Tomáš Šabatka: Jsem byznysem posedlý

  • 1
Tomáš Šabatka, generální ředitel největších tuzemských papíren Frantschach Pulp and Paper, si nechal v posledním roce natisknout poněkud zvláštní vizitky. Celá jejich zadní strana je pokryta barevnými hesly v angličtině, jimž dominuje veliký červený nápis Kiss, česky polibek.

Hned vedle na vás vyskočí ve stejné barvě i slovo she, znamenající ona. Příklon k erotice?

Nikoli. Kiss je zkratka čtyř slov, které v češtině znamenají V jednoduchosti je síla a she jsou počáteční písmena slov přeložených jako bezpečnost, zdraví a ochrana životního prostředí.

"Tato hesla vyplynula z debat, které jsme vedli na poradách s kolegy. Já je zapisoval na tabuli a nemazal. Když jsem to jednou viděl, poslal jsem kolegyni, ať to hned nafotí," vysvětluje vznik souboru hesel, která mají místo i na speciálních plakátech zalitých do plastu.

"Jsou to klíčové věci. Všichni moji přátelé i obchodní partneři už svou kopii dostali," připomíná Šabatka a sebekriticky připouští: "Já jsem byznysem posedlý."

A tak se plakát s hesly, k nimž patří i Štíhlost, Čestnost, Buď vůdcem! či Dělej změny dřív, než musíš, ocitl i v rukách šéfů České spořitelny nebo Eurotelu a je nedílnou součástí drtivé většiny Šabatkových přednášek u nás i ve světě.

"Svým vizím skutečně věří a věří i tomu, že může lidi zlepšit. Je fascinující ho pozorovat," říká o řediteli papíren šéf Eurotelu Terrence Valeski.

Mezi majiteli byl i Dingman...
Tomáš Šabatka řídí severočeské papírny, které nyní dosahují ročních tržeb sedm až osm miliard korun a zisku okolo miliardy, už dvanáctým rokem. Za tu dobu se v nich vystřídali čtyři vlastníci a firma, původně známá jako Sepap, podle nich třikrát změnila jméno.

První dva majitelé po kuponové privatizaci, jež Šabatka zažil, byli těžké váhy: pražský pirát Viktor Kožený a americký finančník, jdoucí výhradně po penězích, Michael Dingman.

"Ani ne tak Kožený, ale Dingman pro mě byla skutečná bomba, která mě posadila zpátky na zem. Už jsem si myslel, že jsme skvělí a jdeme na mezinárodní trhy a najednou přišlo tohle nepřátelské převzetí. Bylo to pro mě opravdové dno, ale dneska to beru jako obrovskou zkušenost," říká šéf papíren.

Že to budou těžké časy, poznal podle svých slov rychle z Digmanova chování a z předmětu jeho zájmu - výhradně peníze.

"Nakonec se nám ho podařilo přesvědčit, že jich bude mít víc, když nás nechá firmu dělat dobře, než když ji hned vybere," vzpomíná.

...a papírny to přežily
Lidé z okolí Šabatky potvrzují, že na úspěchu papíren má jako jejich ředitel největší zásluhu.

"Šabatka je unikátní, má zcela zásadní podíl na tom, jak papírny přešly všechny krize v přelomových devadesátých letech. Být tam někdo jiný, tak je bývalý Sepap dneska tam, kde jsou třeba některé hutě," říká na jeho adresu Miloš Lešikar ze Svazu průmyslu papíru a celulózy.

Také podle šéfa konkurenční celulózky Biocel Paskov Iva Klimšy je Šabatka pro úspěch firmy klíčovou postavou.

"Je to typ manažera-vůdce," říká s tím, že za jedno z jeho nejlepších rozhodnutí považuje včasný prodej vedlejších papírenských výrob.

Ani dnes, kdy papírny patří pod křídla rakouské papírenské firmy Frantschach, jež je součástí mezinárodního koncernu Mondi, provázaného s majiteli velikánů, jako je diamantová firma DeBeer, a kdy samy hrají ve výrobě pytlového papíru první housle v Evropě, ovšem Šabatka neřekne, že je definitivně vyhráno.

"Nikdy nesmíte polevit. I v silném seskupení je třeba být silný. V posledních letech zažíváme cyklický pokles trhu a v celém světě jsou desítky firem, které jsou takzvaně regulovány, tedy musí skončit. Nám, ačkoliv ve světovém či evropském měřítku patříme k malým, se to vyhnulo, protože máme dobré výsledky," říká Šabatka.

5 důvodů výjimečnosti

1. Je jedním z nejdéle sloužících generálních ředitelů v jedné firmě; papírny řídí 12 let, i před tím byl jejich zaměstnancem, takže zná podrobně výrobu.

2. V nejvyšší pozici ho ponechali čtyři majoritní vlastníci papíren: Viktor Kožený, Michael Dingman, švédský kolos Assidomän a rakouský Frantschach.

3. Provedl papírny nejtěžšími krizemi bez větších ztrát.

4. Poslední majitelé ho jmenovali za celou jejich evropskou skupinu řídícím manažerem pro nové akvizice v Rusku.

5. Vytvořil vlastní systém motivačních pouček a programů pro zaměstnance.

Pro uvědomění si "malých českých poměrů" a důležitosti mezinárodního trhu s oblibou používá jako pomůcku mapu světa, kde je vyznačeno Česko s poznámkou "0,05 procenta světové souše a 0,17 procenta světové populace".

Nasazení, s jakým Šabatka řídí firmu, dokládá fakt, že nyní při stejně nízkých světových cenách celulózy a papíru jako před pěti lety továrna zvýšila návratnost kapitálu z pěti na patnáct procent a reálnou produktivitu navýšila o 35 procent.

"Tlak na výsledky je skutečně obrovský. Pokud někdo neplní, následuje trest, třeba snížení platu nebo i výpověď," říká jeden z jeho blízkých spolupracovníků.

Sám Šabatka však slovo výpověď nemá rád a mluví spíše o dohodě. Jedním dechem však svou nekompromisnost dokládá příkladem, jak fungují odměny:

"Rozpočet na další rok automaticky zvýším o 20 procent. Pokud to manažeři splní, dostanou ke svému základnímu platu bonus 60 procent, když ne, mají jen základ."

Peníze jsou v managementu také odstupňovány podle toho, jak jsou lidé ochotni pro firmu pracovat, zda jen v Čechách, nebo i venku.

"Rozdíl v platech je tedy 200 i 400 procent," konstatuje.

S Rakoncajem na horách
O výplatách se však Šabatka baví nerad. Důležité věci jsou podle něho motivace a absolutní soustředěnost na byznys. K tomu má propracovaný rozsáhlý systém motivačních porad, superporad a mítinků, kterých se účastní od sedmi lidí až po šest desítek, což je desetina všech zaměstnanců firmy.

Letos se jede lyžovat za účasti bývalé první dámy českých lyží Květy Jeriové.

"Pozval jsem ji, aby mezi našimi zaměstnanci šířila své fluidum," vysvětluje Šabatka s tím, že vrcholoví sportovci jako jedni z mála skutečně vědí, co je to sáhnout si na dno, aby dosáhli špičkových výkonů.

"Už jsem zažil na takové poradě horolezce Rakoncaje," potvrzuje Šabatkův kolega Stanislav Polák.

Šabatkův styl a výsledky zjevně imponovaly i majitelům z Frantschachu, protože ředitele severočeských papíren jmenovali v minulých měsících i hlavním manažerem pro své nové akvizice v Rusku.

Frantschach tam ovládl papírnu Syktyvkar a vyměnil celý její management. Výcvik toho nového dostal za úkol právě Šabatka.

"Já jsem tam úplně nadšený," hodnotí svou další výzvu.