Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Tomáš Šabatka: Jsem byznysem posedlý

  15:14
Tomáš Šabatka, generální ředitel největších tuzemských papíren Frantschach Pulp and Paper, si nechal v posledním roce natisknout poněkud zvláštní vizitky. Celá jejich zadní strana je pokryta barevnými hesly v angličtině, jimž dominuje veliký červený nápis Kiss, česky polibek.

Hned vedle na vás vyskočí ve stejné barvě i slovo she, znamenající ona. Příklon k erotice?

Nikoli. Kiss je zkratka čtyř slov, které v češtině znamenají V jednoduchosti je síla a she jsou počáteční písmena slov přeložených jako bezpečnost, zdraví a ochrana životního prostředí.

"Tato hesla vyplynula z debat, které jsme vedli na poradách s kolegy. Já je zapisoval na tabuli a nemazal. Když jsem to jednou viděl, poslal jsem kolegyni, ať to hned nafotí," vysvětluje vznik souboru hesel, která mají místo i na speciálních plakátech zalitých do plastu.

"Jsou to klíčové věci. Všichni moji přátelé i obchodní partneři už svou kopii dostali," připomíná Šabatka a sebekriticky připouští: "Já jsem byznysem posedlý."

A tak se plakát s hesly, k nimž patří i Štíhlost, Čestnost, Buď vůdcem! či Dělej změny dřív, než musíš, ocitl i v rukách šéfů České spořitelny nebo Eurotelu a je nedílnou součástí drtivé většiny Šabatkových přednášek u nás i ve světě.

"Svým vizím skutečně věří a věří i tomu, že může lidi zlepšit. Je fascinující ho pozorovat," říká o řediteli papíren šéf Eurotelu Terrence Valeski.

Mezi majiteli byl i Dingman...
Tomáš Šabatka řídí severočeské papírny, které nyní dosahují ročních tržeb sedm až osm miliard korun a zisku okolo miliardy, už dvanáctým rokem. Za tu dobu se v nich vystřídali čtyři vlastníci a firma, původně známá jako Sepap, podle nich třikrát změnila jméno.

První dva majitelé po kuponové privatizaci, jež Šabatka zažil, byli těžké váhy: pražský pirát Viktor Kožený a americký finančník, jdoucí výhradně po penězích, Michael Dingman.

"Ani ne tak Kožený, ale Dingman pro mě byla skutečná bomba, která mě posadila zpátky na zem. Už jsem si myslel, že jsme skvělí a jdeme na mezinárodní trhy a najednou přišlo tohle nepřátelské převzetí. Bylo to pro mě opravdové dno, ale dneska to beru jako obrovskou zkušenost," říká šéf papíren.

Že to budou těžké časy, poznal podle svých slov rychle z Digmanova chování a z předmětu jeho zájmu - výhradně peníze.

"Nakonec se nám ho podařilo přesvědčit, že jich bude mít víc, když nás nechá firmu dělat dobře, než když ji hned vybere," vzpomíná.

...a papírny to přežily
Lidé z okolí Šabatky potvrzují, že na úspěchu papíren má jako jejich ředitel největší zásluhu.

"Šabatka je unikátní, má zcela zásadní podíl na tom, jak papírny přešly všechny krize v přelomových devadesátých letech. Být tam někdo jiný, tak je bývalý Sepap dneska tam, kde jsou třeba některé hutě," říká na jeho adresu Miloš Lešikar ze Svazu průmyslu papíru a celulózy.

Také podle šéfa konkurenční celulózky Biocel Paskov Iva Klimšy je Šabatka pro úspěch firmy klíčovou postavou.

"Je to typ manažera-vůdce," říká s tím, že za jedno z jeho nejlepších rozhodnutí považuje včasný prodej vedlejších papírenských výrob.

Ani dnes, kdy papírny patří pod křídla rakouské papírenské firmy Frantschach, jež je součástí mezinárodního koncernu Mondi, provázaného s majiteli velikánů, jako je diamantová firma DeBeer, a kdy samy hrají ve výrobě pytlového papíru první housle v Evropě, ovšem Šabatka neřekne, že je definitivně vyhráno.

"Nikdy nesmíte polevit. I v silném seskupení je třeba být silný. V posledních letech zažíváme cyklický pokles trhu a v celém světě jsou desítky firem, které jsou takzvaně regulovány, tedy musí skončit. Nám, ačkoliv ve světovém či evropském měřítku patříme k malým, se to vyhnulo, protože máme dobré výsledky," říká Šabatka.

5 důvodů výjimečnosti

1. Je jedním z nejdéle sloužících generálních ředitelů v jedné firmě; papírny řídí 12 let, i před tím byl jejich zaměstnancem, takže zná podrobně výrobu.

2. V nejvyšší pozici ho ponechali čtyři majoritní vlastníci papíren: Viktor Kožený, Michael Dingman, švédský kolos Assidomän a rakouský Frantschach.

3. Provedl papírny nejtěžšími krizemi bez větších ztrát.

4. Poslední majitelé ho jmenovali za celou jejich evropskou skupinu řídícím manažerem pro nové akvizice v Rusku.

5. Vytvořil vlastní systém motivačních pouček a programů pro zaměstnance.

Pro uvědomění si "malých českých poměrů" a důležitosti mezinárodního trhu s oblibou používá jako pomůcku mapu světa, kde je vyznačeno Česko s poznámkou "0,05 procenta světové souše a 0,17 procenta světové populace".

Nasazení, s jakým Šabatka řídí firmu, dokládá fakt, že nyní při stejně nízkých světových cenách celulózy a papíru jako před pěti lety továrna zvýšila návratnost kapitálu z pěti na patnáct procent a reálnou produktivitu navýšila o 35 procent.

"Tlak na výsledky je skutečně obrovský. Pokud někdo neplní, následuje trest, třeba snížení platu nebo i výpověď," říká jeden z jeho blízkých spolupracovníků.

Sám Šabatka však slovo výpověď nemá rád a mluví spíše o dohodě. Jedním dechem však svou nekompromisnost dokládá příkladem, jak fungují odměny:

"Rozpočet na další rok automaticky zvýším o 20 procent. Pokud to manažeři splní, dostanou ke svému základnímu platu bonus 60 procent, když ne, mají jen základ."

Peníze jsou v managementu také odstupňovány podle toho, jak jsou lidé ochotni pro firmu pracovat, zda jen v Čechách, nebo i venku.

"Rozdíl v platech je tedy 200 i 400 procent," konstatuje.

S Rakoncajem na horách
O výplatách se však Šabatka baví nerad. Důležité věci jsou podle něho motivace a absolutní soustředěnost na byznys. K tomu má propracovaný rozsáhlý systém motivačních porad, superporad a mítinků, kterých se účastní od sedmi lidí až po šest desítek, což je desetina všech zaměstnanců firmy.

Letos se jede lyžovat za účasti bývalé první dámy českých lyží Květy Jeriové.

"Pozval jsem ji, aby mezi našimi zaměstnanci šířila své fluidum," vysvětluje Šabatka s tím, že vrcholoví sportovci jako jedni z mála skutečně vědí, co je to sáhnout si na dno, aby dosáhli špičkových výkonů.

"Už jsem zažil na takové poradě horolezce Rakoncaje," potvrzuje Šabatkův kolega Stanislav Polák.

Šabatkův styl a výsledky zjevně imponovaly i majitelům z Frantschachu, protože ředitele severočeských papíren jmenovali v minulých měsících i hlavním manažerem pro své nové akvizice v Rusku.

Frantschach tam ovládl papírnu Syktyvkar a vyměnil celý její management. Výcvik toho nového dostal za úkol právě Šabatka.

"Já jsem tam úplně nadšený," hodnotí svou další výzvu.

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráhu z Bernartic využívaly cukrovary, cestující jen pár let

  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

Začíná platit embargo na ruskou ropu, přesto budou pohonné hmoty zlevňovat

Premium Ani kapka ruské ropy nesmí od pondělí do evropských přístavů. Začíná totiž platit embargo, na kterém se dohodly členské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie už levné nebudou, máme tu nový normál, říkají analytici

Česká ekonomika se nachází v mělké recesi, která neskončí ani v roce 2023, uvedli analytici ČSOB. Vysoká inflace bude...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Na Mostecku se těží na maximum. Poptávka po uhlí je vysoká

V hnědouhelných lomech ČSA a Vršany na Mostecku se těží na maximum. Do letošního října se tam vytěžilo zhruba o 450...

Dodavatelé vyhlíží kompenzace za cenové stropy. Situace nás ohrožuje, tvrdí

Od ledna začnou plošně platit stropy na cenu elektřiny a plynu. Už nyní dodavatelé snižují zákazníkům zálohy právě v...

Česko země štamgastů. V provozu je přes 23 tisíc hospod a restaurací

I když podnikání v gastronomii v posledních třech letech prochází obtížným obdobím, v letošním roce vzniklo 716 nových...

KOMENTÁŘ: Komodity zlevňují, růst zpomaluje. To jsou dobré zprávy pro Česko

Premium Inflace by se mohla vrátit zpět na nízkou úroveň. „Korekce cen komodit je jedním ze signálů, že poptávka bude nejspíše...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...