Polské potraviny chutnají i vypadají lépe než české, ukázala ochutnávka

  7:22aktualizováno  7:22
Čeští a polští potravináři mezi sebou bojují o to, čí výrobky jsou kvalitnější. Čísla z dovozu říkají, že obliba polských potravin v Česku roste. Je to tím, že jsou levné, nebo tím, že jsou lepší? Anketa iDNES.cz ukázala, že v rámci nízké cenové kategorie chutnají hodnotitelům více polské potraviny, a dokonce se jim víc líbí i jejich vzhled.

iDNES.cz v anketě zkoumal devět druhů výrobků - máslo, plátkový a zrající sýr, džem, tyčinky, oplatku, čokoládu, džus a pivo. Hodnotitelé rozhodli, že chuť i vzhled má o trochu lepší pět polských výrobků a pouze dva české. Jeden výrobek dostal stejný počet hlasů u obou zemí původu a jeden vzorek získal prvenství u chuti pro Polsko a ve vzhledu pro Česko.

Fotogalerie

Verdikt vyslovili čtyři šéfkuchaři tuzemských luxusních restaurací a dalších pět lidí, kteří si potrpí na dobré jídlo. Ochutnávka probíhala na tiskové konferenci u představení kuchařky určené chlapům nazvané Muži sobě.

Redakce pro ně nakoupila ve shodné cenové kategorii devět obdobných výrobků z Česka a Polska. Připravila je tak, aby nebylo poznat, z jaké země pocházejí, a rozdala hodnotitelům dotazníky, na kterých měli určit, který vzorek je chutnější a který lépe vypadá.

Vybrat devět obdobných výrobků přitom nebylo snadné. Jen některé měly na obale uvedenou zemi původu a další zase nesly pouze označení "vyrobeno v EU", nebo jen údaj o prodejci (například plněné piškoty Figaro).

Test českých a polských potravin

Když však operátorka na infolince uvedené na obalu výrobku nedokázala poradit, z které konkrétní země výrobek pochází, musela jít položka z košíku ven.

Dále byl problém najít shodné výrobky v přibližně podobné cenové relaci (vztažené na stejnou hmotnost), aby nebyl výsledek ankety zkreslen tím, že je výrobek z jedné země lepší jen proto, že je mnohem dražší než výrobek z druhé země.

Šéfkuchařům levné potraviny moc nechutnaly

Kvůli těmto omezením tak zůstaly ve výběru zboží většinou jedny z nejlevnějších potravin v dané kategorii, které redakce ve smíchovském Tesku našla. A právě to byl pro většinu testujících problém. Po ochutnání vzorků se většina odborníků shodla na tom, že jim nechutná ani jeden vzorek, a volit z nich ten lepší pro ně bylo obtížné.

I kvalitní potraviny v akci

Dáváte přednost kvalitě, ale zároveň chcete ušetřit? Přehled všech akčních potravin na AkcniCeny.cz

"Suroviny, které jste vybrali, nejsou žádná velká kvalita. Byly srovnatelné a nechutnaly mi," řekl například Jiří Štift, šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental. "Jestli tohle lidi kupují, tak to je hrozně smutný," přidal se Tomáš Stehlík, který čtyři roky vedl kuchyni v Buddha-Baru a nyní šéfuje kuchařům v restauraci Na Konci.

Někteří testující dokonce odmítli určité vzorky ochutnat, protože už od pohledu nevypadaly vábně. Ve výsledném hodnocení proto není počet hlasů v kategorii chuti a vzhledu stejný.

Polské potraviny získaly více hlasů

A které výrobky ve své kategorii zvítězily? U másla, plátkového sýra, slaných tyčinek, pomerančového džusu a piva to byl polský výrobek. U džemu a sušenky vyhrál český výrobek, zrající sýr má lepší chuť polskou a vzhled český a čokoláda vyšla nastejno ve vzhledu i chuti.

V nepovinných komentářích hned dva hodnotitelé uvedli, že obě čokolády byly špatné. "Tato věc se už od pohledu chová jinak, než by se čokoláda chovat měla. Ta konzistence je podstatně měkčí, než má mít čokoláda z kakaových bobů, nebo alespoň ta, co má slušné procento kakaa," uvedl šéfkuchař hotelu Marriot Jan Wiesner.

Chutnají vám polské výrobky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 36350
Ne 24644

Potravinářskou komoru ČR, která hájí zájmy českých výrobců potravin, výsledek nezaskočil. "Chuť je subjektivní pocit a nevypovídá o kvalitě výrobku. Tu by dokázala určit až analýza složení výrobku. Bohužel se také stává, že lidé kvůli zaplavení trhu levnými potravinami zapomínají na to, jak dobré potraviny chutnají. Obecně se však člověk na nejnižší cenové úrovni může těžko setkat s něčím, co by mohlo kandidovat na hitparádu dobrých potravin," řekla mluvčí komory Dana Večeřová.

Vítězové ankety

1. Máslo - chuť i vzhled Polsko
2. Sýr plátkový - chuť i vzhled Polsko
3. Sýr zrající - chuť Polsko, vzhled Česko
4. Jahodový džem - chuť i vzhled Česko
5. Slané tyčinky - chuť i vzhled Polsko
6. Lískooříšková oplatka - chuť i vzhled Česko
7. Oříšková čokoláda - stejné
8. Pomerančový džus - chuť i vzhled Polsko
9. Pivo světlé výčepní - chuť i vzhled Polsko

Na podrobný rozpis hlasů i výrobků se podívejte zde.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz