnost podle údajů Českého statistického úřadu utratí za nájem, energie a další služby 18,5 procent svých čistých příjmů. Toto relativně nízké číslo je pravděpodobně způsobeno tím, že mnoho Čechů bydlí ve vlastním a neplatí tak nájem. Ročně totiž Češi protopí řádově desetitisíce.

Lidé se snaží ušetřit změnou dodavatele

Podle dat společnosti OTE změnilo během minulého roku dodavatele elektřiny 328 tisíc domácností, dodavatele plynu pak téměř 189 tisíc rodin. Pravděpodobným důvodem tak vysokých čísel je nárůst cen těchto dvou komodit.

„Se zdražováním energií se spotřebitelé pochopitelně více zajímají o změnu dodavatele. Tou mohou negativní dopad na domácí rozpočet i zcela eliminovat,“ tvrdí ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. „Naštěstí pro zákazníky, změny konečných cen se promítají pozvolněji a se značným zpožděním.“

Dodavatel elektřiny ale není jediným prvkem, který ovlivňuje, kolik nakonec za elektřinu zákazníci zaplatí. Důležitá je také velikost vytápěného prostoru, typ používaného topení a izolace budovy. Právě ta je jedním z hlavních důvodů, proč domácnosti žijící ve starších domech často platí vyšší částky než ty bydlící v domech nových.

Velký dopad má i druh topení. Starší topná tělesa totiž obvykle hůře reagují na změnu požadované teploty. Může se pak stát, že zbytečně „přetápějí“. Podle Zuzany Richtrové, produktové specialistky firmy Korado, je důležitá i nastavená teplota. „Každý stupeň nad 21° představuje růst nákladů o 2 až 6 procent,“ říká.

Opomenuté kontroly ročně nepřímo způsobí přes tisíc požárů

Zapomenout na povinnou kontrolu kotlů a komínů se nevyplácí. Kromě pokuty, která hrozí, mohou nezkontrolovaná tělesa způsobit i požár. V loňském roce jich podle podle Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru kvůli špatně zkontrolovaným palivovým cestám vzniklo přes 1 000. I když se ze 70 procent jednalo o požáry omezené pouze na prostor komína, celkové škody za celý rok 2017 činí přes 70 milionů korun.

Kotle na pevné palivo se podle nejnovější legislativy musí kontrolovat jednou za tři roky. Komíny se ale povinně kontrolují každý rok. Velká část kominických firem momentálně hlásí stop stav a má plno až na tři týdny dopředu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz