Tesco spustilo dostihy na testování koniny, další řetězce klopýtají

  7:30aktualizováno  7:30
Britský řetězec Tesco odstartoval v Česku závody, v nichž bojuje o důvěru kupujících. Na svých internetových stránkách zveřejňuje výsledky testů konkrétních masných výrobků na přítomnost koniny. Ostatní řetězce podle svých slov testují zboží také, na konkrétnější informace jsou však skoupější.
TESCO: Testování výrobků na přítomnost koňského masa

TESCO: Testování výrobků na přítomnost koňského masa | foto: iDNES.cz

Tesco se pustilo do informační kampaně poté, co v Británii v polovině ledna propukl skandál s hovězími hamburgery, které obsahovaly koňskou DNA. Británii, zemi koňských dostihů spojených s nošením extravagantních klobouků, zasáhl tento skandál citelně. Koně závodí, nejedí se a pro Brity jsou tak v tomto ohledu nedotknutelní.

Britský řetězec se tak nyní snaží šokované zákazníky přitáhnout zpět, a proto odstartoval na konci února kampaň, která na trhu dosud nebyla. Každý jednotlivý masný výrobek, který řetězec prodává pod vlastní značkou (ať už balený nebo pultový), je testován na přítomnost koniny a výsledky jednotlivých kontrol jsou zveřejňovány na stránkách firmy.

"S komplexním testovacím programem jsme začali 22. února, protože otevřenost směrem k zákazníkům je pro nás prioritou. Chceme také posilovat a upevňovat partnerství s dodavateli a vytvořit model vzájemné spolupráce a důvěry," vysvětluje mluvčí Teska Jiří Mareček důvody spuštění stránek.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Tesco vybírá k testům nejprve ty výrobky, které obsahují hovězí maso. Vzorky odebírá specializovaná firma a putují do akreditované německé laboratoře. Pokud testy nedopadnou dobře, putují pro ověření ještě do další evropské laboratoře. Dosud Tesco otestovalo 97 produktů, z nichž dva obsahovaly koninu.

O posledním výsledku kontroly, která odhalila koňské maso v salámu Herkules od českého výrobce (skupina Krahulík, závod Studená), informovalo Tesco samo, což je novinka. Dosud totiž o šizených potravinách informovala jen státní inspekce.

Ahold stahuje vše od Krahulíka

Ostatní sítě, které prodávají salám Herkules, zareagovaly na středeční informaci Teska různě. Společnost Ahold, která v Česku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert a salám od skupiny Krahulík prodává, začala stahovat všechny masné výrobky, které od něj odebírá. "Nerozlišujeme, z kterého závodu této skupiny výrobky pocházejí, a raději stahujeme vše," řekla iDNES.cz mluvčí řetězce Judita Urbánková.

Lidl , Billa a společnost SPAR ČOS sice herkules od Krahulíka nabízejí, ale z jiného výrobního závodu či z jiné šarže, než ze kterého pocházel výrobek Teska, a tak ke stahování nepřistoupily.

Kaufland a síť spotřebních družstev COOP tento salám neprodávají, COOP si však jinak spolupráci se skupinou pochvaluje. "Mají kvalitní výrobky, takže o stahování neuvažujeme," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a zároveň prezident Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.

Obchodní sítě testují, konkrétní však nejsou

Všechny oslovené řetězce se však hlásí k tomu, že své výrobky poctivě kontrolují a od propuknutí skandálu s koninou tyto kontroly ještě zesílily. Které výrobky už kontrolou prošly, však zatím nezveřejňují a některé sítě ani nechtějí říci počet kontrolovaných výrobků.

Billa nechala otestovat zhruba padesát masných produktů, všechny, které prodává pod vlastní značkou a namátkově ostatní. Všechny testy vyšly negativně. SPAR dosud na přítomnost koniny zkontroloval dvacet výrobků. Deset bylo v pořádku, dalších deset ještě čeká na konečný verdikt. Zhruba stejný počet potravin zkontroloval s negativním výsledkem i Lidl. Kaufland prověřuje náhodně všechny masné výrobky. Konkrétní číslo neuvedl, ale kontroly dopadly podle mluvčího Michaela Šperla dobře.

Ahold kontroluje všechny masné výrobky, počet zveřejnit také nechce, ale všechny testy na přítomnost koňského masa zatím dopadly podle Urbánkové negativně. COOP kontroluje pravidelně ty výrobky, které prodává pod privátní značkou. Ostatní jen namátkově.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce však upozorňuje na to, že obchody ručí za kvalitu a poctivost všech svých výrobků. "Podle evropské legislativy odpovídá za potravinu, která je v oběhu, vždy ten, kdo ji aktuálně nabízí. Pokud je všeobecně známo, že se v zahraničí i u nás vyskytují výrobky, které jsou v tomto ohledu rizikové, tak musí udělat vše pro to, aby zabránil klamání spotřebitele na pultech svých obchodů," vysvětluje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Pokud by pak kontrolní orgány odhalily přítomnost koniny ve výrobku a zjistily, že obchodník kontroly neprováděl, bude to podle něj v případném správním řízení bráno jako přitěžující okolnost.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz