Tipsport: Sázka na sport se vyplatila

  14:25aktualizováno  14:25
Do čela největší středoevropské sázkové kanceláře se Vratislav Randa dostal náhodou. Na začátku devadesátých let ho známí z Berouna požádali, aby jejich myšlenku na podnikání v kurzových sázkách přetavil do praktické podoby.

"Založení Tipsportu vlastně nebyl můj nápad," přiznává Randa, již dvanáct let šéf a spolumajitel sázkové kanceláře.

Absolvent oboru ekonomika na Vysoké škole zemědělské tehdy pracoval jako daňový poradce. Čtyřlístek lidí, kteří s myšlenkou přišli, ho přibral do party a na bedra mu vložil velkou část projektu.

Všechny potřebné formality měla firma vyřízené v dubnu roku 1991 a poslední květnový den se otevírala první pobočka. Samozřejmě v Berouně, odkud zakladatelé pocházejí.

"Bylo to v pronajaté místnosti místního sportovního klubu," říká Randa. Týdny předtím byly ve znamení shánění peněz. Desítka zakladatelů firmy potřebovala milion korun coby kauci pro ministerstvo financí.

"Byly to v té době neskutečné peníze. Já jsem svůj díl dal dohromady díky sestře, která vypověděla své prémiové spoření mladých a půjčila mi," vzpomíná Vratislav Randa. První měsíce se nejvíce obávali toho, aby někdo z hráčů nevyhrál příliš vysokou částku. Peněz totiž měli zpočátku málo.

"Postupně se začala firma rozjíždět. Druhou pobočku jsme otevírali v lednu následujícího roku," říká Randa. První rok přijímání sázek připomínalo doby první republiky, kdy si sázející odnášeli svoji ručně vyplněnou sázenku s hranatým razítkem. Dnes má firma 780 poboček propojených počítači.

V roce 1994, kdy společnost měla padesát poboček a skoro sto šedesát zaměstnanců, se Randa a jeho kolegové rozhodli pro první velkou reklamní akci. Firma začala v deníku Sport pravidelně zveřejňovat kurzy sázek na vybrané zápasy.

"Byl to odvážný krok, šli jsme na hranu ekonomického bytí," tvrdí. Inzerce pomohla k získání nových pravidelných sázkařů. Před dvěma lety pak Tipsport koupil pětinu akcií ve vydavatelství, kde sportovní deník vychází.

Když Tipsport začínal, už rok v tuzemsku fungovala sázková kancelář Fortuna textaře a někdejšího sázkaře Michala Horáčka. Dnes je Randa a jeho tým jedničkou na českém trhu kurzových sázek.

Loni tuzemští sázkaři při tipování sportovních a dalších výsledků prosázeli skoro deset miliard korun. Z toho pět miliard u Tipsportu. A velká firma s dvěma tisíci zaměstnanců je stále více vidět. Letos se stala generálním partnerem české hokejové extraligy, což ji podle odhadů odborníků stojí něco mezi 30 a 40 miliony.

Navíc je partnerem fotbalového svazu a Sparty. Randa vypichuje ještě dvě důležité události, které posunuly jeho firmu vpřed. Zásadním projektem jsou čipové karty pro stálé hráče, kteří tak pro sázení nepotřebují hotovost a mohou kontrolovat stav svého konta.

Lidí, kteří pravidelně sázejí, je v Česku čtvrt milionu a na ně je nápad zaměřen. Druhou událostí byla nabídka sázkových kurzů na teletextových stránkách nejen v tuzemsku, ale i v zahraničních televizích. Dnes má díky tomu firma sázkaře také v Německu, dalších evropských zemích, ale i ve Spojených státech.

Avšak ani další firmy nespí. Trh kurzových sázek je totiž nejrychleji rostoucím byznysem na poli legálního hazardu. Kromě Horáčkovy Fortuny roste Tipsportu další silný konkurent. Do souboje se vrhá i největší dovozce a provozovatel výherních hracích automatů - firma Synot.

Ta tvrdí, že její nová kurzová sázková společnost Synot Tip bude mít nejlepší výpočetní systém, který umožní nové způsoby sázení. "Otevřeme stovky poboček. Chceme soutěžit s největšími," říká šéf Synot Tipu Vít Volhejn.

Bookmaker vydělá 40 tisíc
Klíčovými lidmi sázkové kanceláře jsou její bookmakeři, tedy lidé, kteří dávají dohromady kurzy jednotlivých zápasů. Tipsport jich má nyní osm. "Jsou to lidé, kteří ve firmě dělají dlouhou dobu a máme k nim důvěru. Slušný bookmaker si vydělá kolem čtyřiceti tisíc korun měsíčně," říká Randa.

Ačkoli sportovní klání jsou tím hlavním, na co se sází, Tipsport vypisuje i sázky na politické události. "Na den desetiletého výročí existence firmy jsme vypsali sázku na to, zda bude v Česku velmi silné zemětřesení. A dvacet lidí si vsadilo, že se země třást bude," vzpomíná Randa.

Jinak vévodí sportovní soutěže, zejména fotbal a hokej. Denní nabídka obsahuje dvě stě až tři sta příležitostí. Největší výhru v historii ve výši 5,2 milionu korun získal sázkař z Plzně.

Fandí slabším, ti firmě vydělávají
Desítka zakladatelů Tipsportu se podle Randy za dvanáct let existence firmy nezměnila. Jaký má on nebo společníci podíl, to však šéf největší kanceláře neprozradí. Ačkoli vede firmu, která jen v roce 2001 podle ČTK vydělala 314 milionů korun, sám si podle svých slov nepotrpí na okázalosti.

"Kdybych měl říci, za co nejvíc utrácím, pak za cestování," říká Randa. Sportu se sám aktivně věnoval jako vysokoškolák. Běhal stovku za 11,5 vteřiny. Byl také velkým fanouškem fotbalové Sparty. Ale jak sám říká, dnes již ve fotbale i dalších sportech fandí slabším.

To má i svůj finanční důvod. Na favority lidé více sázejí a každé vítězství outsidera znamená pro Randův Tipsport větší zisk. "Letos favorité vyhrávají více než v minulosti, a sázkaři se navíc stále lepší. Poprvé tak vyplatíme více než devadesát procent vsazených peněz," říká Randa.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Najdete na iDNES.cz