Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když se v nájmu bydlí jako v hotelu. Nové projekty ukazují budoucnost

Bydlení v nově postavených nájemních rezidencích připomíná při vstupu spíše moderní hotel než klasický činžák. Podle viceprezidenta Asociace nájemního bydlení Tomáše Kašpara, který se na několika podobných projektech podílel, je to cesta, kudy by se měla nabídka nájemního bydlení do budoucna ubírat. A měla by zůstat i finančně dostupná.
Ukázka jedné z koupelen v komplexu Luka Living

Ukázka jedné z koupelen v komplexu Luka Living | foto: Luka Living

V České republice bydlí v nájmu zhruba 22 procent lidí. V okolních zemích je však tento podíl daleko vyšší, podle údajů Eurostatu v Rakousku přesahuje 45 procent, v Německu pak 50 procent. Podle Tomáše Kašpara přináší nájemní bydlení řadu výhod, které bývají v Česku opomíjené.

„Přináší svobodu, to je pro mě jedna z nejdůležitějších věcí v životě. Pokud to mírně přeženu, člověk se může rozhodnout ze dne na den a jít bydlet jinam. U vlastnického bydlení je to podstatně komplikovanější,“ zmiňuje Kašpar.

Právě nájemní bydlení bylo podle něj dlouhé roky dehonestované. „Když někdo bydlel před dvaceti lety v nájmu, pohlíželo se na něj jako na podivína, který nemá peníze a nebude s ním asi něco v pořádku,“ říká.

„Nájemní bydlení dříve ani za moc nestálo. V devadesátých letech bydlet v nájmu znamenalo bydlet ve starých a nezateplených bytech, například na Vinohradech, v panelácích a s vybavením po babičce,“ doplňuje Kašpar.

Situace se však podle něj zlepšuje a i v nájmu lze žít moderně. Sám řídil pražské nájemní projekty Albertov Rental Apartments nebo Luka Living, kde bydlení připomíná spíše pobyt v hotelu.

Okolí si myslelo, že jsme se zbláznili

V případě prvního projektu zvaného Albertov Rental Apartments se hodně inspiroval v zahraničí. „Takové bydlení fungovalo v Německu i v Rakousku, u nás nic takového nebylo,“ vzpomíná Kašpar.

Kolaudace areálu Albertov Rental Apartments proběhla na konci roku 2008, šlo vůbec o první takový projekt ve střední Evropě. „Všichni se na nás podivně koukali a říkali nám, jestli jsme se nezbláznili. Ptali se nás, proč byty nechceme prodat, ale pronajímat. Jenže my jsme mimo jiné chtěli, aby tady po nás něco zůstalo,“ vzpomíná Kašpar.

Recepce v komplexu Luka Living. (24. ledna 2023)

Přestože bydlení na Albertově nebylo nejlevnější, své zájemce si podle Kašpara našlo. „Začalo tam bydlet hodně cizinců, ředitelé firem, manažeři a další úspěšní lidé, kteří například přišli do Prahy za prací. Nechtěli bydlet v hotelu, takže si pronajali byt. Projekt je čtrnáct let vyprodaný,“ přibližuje Kašpar.

O několik let později stál Kašpar u zrodu dalšího projektu, a to Luka Living. Moderní nájemní bydlení v komplexu v pražských Stodůlkách mělo být finančně dostupnější pro větší část obyvatel. „Jde o projekt, kde může bydlet člověk s průměrným pražským příjmem,“ zmiňuje Kašpar.

První nájemníci se do Luka Living stěhovali v roce 2017. Podle Veroniky Herinkové, která má v Luka Living na starost marketing, je o bydlení v komplexu zájem. „Nájemníky si můžeme vybírat, stejně jako oni nás,“ říká.

Nájemníci jsou podle ní různorodí a nedají se generalizovat. „Bydlí u nás Češi i cizinci, senioři i mladé rodiny s dětmi,“ vysvětluje Herinková.

Jako v hotelu

Součástí komplexu Luka Living je – stejně jako v hotelech – recepce i ostraha. Rezidenti si mohou objednat různé služby, jako je například úklid bytu či mytí auta. K dispozici je také privátní wellness, jehož součástí je vířivka a různé druhy saun.

Jednotlivé byty v Luka Living se liší, ať už velikostí nebo třeba vybavením. „Každý byt je originál,“ zmiňuje Herinková. Součástí některých je i sauna, krb nebo vířivka. „Takové byty jsou velmi žádané,“ doplňuje Herinková.

V bytech mají nájemci k dispozici kromě nábytku a spotřebičů také nádobí a peřiny. „Při stěhování není třeba si kromě osobních věcí s sebou prakticky nic brát,“ uvádí Herinková. V případě poškození bytu či jeho vybavení je však potřeba počítat s úhradou škody.

V komplexu nechybí ani shoz odpadu. Není tedy třeba s odpadky chodit například z desátého patra až dolů, stačí je v patře vyhodit na místo k tomu určené.

S odpadky v Luka Living není potřeba chodit do přízemí, každé patro má k dispozici shoz na odpad. (24. ledna 2023)

Tomáš Kašpar také vyzdvihuje možnost chodit suchou do obchodního centra i metra. „Rozeznáte lidi, kteří v komplexu bydlí a kteří ne. Ti, co tam bydlí, často chodí nakupovat jen v tričku, kraťasech a přezůvkách,“ říká Tomáš Kašpar.

Chystají se podobné projekty

S moderním nájemním bydlením Tomáš Kašpar nekončí, nyní řídí rekonstrukci Domu Radost (dříve Dům odborových svazů, pozn. red.) na pražském Žižkově. „Součástí Domu Radost bude pět set až šest set plně vybavených bytů,“ říká. Kromě toho se mají v budově nacházet restaurace, kavárny, fitness, lázně nebo například kulturní sál.

V hlavním městě se připravují i jiné projekty, těsně před dokončením se nachází například projekt Fragment v Karlíně od společnosti Trigema. První nájemci by se tam měli stěhovat letos na jaře.

„Zájem je od počátku vysoký, z první fáze je pronajato přes 60 procent jednotek, v nejbližších dnech spustíme další fázi pronájmů. Co nás překvapilo, je skutečnost, že většina nájemníků jsou Češi, a to všech věkových skupin, od seniorů po mladé rodiny a pracující páry,“ říká Petra Martínková, tisková mluvčí developerské společnosti Trigema.

Fragment celkově nabídne 140 nájemních bytů. „Můžeme říci, že ceny nejmenších bytů ve Fragmentu se pohybují od 18 tisíc korun měsíčně za 1+kk. Ceny 2+kk začínají na 28 tisících za měsíc,“ zmiňuje Martínková.

Část bytů chce Trigema pronajímat také v areálu Lihovar Smíchov. „Nájemní bydlení je další cestou, kterou chceme dlouhodobě jít. Do budoucna bychom chtěli mít ve svém portfoliu zhruba tisícovku nájemních bytů. Jak nám ukazuje náš první, čistě nájemní, projekt Fragment, o nájemní bydlení je poměrně značný zájem,“ říká Petra Martínková.

Stále jde o modrý oceán

Ačkoliv nové projekty moderního nájemního bydlení v Česku vznikají, podle Tomáše Kašpara jde stále o modrý oceán. „Vlastnické bydlení v developmentu je rudý oceán plný hladových ryb. Nájemní bydlení je pořád nový trh, kde je možné se odlišit a být něčím zajímavý, plavete tam tak trochu sami,“ říká Kašpar.

Moderní nájemní bydlení a klasické nájemní bydlení si podle něj vzájemně příliš nekonkurují. „Například v Luka Living se není potřeba dívat na to, jaké ceny jsou vedle na sídlišti. Je možné si stanovit své ceny, je to v podstatě jiný produkt,“ zmiňuje.

Moderní nájemní bydlení však podle něj není jednoduchý byznys. „Když developer staví projekt, byty má prodané dříve, než vůbec začne stavět, a v té době již má k dispozici určitou částku peněz. Jakmile se tam člověk stěhuje, má developer už devadesát procent ceny bytu zpátky, a to buď od vlastníka bytu, nebo od banky. Byty se prodají a developer už se dále o nic nemusí starat,“ říká Kašpar.

U nájemního bydlení to funguje odlišně. „Je třeba zainvestovat celý projekt. A až poté, co tam nájemci začnou bydlet, začne investor splácet často obrovský úvěr. A kromě toho se musíme zabývat lidmi, kteří neplatí nájem, ničí byty a podobně,“ říká.

„Vlastnické bydlení s tím nájemním má společné opravdu jen čtyři stěny,“ uzavírá Kašpar.

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. Nebude to ale hned, dodává

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést transformační změny. Ty chce implikovat do továren i kultury společnosti na základě zpětné vazby od...

22. července 2024

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike ovlivnil celý svět. Přestože jsou podle odborníků ztráty zanedbatelné, krach je varovným signálem pro...

22. července 2024

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou. Podle zemědělců jsou žně ve srovnání s loňským rokem rychlejší. Podle odhadů však má být letošní sklizeň...

22. července 2024  17:39

Dobíjecích stanic pro elektroauta přibývá, ČEZ jich letos postavil téměř sto

Za první šest měsíců přibylo v České republice více než pět tisíc čistě bateriových elektromobilů, přes 1 500 pouze za červen. Stejně se rozrůstá i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily. V prvním...

22. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...