Za teplo si nejspíš připlatíme, teplárny zdraží kvůli povolenkám

  9:30aktualizováno  9:30
Teplárny příští rok zdraží, hlavním důvodem očekávaného zvýšení cen je razantní nárůst nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Za rok 2018 však lidé za teplo díky teplému počasí ušetří, podotklo sdružení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

„Na rozdíl od minulých let je pro příští rok velmi obtížné uvádět nějaká paušální čísla, protože každá soustava zásobování teplem je v trochu jiné situaci nejen s ohledem na používaná paliva, ale také podle toho, jak se na turbulentním energetickém trhu podařilo nakoupit klíčové vstupy včetně povolenek,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Sdružení podle něj očekává, že v případě tepláren na uhlí bude ve většině případů meziroční nárůst ceny tepla do pěti procent, v případě zemního plynu by mohl být nižší. V platbách za letošní rok podle něj lidé naopak ušetří. „Za období od 1. ledna do konce listopadu je spotřeba tepla proti dlouhodobému normálu nižší o deset až 15 procent,“ dodal.

Sdružení připomnělo, že jsou výnosy z prodeje povolenek příjmem státního rozpočtu. „V roce 2017 získal stát z prodeje povolenek sedm miliard korun, letos to bude více než 13 miliard korun a obdobnou částku získá státní rozpočet i příští rok. Teplárny vynaloží na nákup povolenek na výrobu tepla v příštím roce přibližně čtyři miliardy korun,“ dodalo.

Hájek míní, že růst nákladů na povolenky v ceně tepla by stát měl lidem kompenzovat snížením sazby DPH z 15 na deset procent. „Teplo patří mezi základní lidské potřeby a nemělo by být nadměrně zdaňováno. Povinný nákup povolenek má stejný efekt jako daň, i když její výše není přímo určena státem a lidé ji na fakturách za teplo nevidí,“ podotkl. Odmítl, že by dodavatelé tepla mohli ze snížení DPH profitovat na úkor domácností.

Ročně Češi protopí kolem 15 tisíc

Cena emisních povolenek v EU se podle údajů serveru Carbon Pulse aktuálně pohybuje kolem 20 eur (asi 520 korun) za tunu CO2 vypuštěného do atmosféry. V září dosáhla nad 25 eur (asi 650 korun), což bylo desetileté maximum. Na začátku roku byla pod osmi eury (asi 208 korun). Povolenky platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Sdružení uvedlo, že současná průměrná cena tepla z uhlí činí zhruba 580 Kč/GJ, ze zemního plynu pak asi 605 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 14 až 16 tisíc korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Podle dat sdružení zásobují teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny teplem pro vytápění a ohřev teplé vody v ČR přes čtyři miliony lidí. Zhruba 55 procent tepla pro tuzemské byty se v teplárnách vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu. Dalších přibližně sedm procent tvoří biomasa a čtyři procenta připadají na teplo ze zařízení pro energetické využití odpadů, druhotných zdrojů energie a ostatních paliv.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Evropa upletla bič na řetězce. Český zákon je však ještě přísnější

Ilustrační snímek

EU se rozhodla, že bude chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodníků. Obdobu směrnice, kterou přijal minulý...

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Najdete na iDNES.cz