Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Textilky masově propouštěly, kvůli krizi odešla pětina lidí

  • 29
Továrna na textil Perla v Ústí nad Orlicí je zavřená, rožnovský výrobce ponožek Loana je v konkurzu a výrobce technických tkanin Kordárna z Velké nad Veličkou se snaží oddlužit. Tři případy velkých textilek ukazují, že krize zasáhla celé odvětví bez ohledu na to, jaké výrobky firma nabízí. Textilky tak musely propustit pětinu lidí.

Krize postihla i jejich tržby, které loni podle odhadu Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu klesly o 11,1 procenta.  To je sice méně než o rok dřív, a dokonce je to lepší výsledek, než ukázaly mnohem perspektivnější obory.

Jenže jen na první pohled. Na rozdíl od jiných odvětví, která před krizí rostla každý rok někdy i dvouciferným tempem, se tržby textilek dlouhodobě snižují.

Ještě v půlce loňského roku si přitom šéfové textilních firem pochvalovali, že krizí proplouvají nad poměry dobře. "Po celé první pololetí neklesly tržby pod úroveň konce roku 2008," hodnotí období, kdy jinde dramaticky padala výroba, výkonný ředitel Asociace textilního a oděvního průmyslu Jiří Kohoutek. Jenže v druhé půlce roku se tržby propadly.

Může za to částečně také posilující koruna, která textiláky trápila po celý rok 2008. "I my jsme závislí na trhu Evropské unie, a zejména na německém," konstatoval Kohoutek.

Práci ztratila pětina lidí

Přesněji o stavu textilních firem vypovídá údaj o úbytku pracovních míst. Textilní a oděvní fabriky propustily za uplynulý rok v průměru 22,2 procenta svých zaměstnanců. Ještě před rokem živily kolem padesáti tisíc lidí, nyní je to asi 38 tisíc pracovníků.

Propouštění masivně zasáhlo hlavně textilní průmysl, který platí za zdravější součást celého odvětví. V posledních letech jej však živila hlavně výroba technických textilií pro automobilový a stavební průmysl. Z oděvních podniků odešlo mnohem méně lidí. Jenže v některých případech už to byli úplně poslední zaměstnanci.

Továrny na technický textil tak trápí stejné problémy jako automobilky. "Snížili jsme stav pracovníků jen v malé míře. A nesouviselo to pouze s krizí," popisuje například obchodní ředitel moravskokrumlovského výrobce netkaných textilií a geotextilií Retex František Klíma.

Firmě podle něj pomohlo, že měla rozjeto několik nových zakázek. "V oboru jsou firmy, které na tom jsou možná hůř. A co bude v budoucnu, je těžké odhadnout. Bude záležet, co přijde po šrotovném. Zejména to německé nám hodně pomohlo," kopíruje Klíma obvyklá vyjádření lidí z autoprůmyslu.

Kdo je v konkurzu, toho čeká klíčový rok

S nejistotou hledí na letošní rok i ty firmy, které krizi neustály a skončily v konkurzu. V průběhu letoška se totiž pravděpodobně rozhodne o jejich dalším osudu. Při pesimistické variantě to může znamenat další úbytek pracovních míst.

Například šestadevadesát zaměstnanců píseckého Jitexu, který soud poslal do úpadku na jaře, čeká na rozhodnutí hlavního věřitele. "Máme zajištěné zakázky na tři měsíce, výroba běží. Ale nevíme, jak bude věřitel postupovat," nastínil Štěpán Bláha, insolvenční správce výrobce pleteného oblečení a termoprádla.

Správci se většinou snaží najít investora, který by podnik koupil celý. Jenže těch je ve finančně vyčerpané Evropě nedostatek ve všech oborech. Natož v tom oděvním, který je dlouhodobě na ústupu.

Šanci mají především textilní firmy, které se zaměřují na hi-tech tkaniny nebo dodávají své výrobky perspektivnějším odvětvím. Mezi krachujícími firmami je jich však minimum. A pokud se do problémů přece jen dostanou, dokážou je řešit takzvanou reorganizací – tedy oddlužením za provozu.

Asociace: Výrobci se stěhují do zahraničí

Podle Kohoutka může za dramatický pokles počtu pracovníků v celém odvětví i stahování firem do zahraničí. Česko podle Asociace textilního a oděvního průmyslu pomalu přechází na "severoevropský model".

To znamená, že v zemi působí textilní firmy, které mají vlastní značky, design, marketing a výrobu zadávají po celém světě tak, aby to pro ně bylo co nejvýhodnější. "Je to důsledek toho, že nákladově neumíme obstát," připustil Kohoutek.