Chátrající budova tiskárny ve Smilově ulici je ostudou Pardubic.

Chátrající budova tiskárny ve Smilově ulici je ostudou Pardubic. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Místo obyvatel luxusních bytů bydlí ve vymlácené tiskárně potkani

  • 5
Už roky chátrá bývalá tiskárna v centru Pardubic. Dům i s pozemkem přitom koupil pražský developer, který ho chce přestavět na rezidenční bydlení. Má však problém se získáním potřebných povolení.

Nedávno zmizel zchátralý obří areál Prokopky z Palackého ulice, ale bývalá Tesla se nedaleko nemocnice neutěšeně rozpadá dál a bývala Masarykova kasárna na sídlišti Višňovka také zejí prázdnotou.

Pardubice mají na krku hned několik velkých zchátralých objektů, se kterými půjde jen těžko něco rozumného dělat.

Ovšem jeden malý, avšak neméně ostudný, je v samém středu města. Ve Smilově ulici chátrá už dlouhou dobu objekt tiskárny s rozsáhlou zahradou. Okna jsou dávno pryč, někdo vypáčil vchodové dveře i bránu na dvůr. Jasné je, že objekt navštěvují zloději kovů i bezdomovci.

"Je to skutečně neutěšené a ostudné. Bohužel takových brownfieldů je po městě více. Tento je však hodně na očích," říká náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek, který bydlí nedaleko ruin tiskárny.

Paradoxní však je, že místo chřadnoucího domu mohl naproti pensionu Austria už nějaký ten rok stát velký rezidenční dům s téměř stovkou luxusních bytů. Jenže autor nápadu má vážný problém: nedokáže sehnat potřebná povolení.

Přestavba naráží na přehradu razítek

"Pražský developer, který objekt koupil, by jej rád přestavěl na dům s 94 byty. O to podle mých informací už usiluje nějakých sedm let, ale stále naráží na to, že mu odbor dopravy nechce dát potřebná razítka," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Hlavní potíží je pro investora to, že Smilova ulice je slepá a zároveň se z ní dá jet pouze do ulice Sladkovského, a to ještě jen jedním směrem. Šéf odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa navíc říká, že ani s parkováním to není v dané lokalitě jednoduché.

"Už to řešíme roky, jsme s investorem v kontaktu. Momentálně má přerušené územní řízení, protože jsme mu vytkli v projektu zhruba sedm bodů, které musí opravit. Až to udělá, bude řízení dál probíhat," uvedl Bakajsa.

Se současným stavem domu nejsou logicky spokojení lidé, kteří bydlí v jeho okolí. Situace není sice tak vážná, jako bývala v Prokopce, kam museli poměrně často jezdit strážníci krotit několik desítek bezdomovců, kteří tam našli dočasné bydlení, ale ani tak bydlet pár metrů od ruin není nic pěkného.

Po narkomanech dorazili potkani

"Tak za těch pár let, co tady bydlím, jsme toho zažili už dost. Bylo tam překladiště nelegálního zboží, scházeli se tam narkomani a samozřejmě bezdomovci. To je nyní sice lepší, ale zase nám život znepříjemňují potkani, kteří v prázdném objektu našli příjemné útočiště," uvedl Petr Fryč, který bydlí hned přes ulici.

Muž, který se angažoval během komunálních voleb v TOP 09, navíc celou situaci bedlivě sleduje, protože se osobně zná s pražským investorem. Chování úředníků na radnici kvalifikuje Fryč jako klasické házení klacků pod nohy.

"Za ty roky už investor zažil vše. Problém byl s dopravou, poté s výškou budovy. Pak se zase dozvěděl, že by provoz spojený s domem mohl ohrozit fungování zahrádky u Plzeňky. Poté se zase ozvali majitelé okolních pozemků Lejhanec a Reinberk. Je to škoda, už tady roky mohl stát místo barabizny luxusní dům," dodal Fryč.

Hlavní problém? Prý parkování

Šéf odboru dopravy Bakajsa však nějaké naschvály odmítá. V prvé řadě upozorňuje na to, že když v domě začnou lidé obývat skoro sto bytů, dá se počítat s tím, že v ulici přibude nějakých 150 aut.

Tiskárna ve Smilově ulici

1897 - Josef Otto a František Růžička zakládají Grafický ústav Otto & Růžička

1906 - stěhování firmy do Smilovy ulice v Pardubicích

1910 - instalace prvního ofsetového stroje Man v Rakousko-Uhersku

1942 - litograf Adolf Švarc zemřel v Osvětimi, kam byl odvlečen za ukrývání výsadkáře Bartoše

1948 - znárodnění podniku

1990 - začal privatizační proces

1992 - potomci zakladatelů firmy, Marta Hendrychová, Jindřiška Svatošová a Evžen Korbel předkládají privatizační projekt

1994 - vzniká Východočeská tiskárna

"Dnes mají rodiny často dvě auta a na to musíme brát zřetel. Naší povinnosti je totiž garantovat místa těm, kteří si v ulici koupili parkovací karty. Další věcí je výjezd z areálu do slepé ulice nebo nárůst dopravy na křižovatce u Plzeňky," vyjmenovává Bakajsa s tím, že však investor počítá s velkým parkovištěm přímo v dnešním areálu tiskárny.

Ve hře je navíc ještě jedna možnost, jak potíže s dopravou v okolí plánované stavby řešit. Politici již poměrně dlouho usilují o propojku s ulicí Za Pasáží, která tam navíc před desítkami roků bývala.

Jenže dohoda s majitelem pozemku se nedaří. "Bohužel to moc optimisticky nevidím, už se o tom mluví roky, ale žádný konsensus se nerýsuje," říká starosta Menšík s tím, že se mu "pružnost" magistrátu v případě tiskárny nelíbí.

"Celé to trvá už příliš dlouho. Myslím si, že ten nárůst dopravy by nebyl tak dramatický, abychom to museli roky řešit. Bohužel ve chvíli, kdy se bývalý náměstek primátorky Martin Bílek snažil věci posunout, byl odvolán a mám strach, že celá věc se dál potáhne," dodal Menšík.