Masokombináty nastavují uzené práškem ze sušené krve, zjistil test

  4:01aktualizováno  4:01
Možná se chystáte připravit si velikonoční nádivku z vakuově baleného uzeného masa, které za akční ceny nabízí hypermarkety. Možná vás překvapí, že s uzeným masem dostanete i prášek z odřezků masa nebo sušené vepřové krevní plazmy.

Uzené maso se běžně vylepšuje i sušenou krví. | foto: Profimedia.cz

Společný test MF DNES a Potravinářské komory ČR zjistil, že někteří výrobci spolu s vodou a koktejlem nejrůznějších látek – přírodních i chemických – přidávají do uzeného masa i živočišnou bílkovinu.

Takové "vylepšení" není pro spotřebitele nijak zdravotně nebezpečné a ani ho nelze srovnávat se současným nastavováním hovězího masa koňským, protože přidané bílkoviny jsou ve složení uvedeny. Podle výrobců se sušené živočišné bílkoviny používají proto, aby maso bylo křehčí a šťavnatější než klasicky vyuzené, které bývá mnohem sušší.

Odborníci to však pokládají za další způsob, jak v masných výrobcích zvýšit obsah masa. Analýzy pro výpočet obsahu masa totiž nerozeznají, zda bílkoviny pocházejí ze svaloviny, nebo z přidaného prášku. Vedle separátů, sóji a "křehčení" masa vodou je tu nový trend ve falšování potravin.

Živočišné bílkoviny však nejsou nic "chemického", nebo dokonce nebezpečného, nejspíš jsou i přirozenější varianta než dříve používaná sója, protože pocházejí z masa nebo krve.

To však nic nemění na tom, že jde o náhražkovou surovinu, která ve výrobku neoprávněně zvyšuje obsah masa. Analýzy totiž neumějí rozlišit bílkoviny pocházející přirozeně z masa od těch dodaných v prášku.

Nejlepší uzené pochází z Německa

A které uzené maso dopadlo v testu MF DNES a Potravinářské komory ČR nejlépe? První místo a známku v testu 1,3 si vysloužila Dulano delikatesní uzená krkovička zakoupená v obchodním řetězci Lidl, vyrobená německou společností Sutter. Sto gramů výrobku obsahovalo 95,41 gramů masa a podle hodnotitelů ho lze popsat jako "lepší průměr s příjemně masovou, méně výraznou chutí". Výrobek obsahoval také méně než 100mg/kg fosfátů.

Naopak nejhůře v testu dopadl výrobek Řezníkův talíř Uzená rolovaná plec bez kosti z produkce Masokombinátu Plzeň, který lze najít na pultech Penny marketu. Porotě se nelíbila chuť s výraznou chemickou pachutí a fakt, že výrobek vyvolává dojem vyztužení želatinou. Celková známka: 3,5.

Co může být v uzeném?

Dusitan sodný (E250). Najdeme ho téměř ve všech masných výrobcích, zajišťuje jim příjemnou růžovou barvu a prodlužuje jejich životnost. Dávkuje se v solicích směsích.
Stabilizátory (E450, E451, E452). Mluví se o nich jako o fosfátech nebo polyfosfátech. V masných výrobcích pomáhají zadržovat vodu a tím snížit ztráty při tepelném zpracování. Vysoké dávky přispívají k nadměrnému vylučování vápníku těla, proto je jejich množství limitováno.
Antioxidanty (např. E300 vitamin C, E315, E316). Urychlují uzení, pomáhají zachovat barvu masa a brání vzniku rakovinotvorných látek.
Zahušťovadla, želírující látky (E407, E415, E412, E4120, E1414). Způsobují, že voda, která byla přidána do masa, zeželíruje.

Co ještě v něm může být?

  • barviva (E120 košenila, E150 karamely)
  • zvýrazňovače chuti (E621 glutaman sodný nebo kvasniční extrakt)
  • regulátory kyselosti
  • živočišné bílkoviny (bílkoviny krevní plazmy)
  • aroma
  • vláknina
  • dextróza
  • maltodextrin

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz